Jeśli zastanawiasz się, jak zainwestować w mieszkanie i na nim nie stracić, najpierw musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, w jakiej sytuacji mieszkanie jest inwestycją, a w jakiej nią nie jest.

Co to jest inwestycja?

Zgodnie z najprostszą definicją inwestycja polega na tym, że wyrzekasz się obecnych, pewnych korzyści na rzecz niepewnych (ale potencjalnie większych) w przyszłości. Mieszkanie staje się zatem inwestycją, jeśli zamierzasz je komuś wynająć, albo jeśli planujesz tzw. flipping. Przyjrzyjmy się obu tym opcjom.

Kupowanie mieszkania z myślą o najmie

Pierwszy sposób, na jaki można zainwestować w nieruchomość, to oczywiście kupienie jej, a następnie wynajęcie bądź to samemu, czyli bezpośrednio, bądź poprzez pośrednika nieruchomości lub operatora wynajmu. W przypadku planowania najmu długotrwałego zwrócenie się do pośrednika zwalnia cię z konieczności szukania najemców na własną rękę, pośrednik zajmuje się także realizacją i aktualizacją umów. Jeżeli natomiast rozważasz zainwestowanie w apartamenty wypoczynkowe, co naturalnie wiąże się z wynajmem krótkotrwałym, wówczas warto rozważyć podjęcie współpracy z operatorem najmu. Takie rozwiązanie wiąże się z wieloma korzyściami dla ciebie jako inwestora, ponieważ:
•    nie przejmujesz się formalnościami – to operator najmu zajmie się sprzątaniem lokalu, obsługą klienta, jak i wyposażeniem apartamentu w artykuły niezbędne użytkownikowi;
•    operator najmu zajmie się sesją zdjęciową i marketingiem apartamentu w profesjonalny sposób;
•    umieści też nieruchomość na portalach takich jak booking.com czy AirBnB, tym samym ściągając z ciebie jako właściciela wysiłki sprzedażowo-marketingowe;
•    operator obsługuje kalendarz rezerwacji apartamentu online;
•    operator może rozliczyć wszelkie koszty – co uczyni inwestycję całkowicie bezobsługową;
•    posiadając szeroką bazę danych statystycznych, może odpowiednio dopasować i zoptymalizować cenę za wynajem;
•    może ubezpieczyć apartament, nierzadko korzystając z lepszej oferty niż w przypadku ubezpieczenia indywidualnego.

Jeśli zastanawiasz się, czy możesz zaufać komuś w pełni i rzeczywiście powierzyć mu pieczę nad swoją inwestycją, to pamiętaj, że niektóre firmy wyposażają apartamenty w detektory ruchu, świadczące o rzeczywistym obłożeniu – właściciel może zatem sprawdzić, czy operator jest rzetelny i nie wynajmuje apartamentu przez cały czas, a płaci tylko za krótsze okresy.
Najem jest najbardziej opłacalny długofalowo, jeśli jednak zależy ci na jednorazowym, za to znaczącym zastrzyku gotówki, możesz rozważyć inną możliwość.

Flipping na rynku pierwotnym

Inwestycja polegająca na zakupie nieruchomości, wyremontowaniu jej relatywnie tanio, a następnie sprzedaniu z zyskiem to właśnie flipping, który, wbrew obiegowej opinii, nie dotyczy jedynie rynku wtórnego, ale także pierwotnego. W tym drugim przypadku kupujesz mieszkanie od dewelopera, które może być w stanie surowym, zajmujesz się wykończeniem, a później wystawiasz gotowy do zamieszkania lokal na sprzedaż.

Kiedy zatem mieszkanie nie jest inwestycją?

Jeżeli kupujesz nieruchomość, a następnie remontujesz ją pod kątem własnych upodobań, bo zamierzasz mieszkać tam przez dłuższy czas, wówczas nie ma mowy o inwestycji. Podobnie w przypadku dostosowywania cech mieszkania do preferencji dzieci, które wyprowadzają się z domu rodzinnego (istotna staje się wtedy na przykład dobra komunikacja z uczelnią czy miejscem pracy), lub do potrzeb starszych rodziców (poszukiwane będzie mieszkanie na parterze lub w budynku z windą). Najważniejszą wartością w przypadku kupowania mieszkania dla siebie lub swoich bliskich nie jest cena, jaką uzyskasz z ewentualnej przyszłej sprzedaży, tylko użyteczność, jaką będziesz z niego czerpać, oceniaj je więc pod kątem komfortu, ciszy, bliskości sklepów albo przychodni, dojazdu, czy przepustowości okolicznych dróg.

