Poznań kształtowany jest przez urbanistów, architektów i deweloperów, którzy w procesie planowania i projektowania powinni uwzględniać także głos lokalnej społeczności i tworzyć miasto w taki sposób, aby było ono przyjazne, funkcjonalne i wygodne do życia. Chociaż aktywna współpraca tych trzech podmiotów wydaje się oczywista, to nie zawsze okoliczności sprzyjają, aby wystarczająco dużo czasu poświęcić na wspólne konsultacje i holistyczne spojrzenie na miasto jako z jednej strony tworzywo, na którym się pracuje, a z drugiej – na żywy organizm z mieszkańcami, posiadającymi swoje oczekiwania i marzenia.
Integracja środowiska
Bezsprzecznie silna potrzeba integracji środowisk uczestniczących w procesie rozbudowy miasta istniała od dawna, dlatego organizatorzy konferencji „Dom, dzielnica, miasto” postanowili stworzyć sprzyjające warunki do dialogu. „Inwestorzy i projektanci dla Poznania” – pod takim hasłem odbyła się jej pierwsza edycja, zorganizowana wspólnie przez poznańskie oddziały Polskiego Związku Firm Deweloperskich, Towarzystwa Urbanistów Polskich i Stowarzyszenia Architektów Polskich. Organizatorzy przygotowali trzy panele dyskusyjne, a ich uczestnicy diagnozowali obecny stan, zastanawiając się w jakim kierunku będzie rozwijało się miasto i jaki w tym będzie udział poszczególnych uczestników rynku. Eksperci wymieniając dzisiejsze bolączki usiłowali wspólnie wypracować kierunek zmian, który w bliższej lub dalszej przyszłości przyniesie korzyści mieszkańcom Poznania.
Ważny głos mieszkańców
Pierwsza z przygotowanych przez organizatorów debat dotyczyła roli architektów, deweloperów i społeczności lokalnych w procesie planowania rozwoju miasta. O ile dotychczas rola architektów i deweloperów była oczywista i niezaprzeczalna, to głos społeczności lokalnych nie zawsze był należycie zauważany. Planowanie inwestycji w miastach, wśród gęstej zabudowy wymaga współpracy z sąsiednimi inwestycjami. Paneliści podkreślili, jak różne może być spojrzenie na nową, planowaną inwestycję. Deweloper przychodzący ze swoją koncepcją, nawet najwspanialszą i potencjalnie uwzględniającą interesy wszystkich stron, może nie trafić w gusta lokalnej społeczności i spotkać się z obiekcjami. Dlatego tak ważne są konsultacje społeczne, które powinny odbywać się długo przed rozpoczęciem budowy. Ważne jest, aby udzielić głosu mieszkańcom, poznać ich koncepcje oraz zaoferować im możliwość oswojenia się z nadchodzącą zmianą otoczenia.
Poznański standard mieszkaniowy
Chcąc zabudowywać miasta i przyciągać ludzi do ich centr, trzeba zapewnić odpowiednią infrastrukturę, a wszelkie realizację poprzedzić konsultacjami społecznymi i warsztatami. Jak zauważył profesor Piotr Marciniak „mieszkanie nie jest elementem budynku wyrwanym z kontekstu “, dlatego zanim się je wybuduje, trzeba pochylić się nad standardem urbanistycznym. Bardzo ważne jest, aby budować powiązania między dzielnicami, przy jednoczesnym zachowaniu tożsamości dzielnic. Poznaniaków charakteryzuje zamiłowanie do porządku i duma ze stolicy Wielkopolski. Czują oni odpowiedzialność za miejsce, w którym żyją, dlatego każda kolejna realizowana inwestycja - zwłaszcza w centrum - nie może być wbrew przyzwyczajeniom i oczekiwaniom poznaniaków. Dlatego warto przeprowadzać badania sprawdzające oczekiwania poznaniaków, postawić na edukację, a przede wszystkim realizować dobre inwestycje wzorcowe, które będą stanowić inspirację dla kolejnych realizacji.
Wyzwania dla deweloperów
Głównym fokusem naszej firmy jest produkt zorientowany na przyjazność, unikalność architektoniczną oraz funkcjonalność. To jest naszym alfabetem, ale także wyzwaniem, któremu chcemy sprostać przy każdej kolejnej inwestycji. Dagmara Nickel, biorąc udział w panelu dotyczącym nowych wyzwań dla deweloperów, wskazała na pewną trudność wynikającą z faktu, że pomimo wprowadzanych innowacji, nowoczesnych proekologicznych rozwiązań, to nadal największą świadomość ekologiczną mają reprezentanci młodszych pokoleń. Na szczęście oni także inspirują i edukują swoich rodziców, zawracając uwagę inwestycje proekologiczne, energooszczędne, z dobrą architekturą. Innymi wyzwaniami dla deweloperów są wysokie koszty finansowania, trudne i skomplikowane procedury administracyjne, niska dostępność gruntów inwestycyjnych w mieście, a problemy z infrastrukturą na obszarach podmiejskich. Wśród zebranych panowała zgodność, że wyzwań przed deweloperami i pozostałymi uczestnikami rynku nieruchomości stoi wiele. Dlatego prezes poznańskiego Oddziału PZPN, Andrzej Marszałek, podsumowując spotkanie wskazał na konieczność kontynuacji podobnych spotkań w przyszłości i integracji środowisk uczestniczących w planowaniu i budowaniu miasta.
Zdjęcia dzięki uprzejmości PZFD.