Urządzanie mieszkania to czynność, którą można wykonać samemu lub zlecić jej wykonanie specjaliście, czyli architektowi wnętrz. Wbrew powszechnemu przekonaniu możliwość skorzystania z pomocy profesjonalnego projektanta wnętrz wcale nie jest zarezerwowana wyłącznie dla najbogatszych. Okazuje się bowiem, że korzystając z pomocy specjalisty można całkiem sporo zaoszczędzić. Jeśli zastanawiasz się, czy zrezygnować z samodzielnego urządzenia mieszkania na rzecz wynajęcia architekta wnętrz, to zachęcamy do przeczytania poniższego artykułu. Dowiesz się z niego między innymi, jakie są zalety współpracy z profesjonalnym projektantem. Co możemy zyskać dzięki jego pomocy? Urządzanie mieszkania - z architektem czy bez? Zapraszamy do lektury!

Architekt wnętrz vs dekorator

Zanim jednak przejdziemy do korzyści wynikających ze współpracy z architektem wnętrz, warto najpierw wyjaśnić sobie, czym zajmuje się projektant wnętrz i czym się różni od dekoratora. Oba te zawody są bowiem często ze sobą mylone przez klientów. Czym się różni praca architekta od dekoratora? 

Zadaniem architekta wnętrz jest zaprojektowanie i stworzenie przestrzeni, która będzie funkcjonalna, przemyślana. Projektant może mieć wpływ nawet na układ pomieszczeń, jego zmianę. Architekt wnętrz posiada kierunkowe wykształcenie.

Natomiast dekorator skupia się raczej na meblach oraz różnego rodzaju dodatkach, takich jak obrazy, dywany, narzuty na łóżko albo sofę itp. Jego zadaniem jest wyposażenie i udekorowanie mieszkania oraz sprawienie, aby jego wnętrze tworzyło harmonijną całość z osobowością osób, które w nim mieszkają. Dekorator nie musi posiadać kierunkowego wykształcenia. Może nim zostać każdy, kto posiada zmysł estetyczny i zna się na wyposażeniu wnętrz.

Dlaczego warto skorzystać z pomocy architekta wnętrz?

Urządzanie mieszkania - z architektem czy bez? Jeśli chcesz, aby Twoje mieszkanie było urządzone w sposób jak najbardziej funkcjonalny i przemyślany, ale nie czujesz się na siłach, żeby zrobić to we własnym zakresie, to jak najbardziej z architektem. 

Projektant wnętrz to osoba, która zorganizuje przestrzeń w Twoim mieszkaniu w taki sposób, że będzie ona tak funkcjonalna, jak to tylko możliwe. Dzięki niemu każdy skrawek przestrzeni zostanie maksymalnie wykorzystany, tak aby mieszkanie było praktyczne i wygodne, a przebywanie w nim prawdziwą przyjemnością.

Co ważne, przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac otrzymasz projekt w postaci wizualizacji, dzięki czemu będziesz dokładnie wiedzieć, na co się decydujesz. Oczywiście projekt powstaje przy udziale klienta, z uwzględnieniem jego sugestii, propozycji i uwag

Uchroń się przed błędnymi decyzjami

Współpraca z architektem wnętrz pozwala uniknąć pomyłek oraz błędnych decyzji związanych z urządzaniem mieszkania. Mowa o takich pomyłkach jak chociażby źle wykonane pomiary, zakup niewłaściwych elementów wykończeniowych czy wyposażenia. Osoby bez doświadczenia mogą też dobrać nieodpowiednie rozwiązania funkcjonalne w poszczególnych pomieszczeniach, na przykład w łazience albo kuchni. Usunięcie czy też naprawienie wszystkich tych błędów wiąże się z dodatkowymi kosztami, które mogą przewyższać koszty zatrudnienia profesjonalnego architekta wnętrz. Reasumując, skorzystanie z pomocy specjalisty pozwala uniknąć dodatkowych kosztów, jakie mogą wyniknąć na skutek błędnych, nieprzemyślanych decyzji. 

Kontroluj budżet na urządzenie mieszkania

Co ważne, architekt wnętrz zawsze urządza mieszkanie w ramach ustalonego budżetu. Decydując się na współpracę z projektantem nie będziesz musiał się obawiać o żadne dodatkowe koszty. Budżet jest zawsze ustalany z klientem. Dodatkowo architekt podpowie Tobie, na czym można zaoszczędzić, a kiedy tego absolutnie nie należy robić. Pomoże też uzyskać zniżki na poszczególne materiały i elementy wyposażenia mieszkania.

Oszczędność czasu i komfort psychiczny

Pomoc projektanta wnętrz to nie tylko oszczędność pieniędzy, ale także czasu. Architekt wybierze i kupi za Ciebie wszystkie potrzebne materiały. Dzięki temu nie będziesz musiał marnować czasu na chodzenie po sklepach czy przeglądanie internetu. 

Współpraca z profesjonalnym projektantem wnętrz zapewnia również komfort psychiczny. Z jednej strony zatrudnienie architekta sprawia, że wszelkie prace wykończeniowe są mniej stresujące. O wszystko zadba bowiem specjalista. Z drugiej strony wykonany przez architekta projekt oraz z góry ustalony budżet dają poczucie bezpieczeństwa i panowania nad sytuacją.