Planując zakup mieszkania, masz przed sobą kilka scenariuszy związanych z kierunkiem poszukiwań tego jednego właściwego. Gdy już wiesz, co będzie dla ciebie ważne i jakie kryteria musi ono spełniać staniesz przed wyborem ścieżki poszukiwań.

(Jeśli nie masz ustalonych swoich kryteriów wyboru - przeczytaj najpierw nasze wcześniejsze wpisy: „Jak wybrać odpowiednie mieszkanie dla siebie“, „Zmieniam mieszkanie. Jak się do tego zabrać?“)

Strategia szukania mieszkania

Są dwa wymiary, które wyznaczają możliwe strategie. Pierwszy to rodzaj rynku: pierwotny (nowe mieszkania) czy wtórny (mieszkania używane). Drugi: zakup bezpośredni lub z udziałem pośrednika. To sprawia, że faktycznie masz do wyboru następujące opcje:
rynek pierwotny + zakup bezpośrednio od dewelopera,
rynek pierwotny + zakup z udziałem pośrednika,
rynek wtórny + zakup bezpośrednio od poprzedniego właściciela,
rynek wtórny + zakup z udziałem pośrednika.

Jeśli więc planujesz zacząć swoje poszukiwania od rynku pierwotnego i odwiedzić deweloperów - musisz pamiętać o tym, że dysponujesz alternatywą. Masz trzy inne możliwości.

Deweloperzy oferują większy wybór mieszkań

Zależy ci na dużym wyborze i możliwości wpływu na ostateczny kształt mieszkania? W takim razie deweloper jest najlepszą opcją. Ofert z rynku pierwotnego jest 4-6 razy więcej niż z rynku wtórnego (wg danych NBP przedstawianych w ujęciu kwartalnym). W drugim kwartale 2019 r. (najnowszy dostępny raport NBP o stanie rynku nieruchomości) oferowanych było w Poznaniu ponad 6,8 tys. mieszkań na rynku pierwotnym, a na wtórnym - tylko nieco ponad 1,1 tys.

Jeśli brakuje ci czasu na samodzielne przeglądanie ofert - możesz skorzystać z pomocy pośrednika, ale wówczas musisz liczyć się z tym, że działasz w określonych ramach, które ustalacie wspólnie na spotkaniu. Musisz pamiętać też, że od 2014 roku zawód pośrednika w obrocie nieruchomościami jest już nieregulowany, a to z kolei oznacza, że musisz wcześniej zweryfikować kompetencje i wiarygodność osoby, której zamierzasz zaufać w tak ważnej sprawie. Konsekwencje złego wyboru mogą ciągnąć się latami - szczególnie, gdy zakup będziesz finansować kredytem.

Warto skorzystać z wyszukiwarki pośredników, jaką oferuje Polska Federacja Rynku Nieruchomości, którą utworzyły regionalne stowarzyszenia pośredników i zarządców, wydająca również certyfikaty potwierdzające wiedzę i profesjonalizm ich okazicieli. Należy przy tym zwrócić uwagę, że nie wszyscy członkowie PFRN posiadają certyfikaty i na odwrót.

Deweloper to elastyczne podejście

Chcesz negocjować? Szukaj mieszkania bezpośrednio u dewelopera. Jeśli wybierzesz opcję z pośrednikiem, negocjacje przejmie specjalista, który będzie działał w ramach wyznaczonych przez Ciebie i tylko w takim zakresie. Sprzedający mieszkanie na rynku wtórnym mają mało parametrów, które można wykorzystać jako argumenty przetargowe. De facto - poza samą ceną są tylko takie dwa - termin zapłaty i termin zwolnienia mieszkania.

Kupując mieszkanie u dewelopera masz dużo większe pole manewru. Począwszy od harmonogramu wpłat, poprzez możliwości w zakresie personalizacji projektu mieszkania, a na dodatkowych opcjach związanych z zakupem miejsc postojowych i komórek lokatorskich kończąc. Pamiętaj też, że im wcześniejszy etap realizacji inwestycji, która cię interesuje, tym większa elastyczność dewelopera i większa możliwość wywarcia wpływu na kształt twojego mieszkania.

Chcesz bezpieczeństwa - wybierz dewelopera

Kupowanie tzw. dziury w ziemi daje jeszcze jedną dodatkową korzyść. Taki zakup jest dodatkowo chroniony przepisami ustawy deweloperskiej, która nakłada na deweloperów szereg dodatkowych obowiązków związanych z zabezpieczeniem finansowania inwestycji. Nie można tego natomiast powiedzieć o zakupach z rynku wtórnego. Tam obowiązuje zasada „widziały gały co brały“, a jak wiadomo, nie wszystko widać na pierwszy rzut oka. Podobnie w przypadku gotowych mieszkań z rynku pierwotnego.

To nie przypadek, że większość mieszkań Polacy kupują od deweloperów. Wiele argumentów za tym przemawia. A gdy już wybierasz dewelopera - wybieraj sprawdzonego.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak wybierać - czytaj inne nasze teksty na blogu:

Czy warto kupować mieszkanie od dewelopera?

Zakup mieszkania od deweloepra - od czego zacząć?