Leżące na północy Poznania Piątkowo to miejsce do życia dla prawie 50.000 poznaniaków. Z 800-letnią historią w tle, dzisiaj kojarzy się głównie z wysoką, wielorodzinną zabudową. To jednak tylko część prawdy. Pierwsze wzmianki o wsi Piątkowo pochodzą jeszcze z XIII wieku. W początkach XX wieku było osadą dla kolonistów niemieckich. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości Polacy zaczęli wykupywać tutejsze gospodarstwa. Po drugiej wojnie światowej pełniło rolę owocowo-warzywnego zaplecza Poznania, obfitującego zwłaszcza w truskawki, a w 1974 roku część Piątkowa została włączona w granice administracyjne Poznania. Trzy lata później rozpoczęła się budowa osiedli mieszkaniowych i kształtowanie krajobrazu znanego nam obecnie. Za wieżami RTV do dziś stoi dom z początku XX wieku, a część dzisiejszych alejek osiedlowych biegnie po dawnych polnych traktach, gdzie w nielicznych już miejscach rosną stare drzewa. W skład Piątkowa wchodzą m.in. osiedla: Bolesława Chrobrego, Bolesława Śmiałego, Jana III Sobieskiego, Stefana Batorego, Władysława Jagiełły, Władysława Łokietka czy Zygmunta Starego.
CENTRUM INICJATYW LOKALNYCH PIĄTKOWO
Rangę dzielnicy podnosi prężnie działające Centrum Inicjatyw Lokalnych (CIL), które podjęło się wyzwania, jakim jest budowanie relacji i zaangażowania wśród mieszkańców. w 2019 roku CIL przeprowadziło badania lokalnych społeczności. Jak się okazało mieszkańcy dzielnicy (zwłaszcza seniorzy) pamiętają czasy, gdy Poznań zabudowywał okoliczne uprawne pola. Dlatego dzisiaj, z sentymentem tak chętnie uprawiają ogródki pod oknami swoich bloków. Pytani o wydarzenia, jakie chcieliby organizować na Piątkowie wymieniają: targi ekologiczne, wymianę garażową, food tracki, osiedlowe pikniki rodzinne, festyny, koncerty plenerowe i kulturalne imprezy.
Arkadiusz Zacharzewski, koordynator CIL Piątkowo zauważa, że mieszkańcy dzielnicy istotnie chętnie się integrują. Największą aktywność wykazują seniorzy, którzy w tej dzielnicy mieszkają od początku, czyli od kilku dekad. Spotykają się oni chętnie w klubach osiedlowych, ale równie licznie stawiają się na plenerowe wydarzenia, czy wycieczki.
Najważniejszym elementem działalności CIL jest wszechstronne (w tym merytoryczne, organizacyjne i finansowe) wspieranie mieszkańców w realizacji ich pomysłów i inicjatyw. Ważna jest edukacja, a warsztaty wykorzystywane są do integracji mieszkańców o podobnych zainteresowaniach. W dłuższej perspektywie grono takich osób może stworzyć grupę nieformalną i wystąpić do CIL o wsparcie realizacji ich inicjatyw.
Centrum organizuje prelekcje, które prowadzą osoby o konkretnych umiejętnościach lub z pasją i starają się zainteresować tym odbiorców.
CIL aktywnie współpracuje z licznymi podmiotami – mając świadomość, że w pojedynkę nie sprosta wszystkim potrzebom mieszkańcom, łączy siły, aby móc odpowiadać różnym oczekiwaniom. W 2020 roku swą aktywność szczególnie zaznaczyli: Rada Osiedla Piątkowo, Małe Fusy – kawiarnia skupiająca różne grupy społeczne, Nickel Development oraz Poznańska Spółdzielnia Mieszkaniowa – Administracja Os. Bolesława Chrobrego, włączając sięwe wspólne kreowanie życia lokalnej społeczności.
