Inwestycja w nieruchomość, nawet jeśli uznawana za bezpieczną, jest wyzwaniem. Co jest zatem bardziej opłacalne - wynajem czy kupno lokalu użytkowego? Dowiedz się, kiedy warto rozważyć zakup nieruchomości pod działalność komercyjną i dlaczego w dłuższej perspektywie czasowej wynajem może okazać się mniej rentownym rozwiązaniem. 

Kupno lokalu użytkowego - czy warto? 

Pytanie o to, co jest lepszym rozwiązaniem - wynajem czy kupno lokalu użytkowego - jest źle postawione. Dlaczego? Zakłada bowiem, że tylko jedna z opcji jest właściwa. Tymczasem, wynajem lokalu użytkowego to rozsądne rozwiązanie dla firm, które działają na rynku od niedawna lub mają ograniczoną zdolność kredytową. Dobrym przykładem jest gastronomia, której specyfika utrudnia zakup własnej nieruchomości - gromadzenie kapitału to niestety przywilej nielicznych restauratorów. 

Wynajem lokalu użytkowego wiąże się jednak z wysokim czynszem oraz ryzykiem, że właściciel wypowie umowę. Przedsiębiorca kupujący własny lokal użytkowy uniezależnia się od najmującego. Jak wygląda sytuacja z punktu widzenia inwestorów? 

  • Kupno lokalu użytkowego to rentowna inwestycja, która pozwala osiągnąć wyższą stopę zwrotu z zainwestowanego kapitału niż w przypadku innych nieruchomości.
  • Za wyposażenie lokalu użytkowego kupionego pod wynajem zwykle odpowiada najemca, co pozwala obniżyć koszty inwestycji.
  • Wynajmując lokal użytkowy możesz liczyć na dłuższy czas trwania umowy niż w przypadku wynajmu mieszkania, a tym samym stabilność dochodu.  

Z punktu widzenia przedsiębiorcy inwestycja w lokal użytkowy jest opłacalna przede wszystkim wtedy, gdy firma dysponuje sporym kapitałem i stale się rozwija. Warto jednak wziąć pod uwagę drugą ewentualność - biznes może się nie udać, ale sam lokal można przecież sprzedać lub wynająć. Dobrym, rozwiązaniem może być zakup nowego lokalu, który oferuje deweloper w Poznaniu. Dlaczego? Nieruchomości z rynku pierwotnego z czasem zyskują na wartości, dzięki czemu łatwiej wynegocjować dobrą cenę. 

Na co zwrócić uwagę wybierając lokal użytkowy? 

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na wynajem czy kupno lokalu użytkowego, kluczowa jest lokalizacja nieruchomości. Potencjalni klienci muszą mieć łatwy dostęp do oferowanych usług. Zwróć uwagę na to, jak wygląda ruch pieszych w okolicy, czy w pobliżu lokalu użytkowego znajdują się miejsca parkingowe. Dostępność i atrakcyjna lokalizacja mają wpływ na powodzenie działalności komercyjnej. Pamiętaj też o tym, że odpowiednio przystosowane, nowe mieszkania w Poznaniu również mogą pełnić funkcję lokalu użytkowego. 

Wynajem czy kupno lokalu użytkowego?

Zanim podejmiesz ostateczną decyzję o tym, czy wynająć czy kupić lokal użytkowy, dokładnie przeanalizuj aktualną sytuację. Warto jednak rozważyć inwestycję w nieruchomość. Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez Lion’s Bank, zakup lokalu użytkowego jest rozwiązaniem wymagającym większego zaangażowania, ale z punktu widzenia finansowego bardziej opłacalnym.