Mamy kilka wskazówek dotyczących tego, jak zabrać się za cały proces związany ze zmianą mieszkania. Tak, aby przebiegł sprawnie, a jednocześnie sprawiał frajdę. Najbardziej skorzystasz z niego, gdy stoisz przed tym wyzwaniem po raz pierwszy. Mamy jednak nadzieję, że dostarczymy Ci wartościowych wskazówek, nawet jeśli masz już za sobą doświadczenia związane z zakupem nieruchomości. Na początek warto zadać sobie kilka ogólnych pytań związanych z tym, co lubimy i czego potrzebujemy.
Jak wygląda mieszkanie lub dom Twoich marzeń?
Wyobraź sobie, jaki byłby Twój dom lub mieszkanie, gdyby pieniądze nie stanowiły ograniczenia. Co sprawiałoby Ci największą frajdę i dawało poczucie, że to właśnie Twoje miejsce?
Jaka jest rola mieszkania w Twoim życiu na co dzień?
Zastanów się, co wypełnia Twój dzień powszedni. Ile czasu spędzasz w domu, a ile w pracy. W jaki sposób docierasz do pracy? Kto mieszka z Tobą? Jaki jest wpływ tych osób na to, jak wygląda Twoje obecne mieszkanie? Warto pomyśleć o tym, co koniecznie trzeba zmienić i o tym, czego zmienić się nie da lub absolutnie nie chcesz zmieniać. Jeśli masz dzieci, niepełnosprawnego członka rodziny, zwierzęta domowe albo pracujesz w domu - to mogą być ważne wyznaczniki kryteriów, które weźmiesz pod uwagę przy wyborze nowego mieszkania.
Ile pieniędzy chcesz przeznaczyć na mieszkanie lub dom?
Pytanie o budżet prędzej czy później padnie z ust sprzedawcy lub agenta nieruchomości, więc warto się na nie przygotować. Koniecznie weź pod uwagę nie tylko koszt samego zakupu, ale także prace wykończeniowe i przeprowadzkę.
Oglądaj oferty.
Mając odpowiedzi na takie trzy pytania można zacząć oglądać oferty, co pozwoli zestawić nasze pomysły i wyobrażenia z rzeczywistością. Zapoznaj się również z takimi propozycjami, które przekraczają w niedużym stopniu początkowo zakładany budżet. Często okazuje się, że przy drobnej dopłacie możemy liczyć na dużo wyższą jakość lub ciekawszą lokalizację.
Wybierz się na budowę lub do gotowych nieruchomości
Nasza wyobraźnia wbrew popularnemu powiedzeniu ma swoje ograniczenia. Dlatego zaplanuj sobie czas na oglądanie mieszkań i domów „w naturze”. Jeśli planujesz zakup nieruchomości, która nie jest jeszcze gotowa - to nic. Możesz obejrzeć wcześniejsze realizacje dewelopera albo pojechać na budowę.
Wyznacz sobie terminy z góry
Niestety często jest tak, że bez wyznaczenia terminu nie potrafimy podejmować decyzji. Na początkowym etapie, zanim zaczniesz rozmowy z bankiem lub doradcą kredytowym, trudno jest nadawać sprawom bieg. Sugerujemy więc, żeby dać sobie czas, ale ograniczyć go i wyznaczyć moment na podjęcie decyzji, które z rozważanych mieszkań lub domów chcesz wybrać. Jeśli cały proces zmiany mieszkania chcesz zamknąć w ciągu roku, weź pod uwagę czas potrzebny na jego wykończenie i urządzenie. Prace wykończeniowe potrafią trwać nawet kilka miesięcy, więc nasza sugestia jest taka, aby decyzję podjąć jeszcze przed wakacjami i ze spokojną głową pojechać na urlop.
Zaakceptuj potencjalne opóźnienia
W swoim terminarzu weź poprawkę na to, że z obiektywnych (albo i nie) przyczyn niektóre sprawy mogą się odrobinę opóźnić. Jeśli poszczególne etapy projektu będą zaplanowane bez okresu buforowego pomiędzy nimi, to nawet drobne opóźnienie może narobić sporo kłopotów.
Nie ulegaj niepotrzebnej presji
Zmiana mieszkania to emocjonująca sprawa i często angażuje się w nią więcej osób niż możesz sobie tego życzyć. Pamiętaj o tym, że decyzje zależą od Ciebie i to będzie Twoje mieszkanie. Warto konsultować swoje pomysły i decyzje z rodziną i znajomymi, którzy powinni mieć bardziej obiektywne spojrzenie od Ciebie. Niestety nie zawsze tak jest. Czasem trzeba się zdystansować od sugestii „Wujków Dobra Rada”.
Świętuj zakończenie
Zaproś rodzinę, przyjaciół i znajomych na „parapetówkę”. Zmiana mieszkania lub domu to skomplikowany i złożony proces, warto więc uczcić jego zakończenie. Od teraz będziesz mieszkać w pięknym miejscu, więc zasługujesz na nagrodę.