Rząd ogłosił nowy program mieszkaniowy Pierwsze Mieszkanie, który – podobnie jak wcześniejsze programy Mieszkanie dla Młodych i Rodzina na Swoim, czy obecnie funkcjonujący Mieszkanie bez wkładu własnego, ma pomóc startującym w dorosłość kupić swoją pierwszą nieruchomość.

 

Jakie trzeba spełniać warunki, aby otrzymać wsparcie?

 

Program dedykowany jest osobom do 45 roku życia, które dotychczas nie posiadały mieszkania, bez ograniczeń co do metrażu, czy liczby osób w rodzinie oraz bez konieczności posiadania wkładu własnego. Składowymi programu są kredyt o stałej stopie oraz utworzenie oszczędnościowego konta mieszkaniowego. Rząd wyraźnie rozszerzył dostępność swojego programu względem wcześniej funkcjonujących rozwiązań. Przypomnijmy bowiem, że beneficjenci programu Rodzina na Swoim, funkcjonującego w latach 2007-2013, otrzymywali dopłatę o równowartości 50% odsetek kredytu przez pierwsze 8 lat zobowiązania. Warunkiem jednak otrzymania dopłaty był wiek poniżej 35 lat dla singli, a w przypadku małżeństw jedno z małżonków nie mogło przekroczyć tej bariery. Z kolei Mieszkanie dla Młodych z 2013 roku polegało na jednorazowym dofinansowaniu wkładu własnego, ale mogły z niego skorzystać jedynie osoby, które nie ukończyły 36 lat (odstępstwem było wychowywanie 3 lub więcej dzieci). Przesunięcie wieku w obecnej propozycji aż do 45 roku umożliwi większej liczbie zainteresowanych zakupem mieszkania na uzyskanie rządowego wsparcia.

 

Od kiedy będzie można skorzystać z programu Pierwsze Mieszkanie?

 

Program ma zostać wprowadzony w połowie 2023 roku. Single będą mogli ubiegać się o kredyt w wysokości do 500 tys. zł, a pary lub małżeństwa do 600 tys. zł. Budżet państwa przez 10 lat będzie dopłacał różnicę między stałą stopą ustaloną w oparciu o średnie oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2%. Zatem – jak wyliczają eksperci – biorąc 350 tys. zł kredytu na 30 lat jego rata będzie wynosić 1802,31 zł (bez wsparcia byłyby to aż 3439,72 zł), a po 10 latach – 2019,02 zł. Darowane kredytobiorcom w pakiecie konto mieszkaniowe to nowość w ofercie rządowego wsparcia w tym obszarze. Osoby, które chcą oszczędzać na swoje mieszkanie, będą otrzymywać tzw. premię inflacyjną. Przykładowo oszczędzający 12 tys. rocznie otrzyma się 1476 zł premii. Ten sposób oszczędzania można wykorzystać np. posiadając dzieci, którym pragnie się zapewnić lepszy start. Wówczas pieniądze zostaną wypłacone dziecku po osiągnięciu pełnoletności.

Rząd szacuje, że z nowego programu w najbliższych latach skorzysta blisko 100 tys. Polaków. Za ustaloną kwotę 600 tys. zł można obecnie kupić w każdej z naszych realizowanych obecnie inwestycji mieszkanie 3-pokojowe o powierzchni ok. 60 m kw.

 

https://startpiatkowo.com/mieszkania-piatkowo

https://fiqusmarcelin.pl/pl/makieta

https://osiedlenaturama.pl/pl/lista-mieszkan

https://dabrowki.com/wyszukiwarka-domow