Czy wiesz, co wpływa na cenę mieszkania? Czy jest to inflacja, polityka dewelopera, rynkowe trendy, lokalizacja? W tym artykule wyjaśnimy dokładnie, od czego zależy cena mieszkania i jakie czynniki mają wpływ na jej wysokość. Dowiedz się, dlaczego mieszkania, które pochodzą z różnych inwestycji jednego dewelopera, mogą mieć inne ceny za metr kwadratowy.

Co wpływa na cenę mieszkania?

Od czego zależy wartość mieszkania? Jednym z głównych czynników determinujących ceny mieszkań jest lokalizacja. Mieszkania w dużych miastach są z reguły droższe od tych zlokalizowanych w mniejszych miejscowościach. Mało tego! Mieszkanie w centrum wielkiego miasta będzie kosztowało więcej  niż to samo mieszkanie na obrzeżach, ponieważ bliskość do centrów biznesowych, usługowych lub szkół podnosi wartość nieruchomości. Dobra komunikacja i infrastruktura okolicy również mogą wpłynąć na cenę.

Metraż a cena mieszkania

Chociaż w ogólnym rozrachunku cena za większe mieszkanie będzie wyższa, to w przełożeniu na metr kwadratowy, zazwyczaj wygląda to odwrotnie. Cena za 1 m2 mniejszego mieszkania, np. kawalerki, będzie prawdopodobnie wyższa niż dużej 3 lub 4-pokojowej nieruchomości. 

Trendy na rynku nieruchomości

Co jeszcze ma wpływ na cenę mieszkania? Nie da się ukryć, że wzrost popytu lub spadek podaży mogą skutkować znacznymi zmianami cen. Rosnąca inflacja i wzrost kosztów materiałów budowlanych, energii elektrycznej i usług wykonawców także mają wpływ na ostateczną ceną mieszkania.

W okresach recesji ceny mieszkań mogą spadać, podczas gdy w czasie wzrostu gospodarczego będą rosnąć. Dodatkowo przyrost naturalny oraz inne trendy demograficzne, takie jak np. zmniejszająca się liczba ludzi w wieku produkcyjnym czy wzrost liczby singli, mogą wpłynąć na popyt i podaż na rynku nieruchomości, a tym samym na ceny mieszkań. Finalnie, dostępność kredytów hipotecznych oraz ich warunki, takie jak oprocentowanie i wymagane wkłady własne, mogą wpływać na zdolność ludzi do zakupu mieszkań i wpływać na rynek nieruchomości.

Jakość materiałów wykończeniowych

Co wpływa na cenę mieszkania? Kolejnym z czynników kształtujących ceny za m2 jest jakość materiałów budowlanych. Wyższa jakość materiałów budowlanych, wykończeniowych i instalacyjnych może prowadzić do podwyższenia ceny mieszkania, ale jednocześnie gwarantuje zminimalizowanie ryzyka późniejszych napraw i awarii. Cena mieszkań wykonanych z lepszych materiałów będzie wyższa.

Jak widać, ceny mieszkań są uzależnione od wielu czynników. Do pozostałych kwestii mających wpływ na wartość mieszkania zalicza się również: infrastrukturę okolicy i renomę dewelopera. Jednak jeżeli zależy Ci na zakupie mieszkania – ceny nie zawsze powinny być głównym czynnikiem decyzyjnym.

Zachęcamy do sprawdzenia naszych inwestycji: deweloper Poznań. Proponujemy wiele atrakcyjnych nieruchomości zlokalizowanych w kilku atrakcyjnych lokalizacjach. Szczegóły znajdziesz na stronie: mieszkania na sprzedaż Poznań. Zachęcamy do kontaktu!