Większość deweloperów posiada w ofercie wykończenie mieszkania pod klucz. Decydując się na zakup mieszkania stajemy przed wyborem - nierzadko trudnym - mieszkanie w stanie deweloperskim czy wykończone pod klucz? Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na tak zadane pytanie. Zakup lokalu w standardzie pod klucz posiada bowiem zarówno zalety, jak i wady. Osoby niezdecydowane zachęcamy do zapoznania się z poniższym artykułem. Dowiesz się z niego między innymi, czy warto kupić mieszkanie pod klucz. Jaki jest koszt i co wchodzi w zakres takiej usługi? Jakie są wady i zalety mieszkania pod klucz?

Wykończenie mieszkania pod klucz - co to znaczy?

Mieszkanie w standardzie pod klucz to takie, do którego można się natychmiast wprowadzić. Wystarczy je umeblować (czasami nawet tego nie trzeba robić) i można w nim zamieszkać. Usługa ta polega na tym, że to deweloper, a nie klient, bierze na siebie kompleksowe wykończenie lokalu, w standardzie, który umożliwia zamieszkanie w nim.

Zalety i wady mieszkania w standardzie pod klucz


Jedną z największych zalet mieszkania pod klucz jest oszczędność czasu. Korzystając z takiej oferty nie musimy jeździć po marketach budowlanych, szukać ekipy remontowej czy też kontrolować postępu prac. Za to wszystko odpowiedzialny jest deweloper. 

Dzięki możliwości wykończenia lokalu przez dewelopera nie będziemy musieli się też martwić o to, czy ekipa remontowa wykona prace w ustalonym terminie oraz o jakość wykonania tychże prac. Nadzór nad przebiegiem i jakością wykonania prac wykończeniowych leży po stronie firmy deweloperskiej.

Zakup mieszkania pod klucz posiada również wady. Jedną z nich jest ograniczony wpływ na wygląd mieszkania, a konkretnie na to, w jaki sposób lokal zostanie wykończony, przy pomocy jakich materiałów wykończeniowych. Co prawda deweloperzy umożliwiają zazwyczaj wybór pakietu / stylu w jakim zostanie urządzony lokal, jednak najczęściej jest to wybór spośród zaledwie kilku możliwości. Opcja wykończenia pod klucz jest więc ciekawą propozycją dla osób, którym nie zależy na aranżacji mieszkania zgodnie z własną wizją. 

Mieszkanie pod klucz jest również atrakcyjną propozycją dla osób, którym zależy na czasie i chcą się wprowadzić do swojego nowego mieszkania jak najszybciej. Prace wykończeniowe mogą się bowiem rozpocząć wcześniej niż w przypadku mieszkania w stanie deweloperskim. Decydując się na mieszkanie w stanie deweloperskim prace wykończeniowe będziemy mogli rozpocząć dopiero po odbiorze lokalu.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz?

Koszty wykończenia mieszkania pod klucz są bardzo różne. To, ile kosztuje mieszkanie w standardzie pod klucz zależy od kilku czynników. Wpływ na ostateczne koszty mają przede wszystkim:

  • zakres prac,
  • jakość materiałów wykończeniowych.

Można przyjąć, że cena wykończenia mieszkania pod klucz mieści się w przedziale 500 - 1000 zł za m2. Oczywiście koszty mogą być wyższe, zwłaszcza jeśli usługa obejmuje zabudowę kuchenną, sprzęt AGD czy materiały wykończeniowe klasy premium.

Wykończenie mieszkania w standardzie pod klucz - czy warto?

Czy warto kupić mieszkanie w standardzie pod klucz? Zdecydowanie to dobre rozwiązanie. Jeśli chcemy mieć spokój z remontami i nie chce nam się biegać po marketach budowlanych, to opcja pod klucz jest dla nas najlepszym wyborem. Zaoszczędzimy w ten sposób sporo czasu, a ostatecznie także pieniędzy.