Działania CPE doprowadziły również do wzmocnienia programu CIL na Piątkowie w 2020 r. Powstały dwa centra sąsiedzkie: CIL Piątkowo Wschód realizowany przez Stowarzyszenie Dziewczyny w Naturze i CIL Piątkowo Zachód kontynuowany przez Stowarzyszenie Centrum Promocji Ekorozwoju (linią łączącą jest trasa Poznańskiego Szybkiego Tramwaju). W 2021 r. Spodziewamy się powstania 3 CILi Sąsiedzkich na Piątkowie.
Potrzeby i oczekiwania mieszkańców są duże – podkreśla Arkadiusz Zacharzewski – poznaniacy z Piątkowa chcą mieć wpływ na modernizację osiedla, nie chcą zbyt gęstej zabudowy, szczególną uwagę przywiązują do zieleni. Chętnie zabierają głos w temacie kształtowania wspólnej przestrzeni, dbając o rozwój dzielnicy.
OSIEDLOWE ATRAKCJE
Centrum Inicjatyw Lokalnych to także organizator serii spotkań „Piątkowo wczoraj i - dziś”, które przybliżały historię miejsca i opisują zalety codzienności życia na Piątkowie. Odbywały się one w postaci spacerów, a prowadzone były przez przewodników z grupy PoPoznaniu.pl. Dla miłośników poznańskich fortyfikacji ważnym punktem na mapie dzielnicy jest z pewnością Fort VA. Zbudowany w latach 1887-1890 fort jest obecnie własnością Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody „Salamandra”, a obiektem opiekuje się Stowarzyszenie Miłośników Fortyfikacji „Kernwerk”, które prowadzi prace konserwacyjne oraz organizuje zwiedzanie historycznego obiektu. W tym samym miejscu Laser Tag oferuje zabawę w laserowego Paintballa.
Na Piątkowie nie brakuje miejsc, które sprzyjają aktywnemu spędzaniu czasu, czy rozrywce. Są to m.in. parki, place zabaw, parki rozrywki, kluby, restauracje, kina, baseny. Nieodległy Rezerwat Żurawiniec w lasku Piątkowskim to doskonałe miejsce dla spacerowiczów, biegaczy i rowerzystów.
Na osiedlu organizowane są różnorodne warsztaty dla różnych grup wiekowych, m.in. zajęcia ruchowo-taneczne, służące poprawie pamięci i koncentracji, idei współdzielenia (givebox) i inne w odpowiedzi na głosy mieszkańców.
TUTAJ MIESZKA SIĘ WYGODNIE
Kto raz zamieszka na Piątkowie, niechętnie się z niego wyprowadza. Duże przestrzenie między zabudową, dojrzała zieleń i bogata infrastruktura sprawiają, że tutaj żyje się wygodnie. Niemal każdy z mieszkańców dzielnicy w zasięgu kilkudziesięciu, czy kilkuset metrów ma wszystko, co do życia jest niezbędne: przedszkola, szkoły, sklepy, przychodnie i apteki. Dodatkową zaletą osiedla jest jego świetne skomunikowanie z centrum miasta – tramwajem PST dowolnej linii w wygodny sposób można dostać się do Mostu Teatralnego.
Uporządkowana przestrzeń piątkowskich osiedli spełnia potrzeby mieszkańców w różnym wieku: studentów, rodzin z dziećmi, seniorów. Harmonia miejsca sprawia, że chętnie wprowadzają się tutaj młodsze pokolenia, by mieszkać w pobliżu swoich rodziców, czy dziadków, którzy z tym adresem związani są od lat.
Działania pod nazwą Centrum Inicjatyw Lokalnych (CIL) Piątkowo są dofinansowane ze środków budżetowych Miasta Poznania, a realizowane przez Stowarzyszenie Centrum Promocji Ekorozwoju.
CPE: cpe.org.pl
CPE FB: facebook.com/CentrumPromocjiEkorozwoju
CIL Piątkowo (teraz) Zachód: facebook.com/CILPtkowo