Dom na przedmieściach - zalety i wady

Istotnym czynnikiem przemawiającym na korzyść domu za miastem jest cena. Domy na przedmieściach są zazwyczaj tańsze od mieszkań w dużych miastach, zwłaszcza od tych zlokalizowanych w centrum. Często za cenę mieszkania 2-pokojowego w centrum dużego miasta możemy mieć swój własny dom na przedmieściach.

Dom za miastem to dobra opcja dla osób chcących uciec z miejskiej dżungli i żyć z dala od wielkomiejskiego zgiełku. Mieszkanie na przedmieściach przypadnie zapewne do gustu również miłośnikom natury, osobom chętnie spędzającym czas na świeżym powietrzu, na łonie natury. Cisza, spokój, brak sąsiadów - to wszystko czeka na osoby, które zdecydują się na zakup domu pod miastem.

Niewątpliwym atutem domu jest również własny ogródek, który jest idealną przestrzenią do dziecięcych zabaw, popołudniowego relaksu po ciężkim dniu pracy czy spotkań ze znajomymi na świeżym powietrzu.

Dom za miastem to również raj dla zwierząt domowych, które będą miały okazję wybiegać się za wszystkie czasy. 

Mieszkając za miastem nie będziemy mieć problemu z miejscem do zaparkowania samochodu. Kupując nowy dom otrzymujemy zazwyczaj własny garaż czy wiatę garażową. Zawsze można też zostawić samochód na podjeździe.

Największym mankamentem mieszkania na przedmieściach jest odległość. Można powiedzieć, że osoby mieszkające za miastem wszędzie mają daleko. Wszystko zależy oczywiście od konkretnej lokalizacji, jednak głównie na to narzekają osoby mieszkające na przedmieściach. Mieszkańcy przedmieść dużo czasu spędzają w samochodzie. Dojazd i przyjazd z pracy, rozwiezienie dzieci po szkołach i przedszkolach, dowiezienie dzieci na zajęcia dodatkowe - wszystko to zajmuje więcej czasu niż byśmy mieszkali w mieście. Nie wspominając już o osobach nieposiadających samochodu, którzy są skazani na komunikację publiczną. 

Kilometry spędzone za kółkiem przekładają się również na domowy budżet, a konkretnie na jego uszczuplenie. Codziennie dojazdy do pracy kilkadziesiąt kilometrów wymagają częstych wizyt na stacji benzynowej. 

Rozwiązaniem problemów z dojazdami może być znalezienie nowej pracy w pobliżu miejsca zamieszkania oraz zapisanie dzieci do lokalnych szkół, przedszkoli itp.

Mieszkanie w mieście - zalety i wady

Chyba największą zaletą mieszkania w mieście jest to, że jest wszędzie blisko. Sklepy, apteki, przychodnie lekarskie, szkoły, przedszkola, banki, poczta - wszystko jest w zasadzie na wyciągnięcie ręki, zwłaszcza jeśli mieszka się w centrum. Także spontaniczny wypad na miasto nie stanowi takiego problemu jak w przypadku domu na przedmieściach.

Mieszkając w mieście można łatwiej rozplanować dowóz i odbiór dzieci ze szkoły, przedszkola itp. Dojazd na zajęcia dodatkowe nie wymaga tutaj takich przygotowań jak w przypadku mieszkania na przedmieściach. 

Mieszkańcy miast nie muszą pokonywać tylu kilometrów, żeby dojechać do pracy, co wiąże się między innymi z oszczędnościami na paliwie. Natomiast jeśli chodzi o czas spędzony w aucie to różnie to bywa. Kilometrów do pokonania jest co prawda mniej, jednak korki w godzinach szczytu mogą spowodować, że szybciej dojedziemy do pracy do innego miasta niż do miejsca pracy znajdującego się w tym samym mieście, ale na jego drugim końcu.

Minusem mieszkania w mieście, zwłaszcza w centrum, jest ograniczony dostęp do miejsc parkingowych. Jeśli nie mamy wykupionego miejsca na parkingu to nigdy nie możemy być pewni, czy po powrocie z pracy będziemy mieli gdzie zostawić samochód.

Czego oczekujesz od nowego mieszkania?

Co lepsze, mieszkanie w mieście czy dom za miastem? Jak widać nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na tak postawione pytanie. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb każdego z nas. Jedni wolą dojeżdżać do pracy kilkadziesiąt kilometrów, ale móc za to odpocząć po powrocie we własnym ogródku, w ciszy i spokoju. Inni natomiast nie wyobrażają sobie życia w izolacji, bez sąsiadów i wielkomiejskiego gwaru. Decyzja o wyborze miejsca zamieszkania jest zależna od naszych aktualnych potrzeb i preferencji.