Jeszcze do niedawna dla wielu osób własny dom z ogródkiem był spełnieniem marzeń, a przy tym wyznacznikiem statusu społecznego. Obecnie powoli odchodzi się od tych stereotypów, a rodzaj lokum, jakie kupują Polacy w większej mierze zależy od faktycznych potrzeb niż chęci manifestacji statusu.

Sprawdź więc, czy dom jest faktycznie dla ciebie, a może lepsze będzie mieszkanie.

Jaki masz budżet?

Od tego trzeba zacząć. Najłatwiej jest wyznaczyć granicę związaną z tym ile możesz wydać na zakup nowej nieruchomości, ewentualnie - na jaką kwotę możesz się zadłużyć. Mając ustaloną  kwotę można poruszać się w ramach przez nią wyznaczonych.

Ogólnie można przyjąć, że mieszkanie można kupić za mniejsze pieniądze niż dom, gdy założymy, że chcemy wydać jak najmniej. Jednak w grę wchodzi jeszcze metraż oraz standard wykończenia oraz jakość użytych materiałów budowlanych, nie wspominając o lokalizacji.

Nasze doświadczenie pokazuje jednak, że nie warto kierować się tylko ceną. Przede wszystkim należy określić parametry mieszkania.

Ile potrzebujesz przestrzeni?

Myśl o zakupie domu zwykle rodzi się w głowach osób, które posiadają mieszkanie i z różnych względów robi im się ciasno. Czy to także twoja refleksja?

Zastanów się, czy potrzebujesz przestrzeni pod dachem, czy raczej ważny jest dla ciebie ogród. Kochasz psy i chcesz mieć swojego czworonoga, który będzie miał mnóstwo miejsca wkoło domu? A może spodziewasz się dziecka i chcesz stworzyć dl  a niego dogodne warunki zabawy i rozwoju? Czy twoim hobby są prace ogrodnicze?

Jeśli chodzi o psa i ogród - sytuacja wydaje się jasna. Dom będzie właściwym wyborem. Natomiast w przypadku dziecka nie jest to już takie oczywiste. Musisz dodatkowo odpowiedzieć sobie na pytanie, gdzie twoje dziecko będzie spędzało większość czasu. Jeśli ty samodzielnie zajmujesz się dzieckiem lub robi to twój partner/partnerka - dom i ogród z piaskownicą, huśtawką i innymi „instalacjami“ do zabawy będą wymarzoną przestrzenią.

Natomiast, jeśli ty pracujesz, a dziecko jest w żłobku lub przedszkolu, a do domu wracacie dopiero późnym popołudniem (bo jeszcze przecież trzeba zrobić zakupy) może się okazać, że przez większość czasu ogród będzie stał pusty, a jego utrzymanie niezależnie od tego, czy jest używany - będzie kosztowało zarówno twój czas, jak i pieniądze.

Jeśli potrzebna jest przestrzeń pod dachem - wystarczy znaleźć duże mieszkanie. Ponad 80-metrowe mieszkanie powinno spełnić potrzeby nawet wymagającej 4-osobowej rodziny. Takich jest na rynku sporo. Warto mieć świadomość, że z większym mieszkaniem nie wiążą się dodatkowe obowiązki, a z domem - owszem.
Czy masz czas na nowe obowiązki?

Koszenie trawnika to pewnie pierwsze skojarzenie, gdy mówi się o nowych obowiązkach związanych z posiadaniem domu. Wiele osób to relaksuje i jest miłym sposobem na spędzenie sobotniego przedpołudnia. To jednak nie wszystko. Trzeba pamiętać także o odśnieżaniu zimą, pracach konserwatorskich przy dachu, elewacji, a także o czyszczeniu rynien.

Dobre rozplanowanie prac pozwala sprawnie je przeprowadzić, ale trzeba o nich pamiętać. Przy odpowiedniej zasobności portfela można to wszystko zlecić i mieć z głowy, ciesząc się miłym i zadbanym otoczeniem domu.

W tym kontekście warto od razu skalkulować cenę opieki ogrodnika i konserwatorów. Może to mieć wpływ na decyzję związaną z powierzchnią działki wokół domu i jej zagospodarowaniem - czy wszędzie będzie ogród, czy chcesz mieć miejsce na samochód na posesji, i czy teren będziesz wykładać kostką czy płytą ażurową? Byłoby dobrze przemyśleć to na samym początku.

