Czy warto robić wstępny kosztorys wykończenia mieszkania?
Portale tematyczne oferują różnego rodzaju kalkulatory pozwalające poznać szacunkowy koszt wykończenia mieszkania w stanie deweloperskim. Rozpiętość jest duża, ponieważ oscylujemy pomiędzy wartościami 1000 a 3000 złotych za mkw.
Można jednak przyjąć, że w takim mieście jak Poznań 1500 zł za m2 to realna kwota, jeśli ani nie zamierzasz oszczędzać na wszystkim i polować na promocje niczym Bear Grylls na źródło białka w dziczy, ani nie planujesz z kolei obudzić swojego wewnętrznego szejka i zaszaleć ze złotym sedesem. Przemnóż zatem metraż swojej nieruchomości przez 1500 i otrzymasz bazę, do której możesz się odnosić w kolejnych krokach.

Nie bój się pobrudzić sobie rąk…
Jeżeli uzyskana w wyniku mnożenia kwota wydała Ci się kosmicznie wysoka – nie panikuj. Pamiętaj, że uwzględnia ona koszty robocizny, które możesz obniżyć, wykonując niektóre prace samodzielnie. Twoje mieszkanie to nie Kaplica Sykstyńska, nie potrzeba Ci zatem Michała Anioła do wykonania fresków na suficie, które będą wyglądały przyzwoicie nawet po pięciuset latach. Skorzystaj z pomocy rodziny i przyjaciół – proste prace z pewnością dacie radę wykonać w rozsądnym czasie.
Pamiętaj jednak, żeby nie wyliczać ilości potrzebnych materiałów „na styk”, ale z lekkim zapasem, jeśli nie chcesz jeździć ciągle do marketu budowlanego. Typowym przykładem jest malowanie. Błędne wyliczenie ilości potrzebnej farby sprawia, że co rusz musisz dokupywać kolejną puszkę. Miej przy tym na uwadze, że farby w niszowych barwach pokroju „Słodki aromat kwiatów czeremchy przy pełni księżyca” mogą się skończyć w najmniej odpowiednim momencie i trzeba organizować po nie wyprawę np. do Radomia. Położenie paneli podłogowych to kolejna praca, którą możesz wykonać samodzielnie (lub ze szwagrem) i cieszyć się nie tylko świetnym efektem, ale również satysfakcją z osobistego wkładu w całokształt dzieła.

…ale i nie porywaj się z motyką na słońce
Są jednak prace wykończeniowe, które lepiej zostawić fachowcom nie tylko ze względu na oczekiwany efekt estetyczny, ale przede wszystkim mając na uwadze bezpieczeństwo. Obejrzawszy poradnik na YouTube’ie, dochodzisz do wniosku, że dasz radę położyć kafelki, zwłaszcza że z panelami poszło tak dobrze? Jeśli nawet masz narzędzia (i umiejętności), żeby je m.in. odpowiednio podocinać, a w razie potrzeby i wyszlifować, to zastanów się, czy ufasz sobie na tyle, żeby nie bać się nieszczelności, która może prowadzić do zalania sąsiadów. Bierz również pod uwagę, że płytki w kuchni i łazience to element, który wymienia się rzadko, zatem w przeciwieństwie do „Słodkiego aromatu kwiatów czeremchy przy pełni księżyca” zostaną z Tobą na dłużej i w związku z tym warto, żeby spełniały wszystkie Twoje oczekiwania.
Kolejną kwestią, w której niewątpliwie należy zawierzyć specjalistom, jest instalacja elektryczna. Co roku w Polsce ponad 100 osób umiera w wyniku porażenia prądem. Jeśli więc szwagier nie jest z zawodu elektrykiem, nie polegaj na jego umiejętnościach, tylko wezwij fachowca.

