Mieszkania z ogrodami przeżywają renesans. Szczególnie w dobie wymuszonej pandemią pracy zdalnej zyskały na znaczeniu. Jeżeli chcesz kupić nieruchomość, podążając za bieżącymi trendami, a jednocześnie dojazdy do pracy nie stanowią dla Ciebie już takiego priorytetu jak kiedyś, koniecznie przyjrzyj się różnorakim czynnikom, które mają wpływ na komfort mieszkania poza miastem.

Decydując się na zakup nieruchomości na przedmieściach, musisz wybierać uważnie. Istnieje szereg czynników, które będą mieć decydujące znaczenie dla komfortu danej lokalizacji.

Po pierwsze, osiedle nie powinno znajdować się w przysłowiowym szczerym polu, zatem szukaj miejsc, gdzie do domów prowadzi utwardzona droga. Ponadto powinno być skomunikowane z najbliższym dużym miastem wygodnym połączeniem kolejowym bądź autobusowym. Wiele podmiejskich inwestycji niestety nie posiada tego typu infrastruktury, a bez tych udogodnień dyskomfort wynikający z dystansu względem centrum miasta staje się zdecydowanie bardziej odczuwalny.

Dostęp do połączenia kolejowego, jak również twardych dróg, pomaga wielowymiarowo. Poza oczywistą zaletą, jaką jest wygodny dojazd do pracy czy do miasta, mieszkając w rejonie, do którego prowadzi „asfaltówka”, możesz także spokojnie założyć, że utrzymanie dróg w dobrym stanie zimą przez piaskarki oraz pługi nie będzie stanowiło problemu. Żaden kurier nie będzie ociągał się z dostawą przesyłki na takie osiedle pod pretekstem „niewygodnego dojazdu”, co, jak powszechnie wiadomo, zdarza się niezależnie od przewoźnika i każdorazowo powoduje frustrację odbiorcy.

Podobnie istotne będzie tutaj zlokalizowanie w pobliżu paczkomatu lub punktu odbioru paczek kurierskich. W przypadku Twojej nieobecności w domu, zdecydowanie dużo bardziej optymalnym (od odsyłania paczki z powrotem do sortowni) rozwiązaniem będzie polecenie kurierowi, by zostawił ją w alternatywnym punkcie odbioru, jakie są dostępne w małych osiedlowych sklepach sieciowych.

Domy oraz mieszkania przy drogach z chodnikami pozwalają także na to, by czy to do szkoły, czy do sklepu – po prostu iść piechotą. Szczególnie jeżeli wspomniany sklep jest w odległości pozwalającej Ci na zrobienie zakupów bez konieczności dojeżdżania samochodem. Dla wielu podmiejskich osiedli niestety taki luksus nadal jest niedostępny, dlatego zwróć uwagę na to, jakie sklepy znajdują się w okolicy, oraz w jaki sposób i jak szybko można do nich dotrzeć.

Kolejnym aspektem jest połączenie danej lokalizacji ze światem zewnętrznym na nieco innej płaszczyźnie. Wybierając inwestycję poza miastem, koniecznie upewnij się, że istnieje tam również infrastruktura telekomunikacyjna. Światłowodowe łącze internetowe będzie zawsze lepsze od rozwiązań radiowych czy też satelitarnych. Te ostatnie – owszem, są dostępne, jednak nie oferują optymalnych warunków połączenia z siecią internetową. Łącze oparte o radiową transmisję danych może być zależne na przykład od warunków pogodowych. W dobie pandemii koronawirusa i upowszechnienia home office jako podstawowej formy wykonywania pracy intelektualnej, czynnik ten znajduje się w czołówce listy priorytetów.

Nasza inwestycja Osiedle Księżnej Dąbrówki spełnia wyżej wymienione kryteria, ponieważ jest niezaprzeczalnie dobrze rozwinięta pod względem dostępnej infrastruktury. Mamy tu do czynienia z doskonałymi warunkami dojazdowymi – autem do Dąbrówki możesz dotrzeć zarówno drogą S11, jak i autostradą A2 oraz trasą S5. Połączenie kolejowe jest jeszcze lepsze. W Dąbrówce zapracowani rodzice znajdą również wszelką niezbędną ich pociechom infrastrukturę – mowa tu nie tylko o szkołach i przedszkolach, ale także o placach zabaw czy boiskach sportowych. W miejscowości można pójść do lekarza – są lokalne przychodnie i apteki. Co również istotne – szczególnie w erze pracy zdalnej – w Dąbrówce dostępny jest światłowodowy dostęp do Internetu.

Na koniec podkreślmy, że jeżeli infrastruktura – taka jak drogi, oświetlenie uliczne, sklepy, usługi dla mieszkańców – nie istnieje, to weź pod uwagę fakt, że inwestycje infrastrukturalne cechują się dużą bezwładnością. Tym samym po dokonaniu zakupu mieszkania lub domu w miejscu, które w danym czasie nie ma odpowiedniego zaplecza, musisz liczyć się z tym, że takich udogodnień nie będzie jeszcze przez kilka, a nawet kilkanaście lat. A jest to czynnik, który może być dla Ciebie zniechęcający. Dlatego też przy wyborze podmiejskich nieruchomości zrób listę potencjalnych wyzwań, jakie stwarzać mogłoby mieszkanie na przedmieściach, a następnie sprawdź, jakie rozwiązania w tym zakresie oferuje dana lokalizacja.