Domek z ogródkiem i labradorem oraz garaż, czyli gwarancja miejsca parkingowego. Jakie są tak naprawdę zalety mieszkania na przedmieściach? Życie w centrum miasta, niegdyś synonim prestiżu społecznego, dzisiaj budzi wiele wątpliwości związanych z wszechobecnym betonem, brakiem zieleni miejskiej i miejsc parkingowych, które najczęściej są zajęte nie przez mieszkańców, ale osoby dojeżdżające do pracy czy turystów. Czy to oznacza, że należy uciekać z centrum? Zanim odpowiemy na to pytanie, przekonaj się, jakie są wady i zalety mieszkania na przedmieściach.

Dla kogo mieszkanie na przedmieściach to dobry wybór?

Zalety, podobnie jak wady mieszkania na przedmieściach, nie są uniwersalne. Trudno oczekiwać od osób spędzających co drugi wieczór na spotkaniach towarzyskich w knajpie, że życie z dala od centrum jest wspaniałe. Polecanie mieszkania na przedmieściach komuś, kto korzysta z komunikacji miejskiej, a samochód uważa za zbędny dodatek, też będzie pewnym nadużyciem. Publiczny transport ma się świetnie w centrum miasta, ale sytuacja na przedmieściach wygląda trochę gorzej, choć to oczywiście zależy od lokalizacji. Zalety mieszkania na przedmieściach docenią przede wszystkim osoby, które:

  • na co dzień korzystają z samochodu,
  • szukają nieruchomości w atrakcyjnej cenie, 
  • potrzebują spokoju i ciszy,
  • lubią dużą, niezabudowaną przestrzeń wokół,
  • chcą mieć własny ogród, 
  • pracują w mieście, ale nie lubią panującego tam zgiełku,
  • chcą wychowywać małe dzieci w bezpiecznej okolicy.

Mieszkanie na przedmieściach nie jest dla każdego - nie wyskoczysz spontanicznie na spotkanie z przyjaciółmi, bo to wiążę się z wyprawą do miasta. Szybkie piwo po pracy też staje się problemem, bo jakoś trzeba wrócić do domu. Warto, więc potraktować zalety mieszkania na przedmieściach jako wskazówki, które pomogą podjąć najlepszą dla Ciebie decyzję. 

Dwie najważniejsze zalety mieszkania na przedmieściach

Choć niektóre osoby mogą być rozczarowane życiem na przedmieściach, część ludzi chce tam mieszkać i budować silną społeczność wspólnie z sąsiadami. Dlaczego? Jedną z największych zalet mieszkania na przedmieściach jest cena. Nieruchomości na obrzeżach miasta są po prostu tańsze, stając się oczywistym wyborem dla osób, którym zależy na własnym domu. Zarobki często pozwalają jedynie na zakup kawalerki lub dwóch pokoi w mieście, a to nie są warunki wystarczające dla rodziny z dzieckiem, która marzy o niewielkim chociaż skrawku zieleni. Rozwiązaniem jest mieszkanie na przedmieściach o większej powierzchni, które zwykle można kupić w lepszej cenie niż lokal w centrum (choć i od tej reguły można znaleźć wyjątki).

Oferty mieszkań w śródmieściu zdominowane są przez rynek wtórny, tymczasem w podmiejskich miejscowościach przeważają nowe nieruchomości od dewelopera, które nie wymagają dodatkowych remontów, a koszty ich utrzymania są niższe. Wynika to przede wszystkim z zastosowania nowoczesnych technologii, dzięki którym możliwe jest efektywne ogrzewanie. Wzmożone w ostatnich latach zainteresowanie przedmieściami, doprowadziło do licznych inwestycji, dzięki czemu dzisiaj potencjalny nabywca ma naprawdę duży wybór. To oczywiście nie oznacza, że w mieście nie ma takiej możliwości - są one inne, ale niekoniecznie odpowiadają na potrzeby osób zainteresowanych ciszą i spokojem.