Czy cenisz sobie prywatność?

Dla wielu osób ważne jest, aby posiadać miejsce na wyłączność. Jeśli ty też jesteś jedną z nich, to musisz rozważyć, na ile twoje nowe lokum ma ci zapewnić prywatność. Wbrew pozorom dom nie zawsze jest gwarantem intymności.

Pamiętaj, że im mniej masz sąsiadów, tym lepiej cię znają. Domy na przedmieściach, czy nawet na wsi, są często budowane przy małych uliczkach, a sąsiedzi tworzą swoistą wspólnotę. Jeśli lubisz pogadać z sąsiadami, zaprosić ich na grilla, a twoje dzieci są towarzyskie - to dom na małym osiedlu będzie idealnym rozwiązaniem.

Jeśli natomiast potrzebujesz spokoju i pewnego stopnia anonimowości - warto rozejrzeć się za mieszkaniem na dużym osiedlu.

Dojazdy - ile czasu spędzisz w samochodzie?

Jeśli chcesz kupić dom z myślą o dziecku, to weź też pod uwagę, że dziecko podrośnie i będzie potrzebować pewnej samodzielności oraz możliwości przemieszczania się z domu do znajomych, na zajęcia, treningi - popołudniowy grafik ucznia podstawówki bywa dość napięty, a co dopiero nastolatka.

Działki i domy tanieją wraz z odległością od dużych miast. Ale czasami to tylko pozorna oszczędność, ponieważ więcej musisz wydać na paliwo. Nie mówiąc już o czasie poświęconym na dojazdy.

Praca, żłobek, przedszkole lub szkoła, sklep - wszędzie trzeba dojechać. Dlatego warto to przeliczyć lub szukać odpowiednich lokalizacji, które będą w zasięgu komunikacji publicznej.

Lokalizacja - klucz do satysfakcji

Mając określony budżet, o którym pisaliśmy na samym początku, trzeba przeanalizować wiele ważnych aspektów. Nie można zaniedbywać kalkulacji kosztów, które tylko pośrednio wiążą się z nowym lokum, ale mogą być poważnymi konsekwencjami, jeśli zostaną przeoczone.

W Nickel Development przywiązujemy do lokalizacji ogromną wagę i zawsze podkreślamy, żeby dokładnie przeanalizować wybrane miejsce. Czasem dom na przedmieściu może być lepiej skomunikowany z centrum niż mieszkanie w granicach miasta. Niekiedy apartament w mieście może dać więcej przestrzeni niż dom, oszczędzając przy tym właścicielom wiele zachodu przy utrzymaniu nieruchomości. My potrafimy tak dobierać lokalizacje, aby stawały się one wartością dodaną, a czasem wręcz niwelowały niedogodności, które wiążą się z konkretnym rodzajem lokalu.

Dlatego rozważającym zakup domu - gdzie dojazdy mogą być sporym probemem - polecamy nasze Osiedle Księżnej Dąbrówki, z którego można dojechać do centrum Poznania w kwadrans. Jak to zrobić? Pociągiem - w iście nowojorskim lub londyńskim stylu.
Aktualnie trwa promocja na domy przy ul. Gościniec, które zapewnią odpowiednią przestrzeń, a nie będą obciążać właścicieli uciążliwymi dojazdami.

Dla tych, którzy potrzebują przestrzeni, ale nie mają czasu, aby zatroszczyć się o otoczenie - Wille Wodziczki będą optymalnym wyborem. Prywatny park otaczający dwie wille miejskie, w których umiejscowione są przestronne apartamenty może być równie urokliwy jak własny ogród.

Natomiast dla tych, którzy jednocześnie chcą cieszyć się wygodami i miejskim stylem życia i mieć do dyspozycji dużą powierzchnię mieszkania, miejsce do zaparkowania i przestrzeń do przechowywania dobytku - idealny będzie ST_ART Piątkowo. Duże metraże - nawet ponad 90 metrów - i wysoka jakość wykończenia mieszkań oraz części wspólnych zadowolą nawet wymagające rodziny.

Zachęcamy do kontaktu i odwiedzenia naszego Biura Sprzedaży, gdzie dowiesz się o szczegółach każdej z tych inwestycji, a nasi sprzedawcy przedstawią ci propozycję zgodną z twoimi potrzebami. Zapraszamy.


--

Autor:

Paweł Zadłużny