A może coś pomiędzy?

Możesz jednak połączyć te dwa podejścia, o ile tylko dobrze przeanalizujesz sprawę odpowiednio wcześnie, to znaczy na etapie zakupu. Jeśli dopuszczasz myśl, że kiedyś będziesz się z kupowanego mieszkania wyprowadzać, wybieraj je tak, jak zwykle wybiera się samochód, to znaczy szukaj takich marek i modeli, które nie tracą na wartości.

Marka dewelopera ma znaczenie

Ogólnodostępne rankingi na portalach motoryzacyjnych pozwalają ci ocenić, jakie marki samochodów w wieku np. do 3 lat najmniej tracą na wartości. Podobnie jest w przypadku dewelopera, tu również liczy się marka i związana z nią renoma. Nickel Development jako marka z ponad 20-letnią tradycją kojarzy się z niebanalną architekturą, wysokim przywiązaniem do ergonomii i designu, a także użyteczności dla użytkownika oraz bardzo przemyślanymi lokalizacjami, łączącymi wartości istotne dla różnych grup. Za przykład mogą służyć takie projekty jak ST_ART Piątkowo lub Osiedle Księżnej Dąbrówki.
Należymy do ścisłej czołówki poznańskich deweloperów i warto wziąć to pod uwagę planując zakup z myślą o ewentualnej wyprowadzce i odsprzedaży mieszkania.

Kompaktowe mieszkania – popularne jak samochody

Wiadomo, że wśród samochodów nieustająco popularne są auta kompaktowe, czyli takie, które są pojemne i praktyczne, a przy tym rozmiarem dostosowane do poruszania się po mieście. Podobnie jest w przypadku mieszkań, gdzie kompaktowością można określić funkcjonalny układ przy relatywnie niewielkiej powierzchni. Nie powinno w związku z tym dziwić, że najwięcej oferowanych i sprzedanych mieszkań znajduje się w przedziale od 40 do 60 metrów kwadratowych. Sprzedaje się ich prawie dwukrotnie więcej niż mieszkań do 40 m kw., a ponad-dwukrotnie więcej niż dużych mieszkań powyżej 60 m kw. 

Lokalizacja mieszkania jak kraj pochodzenia samochodu

Tak jak w przypadku samochodu liczy się jego kraj pochodzenia, również mieszkania wybierane są ze względu na konkretne lokalizacje, które wiążą się otaczającą infrastrukturą. Nickel Development ma na swoim koncie niejedną realizację w lokalizacjach, które w danym czasie były absolutnym hitem. Kamienica za Teatrem, gdzie budowaliśmy 7 lat temu, to samo serce Jeżyc, które od kilku lat przeżywają wielki boom. Z kolei Wille Wodziczki to prestiżowy, skąpany w zieleni Sołacz, a Osiedle Księżnej Dąbrówki oznacza samowystarczalność związaną z ulokowaniem w jednej z najlepiej rozwiniętych miejscowości na przedmieściach Poznania.

Mieszkanie uniwersalne? – owszem, istnieje

Jeżeli weźmiesz pod uwagę powyższe kryteria i zainwestujesz w odpowiednio uniwersalne mieszkanie, które będzie przy tym dobrze wyposażone, łatwiej będzie ci trafić do szerszego grona potencjalnych najemców lub nabywców. Warto pamiętać o pewnej neutralności wykończenia, o czym już pisaliśmy w tekście o przygotowaniu mieszkania pod najem długoterminowy w 8 krokach (a dokładnie - w punkcie siódmym).

Zapewnienie nowemu lokatorowi przestrzeni do ekspresji zwiększy atrakcyjność lokalu, zwłaszcza w porównaniu do mieszkań o wyrazistej i jasno określonej aranżacji lub stylu. Owszem, ciekawe aranżacje mogą być droższe, jeśli trafią na osobę żywo zainteresowaną, jednak neutralne mieszkanie to szansa na trafienie do większej grupy potencjalnych odbiorców.

Warto wziąć to wszystko pod uwagę i przede wszystkim nie zakładać z góry, że będzie się gdzieś mieszkać już na zawsze, bo życie zaskakuje i zmiana pracy czy pojawienie się nowego członka rodziny może znacząco wpłynąć na nasze późniejsze potrzeby mieszkaniowe.