Zieleń, której nie doświadczysz w centrum

Zieleń miejska to w ostatnich latach gorący temat nie bez powodu. Wycinane w centrum i na osiedlach drzewa to poważna strata dla mieszkańców (oraz klimatu). Zaletą mieszkania na przedmieściach jest bez wątpienia dostęp do terenów zielonych - nie będziesz mieszkać w środku lasu, ale możesz bez problemu wyjść na spacer lub pojechać na wycieczkę rowerową w zalesionej okolicy. Zdarzają się oczywiście nieprzemyślane inwestycje podmiejskie, które znajdują się pośrodku przysłowiowego pola, dlatego warto wcześniej sprawdzić, jakie projekty do tej pory zrealizował deweloper w Poznaniu lub w innym mieście. Nikogo chyba nie musimy przekonywać, że liczne drzewa oznaczają czystsze powietrze i cień niezastąpiony podczas upałów. Obecność zieleni pozytywnie wpływa także na samopoczucie mieszkańców.

Wady mieszkania na przedmieściach

Tak, tak, istnieją również wady mieszkania na przedmieściach, które należy potraktować jako kwestie do przemyślenia. Każde rozwiązanie wiąże się z pewnym ryzykiem i kompromisami, z którymi trzeba się liczyć, dlatego warto poznać różne punkty widzenia. Większość osób pracuje w mieście, dlatego mieszkanie na przedmieściach nieodłącznie wiąże się z dojazdami. Nie ma sensu liczyć, ile to zajmie minut, ponieważ zasada jest prosta - im dalej od biura mieszkasz, tym więcej czasu zajmuje dojazd. Decydując się na mieszkanie na przedmieściach, trzeba liczyć się z uciążliwym staniem w korkach lub poszukać nieruchomości w lokalizacji, która zapewnia dostęp do sprawnego transportu publicznego (a warto pamiętać, że w Polsce kolej miejska nadal raczkuje). 

System planowania przestrzennego w kraju funkcjonuje z różnym skutkiem, dlatego do tej pory można znaleźć oferty mieszkań na przedmieściu w szczerym polu, pozbawionych nowej infrastruktury wokół. Tymczasem szkoły, przedszkola i sklepy to podstawa, o której powinni pamiętać przede wszystkim rodzice, którzy za kilka lat będą musieli zmierzyć się z koniecznością znalezienia odpowiedniej placówki dla dziecka. Kiedy do szkoły można dotrzeć z domu pieszo, łatwiej pozwolić córce lub synowi na naukę samodzielności. W przypadku przedmieść dowożenie dzieci do szkoły i na zajęcia pozalekcyjne najczęściej staje się uciążliwą codziennością. Sytuacja jest oczywiście zróżnicowana i są inwestorzy, którzy poważnie traktują przyszłych mieszkańców oraz ich podstawowe potrzeby.  

Należy też pamiętać, że przedmieścia - dzisiaj spokojne i ciche - z czasem prawdopodobnie zostaną zabudowane. Nowe osiedla to logiczna konsekwencja rosnącej popularności podmiejskich inwestycji. Wówczas możesz się zastanawiać, czy nie lepiej było zostać w mieście, w którym wszystkie instytucje i rozrywki były dostępne od ręki. To, co dzisiaj uznajesz za zaletę mieszkania na przedmieściach, po kilku latach może stać się wadą. 

Mieszkanie na przedmieściach czy w centrum?

Powtórzmy to raz jeszcze - zalety i wady mieszkania na przedmieściach nie są uniwersalne. Decyzja o nowym miejscu zamieszkania wymaga uwzględnienia różnych czynników, począwszy od sposobów spędzania wolnego czasu, skończywszy na tym, ile czasu jesteś w stanie poświęcić na codzienne dojazdy do pracy czy szkoły dziecka. Pamiętaj też, że mieszkanie w Poznaniu nie musi oznaczać życia w ścisłym centrum, ponieważ jest wiele ofert w dzielnicach takich jak Piątkowo, które są bardziej przyjazne mieszkańcom. Podobnie jest w każdym innym mieście. Pamiętaj, że przy podejmowaniu decyzji zakupowych, w 100% kierujemy się emocjami i nie inaczej jest w przypadku kupna nieruchomości. Zamiast skupiać się na zaletach i wadach mieszkania na przedmieściach, zrób banalną, ale skuteczną listę plusów i minusów, dzięki czemu łatwiej podejmiesz decyzje.