Zainwestuj – w czas przeznaczony na uporządkowanie priorytetów
Wyposażenie mieszkania to istotny element, ponieważ pozwala wyrazić Twoją indywidualność. Pamiętaj jednak, że designerski fotel za piętnaście tysięcy będzie tak samo funkcjonalnym drapakiem dla Twojego kota jak evergreen z Ikei, więc zastanów się spokojnie, jakie są realia Twojej codzienności. W magazynach wnętrzarskich wszystko wygląda nieskazitelnie i nawet kardigan niby niedbale rzucony na oparcie krzesła współgra kolorystycznie z wystrojem. Nie daj się skusić na śliczne filigranowe mebelki, jeśli Twój partner życiowy ma mnóstwo zalet, ale wdzięk słonia w składzie porcelany i podobną posturę. Mała wanna wygląda zgrabnie na zdjęciu, jednak osobie o wzroście siatkarza lub siatkarki będzie w niej na co dzień doskwierała niewygoda.
Wszelkich pomiarów dokonuj skrupulatnie, żeby później oparcie kanapy nie zasłoniło światła drzwi, ponieważ szerokość całkowita pomyliła Ci się z szerokością siedziska. Errare humanum est, jednak za niektóre błędy płaci się utratą komfortu i godności człowieka, o kwestiach finansowych nie wspominając. Nasza rada na koniec? Skup się na dodatkach. Diabeł tkwi w szczegółach i właśnie one sprawiają, że wnętrze ma „to coś”. Wyeksponuj swoje hobby, wieszając na ścianie kij do hokeja lub umieszczając na honorowym miejscu ulubiony okaz z Twojej kolekcji ceramicznych żab. Niech będzie widać, że to właśnie Twoje królestwo.

Sprawdź, czy nie pomijasz w kalkulacji istotnych kosztów
Materiały i robociznę relatywnie łatwo podliczyć, ale mało kto pamięta o tym, żeby uwzględnić w kalkulacji także koszty błędów i opóźnień, a kwoty to mogą być niebagatelne. Jeżeli pracami wykończeniowymi zajmujesz się osobiście lub z pomocą znajomych, musisz zmieścić je w grafiku tak, by nie kolidowały z obowiązkami zawodowymi i rodzinnymi. Wszyscy ubolewamy nad tym, że doba nie jest z gumy, a w weekendy godziny złośliwie uciekają cztery razy szybciej.
Przy planowaniu czasu pracy nie warto zatem kierować się huraoptymizmem, raczej należy przyjąć wariant zakładający opóźnienia (np. związane ze wspomnianymi wyprawami po farbę lub inne materiały). Jest to ważne także ze względów logistycznych – zanim nowe lokum będzie gotowe do przyjęcia mieszkańców, Ty i Twoi bliscy musicie przecież gdzieś mieszkać. Jak sobie poradzisz w sytuacji, gdy umowa najmu się skończy, a w nowym mieszkaniu nie będzie jeszcze nie tylko złotego, ale nawet żadnego sedesu? Jeśli masz dzieci, dochodzi do tego planowanie związane z dojazdami do przedszkola lub szkoły przed przeprowadzką, co również przekłada się nie tylko na czas, ale i koszty.

Czy nie da się jednak na skróty?
A co, jeśli masz poczucie, że prędzej to wszystko wykończy Ciebie niż Ty mieszkanie? Na szczęście istnieje alternatywa w postaci usługi wykończenia pod klucz. W Nickel Development możesz wykupić tę opcję w cenie już od 800 zł/mkw, a zrealizuje ją studio projektowe YouNick Design należące także do Grupy Nickel. 
Ogromną zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że z góry znasz termin, kiedy nieruchomość będzie gotowa, żeby się do niej wprowadzić. Ekipy odpowiedzialne za poszczególne prace są odpowiednio zsynchronizowane, a ponadto dysponują rezerwami materiałowymi dzięki umowom dostaw zawieranym bezpośrednio z producentami lub dużymi dystrybutorami, co gwarantuje, że nie zabraknie im „Słodkiego aromatu kwiatów czeremchy przy pełni księżyca”. Sam nadzór nad przebiegiem i jakością wykonania wszelkich prac wykończeniowych leży po stronie YouNick Design, co zdecydowanie odciąża Twój grafik.
Skorzystanie z usługi YouNick Design zapewnia Ci ponadto gwarancję na wszystkie elementy wykończenia, nie tylko same instalacje, jak w przypadku stanu deweloperskiego. Na prace budowlane, związane z wykończeniem lokalu otrzymasz dwa lata gwarancji, a na materiały tyle, ile oferuje dany producent. Możesz skorzystać z gotowych pakietów lub zdecydować się na projekt indywidualny. Czy zatem poprosisz szwagra o podanie Ci w tej kwestii pomocnej dłoni, czy zaprosisz go dopiero na parapetówkę – wybór należy do Ciebie i to Ty masz czuć się z nim dobrze.