Piątkowo traktowane początkowo jako sypialnia Poznania, obecnie zyskuje w oczach mieszkańców jako dobrze zagospodarowana dzielnica, z terenami zielonymi i licznymi udogodnieniami. Potencjał miejsca wzmacnia Kampus Morasko sprawiając, że na Piątkowie pojawia się coraz więcej młodych ludzi. Dla nich właśnie powstaje nowoczesna zabudowa, której reprezentantem jest nasza inwestycja ST_ART Piątkowo, która już w nazwie zawiera świeżość i początek, a także zaprasza do dialogu ze sztuką.
Piątkowo 50 lat temu
Na początku lat 70. XX wieku zespół projektantów z miejskiej pracowni urbanistycznej w Poznaniu ustalił, że miasto będzie rozwijać się w kierunku północnym, czyli wzdłuż projektowanej wówczas trasy szybkiej kolei miejskiej PST. Na projektowanych osiedlach miało zamieszkać 7000 osób, którym w codziennym życiu miała pomóc infrastruktura handlowo-usługowa, edukacyjna, administracyjna i medyczna. 50 lat temu mieliśmy do czynienia z gwałtownym wzrostem ludności, której trzeba było zapewnić dach nad głową, stąd taki gwałtowny przyrost budownictwa mieszkaniowego. Ówcześnie powstająca zabudowa charakteryzowała się prostymi, betonowymi elewacjami, geometrycznym kształtem i prefabrykowanymi elementami, a przede wszystkim powtarzalnością rozwiązań. Warto także pamiętać, że w tamtych latach, na mocy obowiązujących rozporządzeń i dyrektyw, nie projektowano kwartałów i ulic, ale całe osiedla, gdyż to osiedle właśnie było obowiązującą jednostką osadniczą i w taki właśnie sposób był zabudowywany zarówno Poznań, jak i inne miasta w Polsce. Dzisiaj ponad połowa poznaniaków mieszka na osiedlach z wielkiej płyty, które stanowią aż 20% miasta.
Nowe oblicze dzielnicy
Chociaż „Dzielnicę Nauki”, czyli obecny Kampus Morasko projektowano w tym samym czasie, to miasteczko akademickie, koncentrujące większość poznańskiego środowiska naukowego, na skutek rozmaitych trudności zaczęło rozbudowywać się dopiero na początku XXI wieku. Dzisiaj mamy tutaj liczne wydziały UAM, pływalnię uniwersytecką, halę sportową i akademik. Absolwenci uczelni, ale przede wszystkim dorosłe już osoby, które wychowywały się w latach 70. i 80. XX wieku czują się emocjonalnie związane z Piątkowem, dlatego szukają tutaj mieszkań, w których mogłyby żyć ze swoją rodziną czy dziećmi. Pomimo sentymentu do PRL-owskiej zabudowy, pragną jednak architektury bardziej współczesnej, osadzonej estetycznie i technologicznie w drugiej dekadzie XXI wieku. W odpowiedzi na ten popyt powstała inwestycja ST_ART Piątkowo – nowoczesny budynek, w przemyślany sposób wpisany w klimat dzielnicy.
ST_ART Piątkowo – architektura
Wybudowany na granicy Piątkowa wieżowiec stał się symbolicznie nowym otwarciem dzielnicy. Podobnie wysoki, jak sąsiadujące z nim wieżowce, ale już z zupełnie nowej epoki. Koncepcję architektoniczną obiektu opracowała Pracownia Architektoniczna Arche Plan Tomasz Szmyt. Piętnastopiętrowy blok ma postać z prostej bryły w stylu modernistycznym. W wykończeniach elewacji postawiliśmy na odcienie szarości i bieli. W części południowej fasady posadziliśmy drzewo, aby obiekt zaciekawiał swoją niejednorodnością. Wyjątkowo duże okna i przeszklone klatki schodowe napełniają budynek światłem sprawiając, że nawet w nocy jest on dobrze widoczny z dużej odległości. Aby zapewnić mieszkańcom jak najlepsze oświetlenie zaprojektowaliśmy obiekt w taki sposób, aby zdecydowana większość okien wychodziła na wschód lub na zachód. Same mieszkania zostały zaprojektowane w sposób niezwykle funkcjonalny, umożliwiający wydzielenie przestrzeni zarówno do pracy, jak i relaksu i rodzinnej integracji, której służą także tarasy, balkony i loggie.
ST_ART Piątkowo – sztuka
Wykańczając części wspólne poszliśmy o krok dalej, zapraszając do współpracy znanego poznańskiego street - artowca, którego flagowa postać - Watcher - ozdabia poznańskie budynki, ale także manifestuje swoją podróżniczą naturę, pokazując się między innymi w Barcelonie, Warszawie, Londynie czy Berlinie. Ten energetyczny symbol podróżowania i młodości uznaliśmy za najbardziej pasujący do naszych wnętrz, dlatego na piętrach ta wszędobylska postać pojawia się przy identyfikacji kondygnacji. Aby jeszcze bardziej podkreślić nowoczesny, adresowany do młodych ludzi charakter miejsca, w strefach wejściowych do klatek schodowych umieściliśmy obrazy Noriakiego, będące nowoczesną interpretacją miejskiej dżungli, ukazujące wielobarwność Piątkowa. Zależało nam, aby sztuka we wnętrzach harmonizowała z nowoczesnym rysem budynku, dlatego na wyższych kondygnacjach pojawiły się także ekspresyjne i dynamiczne obrazy Grzegorza Gruzy, który w swojej twórczości umiejętnie łączy realizm z abstrakcją. Wypełnionaz artystycznie przestrzeń zachęca mieszkańców do dialogu, zabarwia każdy dzień nową opowieścią sprawiając, że ST_ART Piątkowo kojarzy się nie tylko z obiektem mieszkalnym, ale także z próbą wprowadzenia sztuki w naszą codzienność.