Rowerem wkoło Poznania z atrakcjami 

Około pół godziny jazdy rowerem przez Lasek Zakrzewski i Fiałkowo do Zborowa lub - alternatywnie - przez Palędzie i Dopiewo pozwala wjechać na znakomicie wytyczony i oznakowany Pierścień Rowerowy Dookoła Poznania. Cały szlak to pętla o długości nieco ponad 160 km, natomiast w kilku miejscach przecina się z innymi trasami rowerowymi, które pozwalają mniej doświadczonym turystom rowerowym skrócić wycieczkę.

Jazda po Pierścieniu od Zborowa w kierunku południowym pozwala dotrzeć do Puszczykowa, gdzie znajduje się Muzeum Arkadego Fiedlera, a przy nim - replika żaglowca, którym Krzysztof Kolumb wypłynął na swoją najsłynniejszą wyprawę, w czasie której odkrył Amerykę. 

Wycieczka na północ przebiegać będzie natomiast w sąsiedztwie jezior: Niepruszewskiego, Lusowskiego i Kierskiego, a w skróconej wersji może zakończyć się w rezerwacie Meteoryt Morasko. 

Pierścień Rowerowy Dookoła Poznania przecina się z Transwielkopolską Trasą Rowerową (TTR), a także Piastowskim Traktem Rowerowym, którymi można skrócić sobie wycieczkę i wrócić do Dąbrówki przez Poznań. 

Przebieg wszystkich tras znajdziesz na stronie internetowej:
https://wielkopolska.travel/szlaki-rowerowe/

Plaża niekoniecznie nad Bałtykiem

Do wspomnianych jezior można dojechać również samochodem, jeśli zależy Ci na większej wygodzie. Plaża w Nierpuszewie, Zborowie, ale również Plażojada w Kiekrzy czy Kąpielisko na Jeziorze Jarosławieckim w Wielkopolskim Parku Narodowym jest w zasięgu kilkunastu minut jazdy autem. 

Najbliższa jest ta w Zborowie, o którą dba Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji (GOSiR) w Dopiewie. Ze względu duże rzeźby, które ustawiono na brzegu jeziora, plażę nazwano „Owocową“.

Nocowanie przy jeziorze

Dużą zaletą terenów rekreacyjnych GOSiR przy plaży w Dopiewie jest możliwość biwakowania. To dobra okazja, aby niedaleko od domu sprawdzić swoich sił w rozstawianiu namiotu i przetestować swoje potomstwo pod kątem ewentualnego wyjazdu na dalszą survivalową wyprawę pod namiot. Ceny zachęcają do eksperymentowania. Zakładając, że mamy już namiot, koszt rozbicia obozu to 7 zł za dorosłego i samochód. Za dziecko zapłacimy natomiast 4 zł za dobę. 

Dodatkową atrakcją obozu może być ognisko, bowiem w pobliżu miejsca biwakowego i plaży GOSiR Dopiewo urządził  miejsce odpowiednie do pieczenia kiełbasek i ziemniaków. 

Takie ognisko może być miłym zakończeniem lata, które sprawi, że letni podmiejski klimat dzięki wyjątkowym wspomnieniom będziemy czuli jeszcze długo po wakacjach. 

(Źródło mapy: https://velomapa.pl/szlaki/pierscien-dookola-poznania)

(Zdjęcia: http://unsplash.com)