W czasie wakacji znacząco poprawiły się możliwości rządowego programu „Mieszkanie bez wkładu własnego“. Mimo dosyć słabego rozpoczęcia akcji w maju, teraz szanse na zakup mieszkania ze wsparciem państwa nabierają bardziej realnego kształtu. Jeśli więc chciałaś kupić mieszkanie na własność, ale z powodu braku oferty na starcie programu pomocowego, przestałaś nawet szukać, mamy dobrą wiadomość. Koniecznie sprawdzaj aktualne informacje, bo program się rozwija. W tym artykule podpowiadamy gdzie ich szukać.

Do programu dołączają prywatne banki

Program „Mieszkanie bez wkładu własnego“ został na początku słusznie skrytykowany przez dziennikarzy zajmujących się tematyką rynku nieruchomości, ponieważ przystąpiły do niego tylko dwa państwowe banki i żaden nich nie miał wypracowanej standardowej oferty kredytu uwzględniającego pomoc państwa.

Tymczasem do programu dołączyło sześć innych banków. Teraz lista udzielających kredytu z gwarancjami Banku Gospodarstwa Krajowego wygląda następująco:

Alior Bank S.A.

Bank Ochrony Środowiska S.A.

Bank Pekao S.A.

Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie

Bank Spółdzielczy w Brodnicy

BPS S.A.

PKO Bank Polski S.A.

Santander Bank Polska S.A.

Warto więc śledzić informacje, które publikują one na swoich stronach.

Od września, kiedy opublikowaliśmy ten artykuł kolejne banki wypracowały swoją ofertę standardową w zakresie uwzględniającą państwowy program pomocowy. Jest ich teraz już pięć.

Biorąc pod uwagę, że jest już jakiś wybór, warto rozważyć skorzystanie z pomocy doradcy kredytowego lub doradcy finansowego, który będzie pośredniczyć w rozmowach z bankami i mając lepsze od ciebie rozeznanie wynegocjuje korzystniejsze warunki.

My z naszej strony również polecamy usługi zaufanych doradców finansowych, którzy współpracują z naszymi sprzedawcami i ich klientami od wielu lat. Znają potrzeby i problemy osób, które kupują od nas mieszkania.

Nie brakuje już informacji o limitach

Początkowo, po uruchomieniu programu „Mieszkanie bez wkładu własnego“ dziennikarze opierali się w swoich artykułach jedynie na prognozach dotyczących limitów. Teraz na stronie internetowej Banku Gospodarstwa Krajowego można znaleźć obowiązujące zestawienie limitów dla poszczególnych województw.

W przypadku Wielkopolski, gdzie obecnie budujemy nowe mieszkania i domy, te limity przedstawiają się następująco (stan na koniec listopada 2022; współczynnik 1,3 dotyczący rynku pierwotnego):

Poznań: 9757,15 zł/mkw.

Gminy graniczące z Poznaniem (Czerwonak, Dopiewo, Kleszczewo, Komorniki, Kórnik, Luboń, Mosina, Rokietnica, Suchy Las, Swarzędz, Tarnowo Podgórne ): 7901,40 zł/mkw

Pozostałe gminy: 6584,50 zł/mkw

Zgodnie z treścią ustawy, która wprowadziła program w życie, limity będą zmieniać się wraz ze zmianą wskaźnika ceny 1 mkw powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego ogłaszanego dla kolejnych kwartałów przez Główny Urząd Statystyczny.

Pełna lista limitów cenowych znajduje się na stronie pod poniższym linkiem:

https://www.bgk.pl/osoby-prywatne/zabezpieczenie-kredytu/gwarancja-wkladu-wlasnego/#c24459

Warto przy tym zwrócić uwagę, że GUS publikuje tę informację około dwa miesiące po zakończeniu danego kwartału, do którego odnosi się wskaźnik i stąd wzięły się zarzuty ekspertów rynkowych o kalkulacji limitów nieprzystającej do obecnych dynamicznych uwarunkowań.

Ceny sprawdzaj na bieżąco

Zmiany poziomu cen materiałów budowlanych i robocizny w branży budowlanej oraz instalatorskiej sprawiają, że również ceny mieszkań dość dynamicznie się zmieniają. Warto je sprawdzać na bieżąco w obrębie koszyka inwestycji o zbliżonym charakterze i poziomie cen. Tym bardziej, że zbliża się sezon targów i okazjonalne akcje promocyjne mogą sprawić, że twoje wymarzone lokum znajdzie się w zasięgu ręki.

Zachęcamy więc do kontaktu ze specjalistami w naszym Salonie Sprzedaży w Poznaniu, przy ul. Piątkowskiej 110, aby zweryfikować poziom cen wybranych przez ciebie mieszkań i przystąpić do rozmów przy udziale doradcy finansowego, który pomoże zdobyć kredyt z państwowymi gwarancjami.