Inwestycja w nieruchomości w dobie pandemii może wydawać się mało rozsądnym krokiem – część studentów uczących się zdalnie zdecydowała się pozostać w rodzinnych domach, podobnie postąpiły osoby, które straciły pracę, a turyści ograniczeni obostrzeniami musieli zapomnieć o wynajmie krótkoterminowym. Nic więc dziwnego, że wśród potencjalnych inwestorów pojawiły się wątpliwości, czy mieszkanie jest dobrą inwestycją. Dzisiejszy artykuł pokaże Ci, że w czasie kryzysu lokowanie kapitału w nieruchomości nadal jest jedną z bezpieczniejszych możliwości.

Czym jest inwestowanie w nieruchomości?

Mimo ogromnego zainteresowania tematem, nadal wiele osób nie do końca rozumie, czym tak naprawdę jest inwestycja w nieruchomości. Bez tego trudno odpowiedzieć sobie na pytanie, czy warto inwestować w mieszkania – żaden, nawet najlepszy artykuł nie podejmie tej decyzji za Ciebie. Tymczasem inwestowanie oznacza rezygnację z bieżącej konsumpcji posiadanego kapitału na rzecz niepewnych zysków w przyszłości. Upraszczając, jest to nabycie jakiegoś – najogólniej rzecz biorąc – dobra z myślą o tym, że dzięki niemu w przyszłości zarobisz więcej niż to, co zostało wydane na zakup. Kluczowe jest jednak to, by zrobić to w odpowiednim momencie, a to wymaga dobrej analizy rynku. Tylko wtedy będziesz w stanie odpowiedzieć sobie na pytanie, czy inwestycja w mieszkanie jest opłacalna, a jeśli tak, to, w jakie.

Kiedy inwestować w nieruchomości?

Istnieje prosta odpowiedź na pytanie, kiedy warto inwestować w nieruchomości. Nie oznacza to jednak, że jest łatwa do zrealizowania. Inwestycję w mieszkanie warto rozważyć, kiedy masz przekonanie, że cena zakupu nieruchomości jest niska, a jednocześnie spodziewasz się, że w określonym czasie będzie większa lub – że przychody z najmu takiego lokalu w oczekiwanym przez Ciebie czasie pokryją koszt zakupu. Po upływie tego okresu inwestycja w mieszkanie będzie przynosiła zyski.

Jednak zamiast zastanawiać się, kiedy będzie odpowiedni moment na inwestycję w nieruchomości, odpowiedz sobie przedtem na pytanie, dlaczego chcesz inwestować. Pamiętaj, że każda inwestycja wiąże się z ryzykiem, dlatego, chcąc zarobić dodatkowe pieniądze w relatywnie niedługim czasie, warto poszukać alternatywy. Jeśli natomiast zależy Ci na zapewnieniu sobie dochodu pasywnego na dłuższy czas lub ochronie pieniądza przed spadkiem wartości, lepszym rozwiązaniem będzie pogłębienie swojej wiedzy na temat inwestowania. 

W tym momencie możesz zadać pytanie, czy opłaca się wynajmować mieszkanie w czasie kryzysu? Do tego niezbędna jest dogłębna znajomość lokalnego i ogólnokrajowego rynku nieruchomości, która pozwoli Ci podjąć racjonalne decyzje i nie przepłacić. W przypadku Polski odpowiedź na powyższe pytanie jest twierdząca, ponieważ jesteśmy jednym z krajów o najmniejszej dostępnej powierzchni mieszkaniowej. Warto jednak zastanowić się, czy w dobi pandemii najlepszym rozwiązaniem będzie wynajem krótkoterminowy. Takich pytań, na które należy sobie odpowiedzieć, jest więcej – dzięki odpowiedziom na nie łatwiej będzie Ci zrozumieć, kiedy inwestycje w nieruchomości mają sens.

Czy inwestycja w mieszkanie może być ryzykowna?

Definicja inwestycji w ogóle mówi o niepewności zysku, należy więc założyć, że jest to przedsięwzięcie oparte na ryzyku, jak już wspomnieliśmy wcześniej. Jest to jedna z tych informacji, którą trudno znaleźć w artykułach twierdzących, że inwestycja w mieszkanie na wynajem zawsze będzie bezpieczna. Bezpieczeństwo jest pojęciem względnym – jeżeli w czasie inflacji, pieniądze znajdują się wyłącznie na koncie, ich wartość spada. Z tej perspektywy własne mieszkanie pod inwestycję jest dużo lepszym rozwiązaniem. Należy jednak mieć świadomość, że w obliczu pandemii banki ostrożniej przyznają kredyty hipoteczne, a przewidywany wzrost stóp procentowych może zmniejszyć popyt na mieszkania na Piątkowie w Poznaniu oraz innych miastach. Przede wszystkim musisz pamiętać, że mieszkanie traktowane jako inwestycja zawsze wiąże się z ryzykiem, choćby w kwestii znalezienia wartościowego najemcy.

Podsumowanie

Czy możliwa jest bezpieczna inwestycja w mieszkanie bądź w apartamenty na wynajem? Pytanie, czy warto zadaje sobie wiele osób aspirujących do wkroczenia na rynek nieruchomości. W takim przypadku konieczne jest uświadomienie sobie, że inwestowanie jest oczekiwaniem na niepewne zyski w przyszłości, dlatego niezbędna jest solidna przedsięwzięcia, w którym chcesz ulokować pieniądze. Należy też dostrzec różnicę między inwestycją a handlem. Jeżeli więc zastanawiasz się, czy warto inwestować w nieruchomości, musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, czy jesteś w stanie podjąć ryzyko, które jest nieodłącznym elementem inwestowania. Jednocześnie musisz pamiętać, że inwestycja w mieszkanie nadal jest dużo bezpieczniejsza niż inne sposoby lokowania kapitału, co potwierdzamy jako deweloper w Poznaniu z wieloletnim doświadczeniem w branży.