Poznaj osiem najczęściej popełnianych błędów przy zakupie mieszkania. O tym, że jest to poważne przedsięwzięcie finansowe, które warto przemyśleć, nikomu nie trzeba przypominać. Na co jednak warto szczególnie zwrócić uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji? Pokażemy błędy, które prowadzą do ciągłej frustracji i kosztów, których można było uniknąć. Udany zakup mieszkania na rynku pierwotnym wymaga fachowej wiedzy, której nie masz obowiązku posiadać, dlatego śmiało skorzystaj z naszej pomocy.
1. Zakup pierwszego mieszkania
Zakup mieszkania po raz pierwszy to z jednej strony ważne wydarzenie w życiu, a z drugiej inwestycja, którą często traktuje się jako przejściowe rozwiązanie na kilka najbliższych lat. W czym tkwi błąd? W mniejszych oczekiwaniach wobec standardu mieszkania, bo przecież “za jakiś czas kupimy nowe, większe”. Ten czas to najczęściej narodziny dziecka, a przyznasz, że wtedy lepiej zająć się ważniejszymi sprawami. Kupując pierwsze mieszkanie, decydujemy się na mniej korzystną lokalizację, niefunkcjonalny układ pokoi czy w mało przyjaznej okolicy.
Po pierwsze, dlaczego masz mieszkać przez te kilka lat w gorszym lokalu, a po drugie, co jeśli “utkniesz” w tym mieszkaniu na dłużej?
2. Niedoszacowanie możliwości finansowych
Poważny błąd, który wynika z tego, że nie bierzemy pod uwagę wszystkich kosztów związanych z zakupem mieszkania. Wzięcie kredytu hipotecznego to jedno, ale do kosztu nieruchomości należy doliczyć również opłaty transakcyjne i notarialne oraz związane z wyposażeniem wnętrz i późniejszym utrzymaniem lokalu. Warto na przykład wiedzieć, że koszty ogrzewania zależą od położenia i standardu wykończenia mieszkania.
3. Zakup jak najtańszego mieszkania
To zrozumiała decyzja, jeśli masz ograniczony budżet, ale zastanów się, czy niższy standard wykonania mieszkania, nie przełoży się w przyszłości na wyższe rachunki za ogrzewanie lub opłaty administracyjne. Zakup nieruchomości to inwestycja na przyszłość, dlatego warto wydać pieniądze na coś, co przyniesie nam korzyści, a nie dodatkową porcję stresu.
4. Pośpiech
Pośpiech w zasadzie zawsze jest złym doradcą, ale przyznasz, że w przypadku zakupu mieszkania jest wyjątkowo nieuzasadniony. Brak dokładnego rozeznania na lokalnym rynku nieruchomości i zbyt szybkie sfinalizowanie transakcji są ryzykowne, ponieważ możesz dokonać błędnej decyzji lub po prostu przegapić lepszą ofertę
5. Czasochłonne formalności
Jak widzisz, czas jest kluczowy podczas wyboru odpowiedniego mieszkania. Formalności, których należy dopełnić zwykle są czasochłonne. Przy podpisywaniu umowy przedwstępnej na zakup mieszkania, weź pod uwagę, że uzyskanie kredytu w banku potrwa. Następnie ustal z deweloperem terminy dostarczenia dokumentów i dokonania płatności. Uwzględnij margines czasowy na wszystkie potrzebne czynności.
6. Bezgraniczne zaufanie do banku
Cenisz współpracę ze swoim bankiem? To rzeczywiście powód do zadowolenia, ale jeśli chcesz otrzymać kredyt hipoteczny na korzystnych warunkach, warto zapoznać się z ofertą innych banków. Może się bowiem okazać, że konkurencja zapewnia lepsze oprocentowanie lub inne korzyści. Oczywiście ze swoim doradcą bankowym też się skonsultuj.
7. Podpisanie umowy bezwarunkowej
Jeśli nie jesteś pewny, że otrzymasz kredyt hipoteczny lub uzbierasz potrzebne do zakupu fundusze, nie podpisuj umowy bezwarunkowej. Spróbuj wynegocjować klauzulę odstąpienia od umowy bez ponoszenia kary, ponieważ koszty jej zerwania zwykle są bardzo wysokie.
8. Niedokładny odbiór mieszkania
Odbierając mieszkanie, zawsze należy sporządzić protokół odbioru technicznego. Powinien zawierać nie tylko informacje o wadach i usterkach (np. nierówne ściany), ale również termin, w którym zostaną usunięte przez sprzedającego. Jeśli nie czujesz się specjalistą w tym zakresie, przyjdź z osobą, która pomoże Ci ocenić stan techniczny mieszkania. Dla pewności zabierzcie ze sobą taśmę mierniczą, kątownik i poziomicę.
Podsumowanie, czyli jak nie popełniać błędów podczas zakupu mieszkania
Obecnie rynek nieruchomości jest bardzo dynamiczny i bogaty w oferty lokali o różnym standardzie. W związku z tym łatwo przeoczyć atrakcyjne okazje, a emocje związane z zakupem mieszkania dodatkowo utrudniają decyzję. Jak uchronić się przed popełnianiem błędów?
- Sprawdzaj wiarygodność deweloperów.
- Podejmuj decyzje na spokojnie, kiedy największe emocje opadną.
- Czytaj dokładnie wszystkie umowy i formularze, które podpisujesz.
- Nie decyduj się na mieszkanie ponad możliwości finansowe.
- Wybierz lokal dostosowany do potrzeb - mieszkanie pod wynajem powinno spełniać oczekiwania najemców, nie Twoje.
Szukasz mieszkania w Poznaniu, ale nie znasz lokalnego rynku nieruchomości? To nie problem! Nickel Development to zaufany i ceniony deweloper w Poznaniu, który ma na koncie wiele udanych inwestycji nie tylko w Wielkopolsce. Ciekawe rozwiązania architektoniczne, współpraca z renomowanymi pracowniami i funkcjonalność mieszkań to nasz znak rozpoznawczy.