„Rynek pierwotny a wtórny” to wciąż gorący temat do dyskusji, między innymi ze względu na niesłabnące zainteresowanie kupnem własnego mieszkania. Nic w tym dziwnego, ponieważ jest to jeden z pierwszych etapów podejmowania ważnej w życiu decyzji. Co ciekawe, dane udostępnione przez NBP wskazują, że w większości analizowanych miast w Polsce rynek wtórny wypada drożej (choć jest to nieznaczna różnica) w porównaniu z pierwotnym. Jakie są zatem realne różnice i które mieszkanie warto wybrać? Sprawdź, co daje większe możliwości - rynek pierwotny czy wtórny.

Rynek pierwotny a wtórny - podstawowa różnica 

Czym różni się rynek pierwotny od wtórnego? Na początek małe wyjaśnienie dla osób, które po raz pierwszy stykają się z tematem. Rynek pierwotny to nowe nieruchomości nabywane bezpośrednio od dewelopera. Z kolei rynek wtórny to tak naprawdę używany wcześniej lokal, potocznie określany jako mieszkanie z drugiej ręki. Choć każdy z rynków ma swoją dynamikę, obecnie popyt na nowe nieruchomości jest tak duży, że najlepsze oferty znikają w ekspresowym tempie.

Rynek wtórny - wady i zalety

Zanim rozstrzygniemy kwestię „rynek pierwotny czy wtórny”, warto poznać zalety i wady obu wariantów, aby w miarę możliwości mieć pełny obraz sytuacji. Niewątpliwą zaletą mieszkań z rynku wtórnego jest ich dostępność. Tego rodzaju nieruchomości w zasadzie są gotowe do użytku, a wiele osób podkreśla, że kluczowa jest dla nich szybka realizacja transakcji i możliwość wprowadzenia się do budynku w krótkim czasie. Rynek wtórny to również atrakcyjna lokalizacja, często w ścisłym centrum miasta, o co znacznie trudniej w przypadku rynku pierwotnego. Z tym z kolei wiąże się rozbudowana infrastruktura, która zdążyła wrosnąć w tkankę miejską: bliskość szkół, przedszkoli, przychodni, poczty oraz wiekowe, rozłożyste drzewa dające przyjemny cień.

Jednak rynek wtórny rządzi się prawem właścicieli, co oznacza, że standard wykończenia mieszkania może nie odpowiadać Twoim potrzebom. Najczęściej nieruchomości z drugiej ręki wymagają dodatkowych nakładów finansowych - niezbędny jest remont i rosną koszty utrzymania mieszkania. Duża część starszych mieszkań to mało funkcjonalne rozwiązania takie jak długie, ale wąskie korytarze czy pozbawione prywatności przechodnie pokoje.

Rynek pierwotny - czy warto?

Podstawowy problem z rynkiem pierwotnym polega na tym, że najlepsze mieszkania są wykupywane w początkowym etapie inwestycji, co oznacza zresztą, że trzeba na nie poczekać nawet do 2-3 lat. Porównując nieruchomości z rynku pierwotnego i wtórnego widać wyraźnie różnicę w podejściu kupujących - wielu osobom rynek wtórny wydaje się bezpieczniejszy. Jest to efekt historii o nieuczciwych deweloperach, niedokończonych inwestycjach i mieszkaniach różniących się od prezentowanych wcześniej makiet. Tymczasem sprawna weryfikacja wiarygodności dewelopera pozwala rozwiać wszelkie wątpliwości. Jakie są zatem zalety rynku pierwotnego? 

  1. Zakup nowego mieszkania, nienaruszonego obecnością wcześniejszych lokatorów. Jest to zresztą główny powód, dla którego ludzie decydują się na nieruchomość z rynku pierwotnego. 
  2. Możliwość zadecydowania, czy wolisz mieszkanie w stanie deweloperskim czy jednak wygodne rozwiązanie pod klucz. 
  3. Ułatwiony dostęp do kredytu hipotecznego, ponieważ dla banku klient wybierający mieszkanie od dewelopera jest bardziej wiarygodny. 
  4. Niższy czynsz niż w przypadku mieszkania z rynku wtórnego.
  5. Mniejsze koszty eksploatacji, dzięki nowej technologii stosowanej przez deweloperów.
  6. Niższe koszty transakcyjne, między innymi brak podatku od czynności cywilno-prawnych, który wynosi 2% wartości nieruchomości. 
  7. Funkcjonalny układ mieszkań, często wyposażonych w dodatkowe udogodnienia.
  8. Nowoczesne, bezawaryjne windy (kto się nie denerwuje, kiedy winda w bloku psuje się po raz trzeci w tygodniu?) i dostęp do miejsca parkingowego.
  9. Rękojmia, która nakłada na dewelopera obowiązek usuwania wad nieruchomości przez okres pięciu lat od momentu zawarcia transakcji. 
  10. Zwiększająca się z czasem wartość rynkowa mieszkania, która pozwala je sprzedać w dobrej cenie, jeśli z jakiegoś powodu zdecydujesz się na przeprowadzkę. 

Rynek pierwotny czy wtórny - gdzie kupić mieszkanie?

Zarówno rynek pierwotny jak i wtórny daje przyszłym właścicielom wiele korzyści - jak to zwykle bywa ostateczna decyzja należy do Ciebie i zależy od oczekiwań, jakie masz wobec mieszkania w Poznaniu. Nie warto jednak rezygnować z jakości, dlatego szukaj solidnie wykonanych nieruchomości z funkcjonalnym układem pokoi. Zakup mieszkania to kosztowna inwestycja, dlatego masz prawo oczekiwać podwyższonego standardu. Taką gwarancję daje Nickel Development - deweloper w Poznaniu, który od wielu lat realizuje ciekawe projekty, w których priorytetem są przyszli mieszkańcy.