Chcesz kupić mieszkanie na wynajem? Zostać inwestorem? A może masz nowe mieszkanie, ale starego nie sprzedałaś i chcesz oddać je w najem nowym lokatorom, co jednocześnie pozwoli na czerpanie z niego dodatkowego zarobku – tzw. dochodu pasywnego?

Zanim to się stanie, warto podjąć kilka kroków związanych z przygotowaniem lokalu do nowej roli. Od czego zacząć? Jak się za to zabrać?

1. Zdecyduj: Dla kogo?

Przede wszystkim, na początku musisz określić, kto będzie potencjalnym lokatorem – weź pod uwagę zarówno warunki początkowe – czyli np. standard wykończenia, jak i to, co chcesz osiągnąć, przygotowując lokal tak, by spełniał potrzeby nowego użytkownika. Student będzie miał inne oczekiwania niż rodzice z dziećmi czy pracujący singiel.

2. Odśwież

Drugim krokiem przygotowania lokalu jest remont. Czasem wystarczy wyłącznie odświeżenie, ale czasem potrzebne są bardziej kompleksowe prace. Ważne jest, aby pozbyć się śladów użytkowania lokalu przez wcześniejszych mieszkańców.

Podczas remontu koniecznie zadbaj o usunięcie wszelkich usterek. Cieknąca spłuczka czy gniazdka wystające ze ścian na pewno odstraszą potencjalnego najemcę.

3. Udostępnij media i AGD

Zadbać należy też o dobry stan sprzętu AGD i łazienki. Niekoniecznie też nowy lokator przywiezie swoje sprzęty, zatem z pewnością wyposażenie kuchni i łazienki są podstawą, o którą trzeba się zatroszczyć.

4. Wisienka na torcie: Dodaj akcesoria

Atrakcyjność lokalu podniesie z pewnością umieszczenie w nim akcesoriów, tak by nowi lokatorzy mogli ograniczyć do minimum swój wkład w tworzenie miejsca, gdzie będą żyć. Toster, blender, mikrofalówka – takie elementy wyposażenia będą z całą pewnością mile widziane przez przyszłych użytkowników.

5. Sporządź protokół

W kwestii zarządzania wyposażeniem, warto również sporządzić protokół zdawczo odbiorczy. Pozwoli on na jasne sprecyzowanie i określenie stanu mieszkania. Co więcej, umożliwi również należytą inwentaryzację jego wyposażenia. Szczególnie istotny może okazać się w przypadku droższego sprzętu, takiego jak elektronika, czy też urządzenia AGD.  Odpowiednio skomponowany pozwoli na uniknięcie wielu kłopotów i wątpliwości.

6. Stwórz atrakcyjne ogłoszenie

Istotnym etapem przygotowywania wynajmu jest również stworzenie atrakcyjnego ogłoszenia. Warto tutaj rozważyć najęcie do pomocy profesjonalnego fotografa, który lokal przedstawi w korzystny sposób, a co za tym idzie, umożliwi podniesienie stawki czynszu – obraz sprzeda więcej niż tysiąc słów. Profesjonalny fotograf odpowiednio rozmieści sprzęty domowe, tak by wnętrza były jak najpiękniejsze. Ogłoszenie, poza atrakcyjnością wizualną, powinno być również czytelne pod kątem treści. O ile nie jesteś wirtuozem słowa, nie warto silić się na udziwnioną treść – po prostu przekaż wszystko w sposób jasny i klarowny.

7. Usuń swoją osobowość – pozwól na ekspresję nowym lokatorom

To, co było w mieszkaniu elementem twojej indywidualnej ekspresji, czy pozostało tam z sentymentu (pamiątki rodzinne, plakaty czy obrazy na ścianach, niekompletne zestawy sztućców), warto zabrać z mieszkania szykowanego pod najem. To nowy lokator powinien decydować o charakterze lokalu, zostaw mu więc w tym zakresie nieco przestrzeni do ekspresji. Dużo dodatków tworzy wrażenie zatłoczenia, więc lepiej je usunąć. Na pewno zwiększy to atrakcyjność mieszkania. Postaw na neutralne wykończenie.

8. Zapewnij prywatność

Pamiętaj o savoir-vivre wynajmu mieszkania. Najemcy należy się bowiem nade wszystko prywatność. Nie kontroluj go bez zapowiedzi ani planu, zawsze ustalaj, jasno komunikując, terminy i cele wizyt.

Ważnym detalem jest również określenie i sformalizowanie logistyki związanej z wynajmem. Warto w umowie najmu określić kwestie dotyczące przekazywania korespondencji przychodzącej na stary adres. Tego typu problemy można rozwiązać już na etapie podpisywania umowy. Formalne i klarowne zdefiniowanie rozwiązań pozwoli obu stronom na jasne zrozumienie wzajemnych oczekiwań.