Co trzeci (37%) z dorosłych Polaków rozważa zakup własnej nieruchomości wypoczynkowej. Tak wynika z ogólnopolskich badań opinii, które zleciła nasza firma. Nie wszyscy jednak mogą sobie na to pozwolić w pojedynkę. Możliwość samodzielnego zakupu apartamentu lub domu wakacyjnego na potrzeby własne i najbliższej rodziny (współmałżonek/parter i/lub dzieci) deklaruje prawie co dziesiąty dorosły (9%). Ale od czego są krewni? 

 

Zapytaliśmy więc respondentów, czy byliby skłonni dokonać takiej inwestycji wspólnie z dalszymi członkami rodziny (np. rodzice, rodzeństwo, szwagier, kuzyni). Taki scenariusz rozważa 15% z nich.

 

W sytuacji, gdy taki zakup chcesz finansować w głównej części kredytem, a banki przyjęły obecnie bardziej restrykcyjne podejście, konieczne może być uzbieranie wkładu własnego o większym udziale w wartości kupowanego apartamentu niż miało to miejsce dotychczas. Z pomocą rodziny będzie to z pewnością łatwiejsze.

Należy pamiętać o uprzednim ustaleniu warunków między wszystkimi składającymi się na rodzinną inwestycję, ale korzyści mogą być ogromne:

  • Bezpieczne miejsce wypoczynku dla całej rodziny;
  • Dobre miejsce pobytu dla dzieci i dziadków, kiedy rodzice muszą bardziej intensywnie pracować w okresie zamknięcia szkół (wakacje lub potencjalne wznowienie kwarantanny na jesień);
  • Można wyjechać tam w czasie obowiązywania pracy zdalnej; nie ma różnicy, czy pracujesz zdalnie znad morza czy z mieszkania w Poznaniu lub innym mieście w głębi kraju;
  • Pełna kontrola nad tym, kto przebywa w apartamencie – sama decydujesz po jakim czasie od wyprowadzi ostatnich gości zapraszasz następnych, jeśli decydujecie się na wynajem zarobkowy;
  • Wynajem zarobkowy można wesprzeć usługami profesjonalnego operatora najmu. My współpracujemy z firmą Rent Like Home, która przejmuje obowiązki nadzorowania nieruchomością sprawiając, że inwestycja staje się praktycznie bezobsługowa.

Warto przy tym mieć na względzie, że obowiązującym obecnie trendem jest poszukiwanie przez turystów takich kwater, które dają niezależność, osobne wejście i kuchnię. Takich miejsc na wakacje szukają Polacy, więc warto skorzystać z trendu i jeszcze tego lata zacząć zarabiać na wynajmie. Tym bardziej, że większość Polaków jest skłonna zaakceptować podwyżkę cen nieruchomości – jak wynika z naszych badań.


Badanie opinii na temat preferencji Polaków dotyczących nieruchomości wypoczynkowych odbyło się w dniach 18 – 20 maja 2020 r. jako część badań omnibusowych Omniwatch. Zostało ono zrealizowane na próbie 1044 Polaków w wieku powyżej 15 lat, reprezentatywnej pod względem wieku i miejsca zamieszkania co do województwa, miasta lub wsi. Operatem losowania do próby był panel konsumencki SWPanel utrzymywany przez agencję badawczą SW Research. Projekt pytań kwestionariuszowych i opracowanie danych z wyników powierzono kancelarii doradczej Konrad Bugiera Doradztwo Komunikacyjne.