Stając w obliczu decyzji o zakupie mieszkania, musisz odpowiedzieć sobie na szereg istotnych pytań dotyczących własnych priorytetów oraz samej nieruchomości. Podpowiadamy, na jakich kwestiach się skoncentrować podczas poszukiwań, żeby wybrany lokal spełnił pokładane w nim oczekiwania.

Po pierwsze: Dlaczego kupuję mieszkanie?

Okoliczności towarzyszące zakupowi mieszkania mają niebagatelne znaczenie, ponieważ innych cech będziesz szukać w przypadku lokalu od początku planowanego jako inwestycja i przeznaczonego na wynajem, a innych podczas wybierania lokum dla siebie, dostosowanego do nowego etapu życia, który właśnie rozpoczynasz. Może być też tak, że jesteś rodzicem, który planuje kupić mieszkanie dziecku wyjeżdżającemu do innego miasta na studia, ale zakłada, że po ich ukończeniu młody dorosły wyprowadzi się „na swoje”, a mieszkanie zostanie wynajęte i zaczną zwracać się jego koszty. Każda z tych sytuacji jest inna i w związku z tym będzie wymagała przyjęcia różnych kryteriów doboru dla poszukiwanej nieruchomości. Omawiamy je poniżej.

Po drugie: W jakiej lokalizacji?

W przypadku wybierania inwestycji pod wynajem bierz pod uwagę uniwersalne czynniki świadczące o atrakcyjności danej lokalizacji dla potencjalnych lokatorów, takie jak otaczająca infrastruktura oraz dobre skomunikowanie z centrum miasta, gdzie znajduje się większość uczelni oraz miejsc pracy. Pamiętaj, że oferta kierowana do rodzin z dziećmi powinna zawierać informację o pobliskich szkołach, przedszkolach czy miejscach rekreacji dla osób w różnym wieku, również tych najmłodszych. Jeśli natomiast twoim docelowym lokatorem jest młody singiel lub singielka, wówczas warto podkreślić w ofercie dostęp do rozmaitych form spędzania wolnego czasu, zatem znajdujące się w pobliżu kina, teatry, restauracje, ale także pływalnie lub inne obiekty sportowe na pewno będą stanowiły spory atut. Kupując mieszkanie dla siebie, masz tutaj ułatwione zadanie, ponieważ wiesz najlepiej, co jest potrzebne tobie i twoim bliskim. Może będzie to park idealny na poranną przebieżkę, a może galeria, którą lubisz regularnie odwiedzać.

Po trzecie: Jaki układ mieszkania będzie odpowiedni?

Kolejną kwestią, którą musisz rozważyć, jest układ pomieszczeń i orientacja mieszkania względem stron świata. Jeśli chodzi o pierwszy z tych aspektów, to ponownie wiele zależy od planów związanych z nieruchomością. Zatem jeżeli myślisz o ofercie wynajmu dla studentów lub kilku osób nie będących rodziną (co jest zyskującym na popularności rozwiązaniem szczególnie w dużych miastach, gdzie wspólne mieszkanie grupy znajomych jest ekonomiczną i komfortową opcją), wówczas odpowiednie będą nieprzechodnie pokoje, dające każdemu lokatorowi odrobinę prywatnej przestrzeni.

Z kolei to, na którą stronę wychodzą okna, wbrew pozorom ma znaczenie nie tylko dla miłośników roślin doniczkowych. Każdy ma swój preferowany tryb aktywności i na pewno potrafisz stwierdzić, ile światła potrzebujesz o danej porze dnia i jaki poziom hałasu tolerujesz w salonie, a jaki w sypialni. Nie musisz zagłębiać się w tajniki feng shui, żeby właściwie ocenić, czy dany układ mieszkania będzie ci odpowiadał, musisz się tylko nad tym spokojnie zastanowić.

Po czwarte: Jakie pomieszczenia mają się w nim znaleźć?

Problem związany bezpośrednio z układem mieszkania to liczba, rozmiar i rodzaj pomieszczeń, które będą się na nie składać. Jeżeli z reguły jadasz na mieście, zadowoli cię niewielka kuchnia, w której znajdzie się niezbędne minimum wyposażenia.

Jeśli uwielbiasz spędzać czas na wypróbowywaniu nowych przepisów i uwielbiasz kulinarne eksperymenty, wówczas przyda się nie tylko bardziej przestronna kuchnia, ale może nawet rozważysz opcję zaadaptowania najmniejszego pomieszczenia na spiżarnię. Chyba, że bardziej zależy Ci na przestrzeni do wygodnego przechowywania licznych kreacji i pasujących do nich dodatków, wówczas urządzisz tam raczej garderobę.

Pracujesz zdalnie i potrzebujesz domowego biura? Zastanów się, który fragment mieszkania na nie przeznaczysz i czy zmieści się w nim wszystko, co jest Ci potrzebne na bieżąco, żeby zapewnić sobie komfort pracy.

Myślisz o powiększeniu rodziny i chcesz znaleźć mieszkanie, w którym będzie zapas miejsca dla młodych indywidualistów, którzy lubią się razem bawić, ale spać wolą osobno? O tym wszystkim warto pomyśleć, zanim podejmiesz ostateczną decyzję o zakupie nieruchomości.

Wreszcie: Rynek pierwotny czy wtórny?

Pytanie, czy zdecydować się na mieszkanie z pierwszej czy z drugiej ręki, często pada na samym początku i następne etapy poszukiwania wynikają wprost z udzielonej na nie odpowiedzi. Tymczasem warto najpierw zastanowić się nad wszystkimi kwestiami, które opisaliśmy powyżej, a dopiero potem rozważyć, gdzie szukać lokalu, który będzie odpowiadał jasno zdefiniowanym potrzebom. Jeżeli wiesz już, jakiego mieszkania szukasz, w jakiej okolicy ma się ono znajdować, jak być rozplanowane i jakie potrzeby spełniać, będzie Ci łatwiej wybrać pomiędzy rynkiem wtórnym a ofertą dewelopera.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o wadach i zaletach obu rozwiązań, zajrzyj do naszego wcześniejszego artykułu.