Jednym z trendów wpływających na transformacje współczesnych miast jest koncepcja 15-minutowego miasta, stojąca w opozycji do znanych nam monodzielnic, z których każda pełniła inną funkcję: mieszkalną, biurową, handlową itd. Autorem wspomnianej koncepcji jest profesor paryskiej Sorbony Carlos Moreno. Zakłada ona, że wszystkie najważniejsze punkty usługowe, handlowe, urzędy, szkoła, rekreacja i rozrywka powinny znajdować się nie dalej niż 15 minut spacerem lub przejazdem rowerem od mieszkania.

Miasto się zmienia

Transformacja miasta jest procesem i nie da się jej przeprowadzić w krótkim czasie. Zauważalna jest (także w Poznaniu) optymalizacja planowania urbanistycznego poprzez m.in. zagęszczenie obszaru miejskiego. Przeciwdziałanie procesom suburbanizacji jest jednocześnie próbą utrzymania mieszkańców w granicach miast przez zwiększenie udogodnień życiowych. Prywatny transport samochodowy przestaje być priorytetowy, a jego miejsce powoli zastępuje mikromobilność (transport publiczny, rowery, skutery, hulajnogi, etc.). Dowodem na to są powstające ścieżki rowerowe; niskoemisyjny transport publiczny, etc. oraz inwestycje w usługi powiązane z mikromobilnością (liczne aplikacje). Taka polityka wpływa na kierunki rozwoju branży nieruchomości. Dostępność transportu publicznego, stacji dokujących czy bliskość ścieżek rowerowych może podnosić atrakcyjność nieruchomości. Coraz częściej czynnikiem branym pod uwagę przez inwestorów na rynku nieruchomości staje się także obecność miejsc, które umożliwiają aktywność fizyczną lub kontakt z naturą (tzw. aktywne otoczenie).

Marcelin – tutaj jest wszystko

Przykładem miejsca, które realizuje koncepcję 15-munutiwego miasta jest Marcelin. Ta niewielka dzielnica, leżąca w zachodniej części Poznania zapewnia swoim mieszkańcom wszystko, co najpotrzebniejsze. Obok wielu nowoczesnych budynków mieszkalno-usługowych mamy tutaj biurowce, galerię handlową King Cross Marcelin, liczne sklepy, siłownie, gabinety lekarskie, salony fryzjerskie i kosmetyczne, apteki, restauracje i kawiarnie. Multifunkcyjne budynki oferują wspólne przestrzenie, które pozwalają ludziom być bliżej i tworzyć mikrospołeczności. Sercem dzielnicy jest Lasek Marceliński – doskonałe miejsce na spacery, spędzanie czasu z psem, czy uprawnianie sportów takich jak bieganie, nordic walking, czy jazda na rowerze. 230 ha rekreacyjnej przestrzeni zadowoli także rodziny z dziećmi – mamy tutaj bowiem place zabaw i zewnętrzną siłownię.

Butikowy koncept mixed-use

W miastach coraz częściej pojawiają się wielofunkcyjne inwestycje, łączące w sobie więcej niż dwie, czy trzy role. Idea mixed-use przyświecała także Nickel Development podczas projektowania FIQUS Marcelin. Nawet jeden budynek może bowiem spełniać założenia wielofukcyjności. Mamy tutaj 250 mieszkań o różnych metrażach, lokale usługowe na parterze, wspólny dla wszystkich Living Room i ogólnodostępne tarasy. Wspomniany już Carlos Moreno uważa, że przestrzenie w budynkach powinny płynnie zmieniać swoje funkcje (np. szkoła może po południu być ośrodkiem kultury). Nie inaczej będzie i tutaj. Living Room przed południem może pełnić rolę przestrzeni coworkingowej, może być miejscem spotkań biznesowych i organizowanych warsztatów. Po południu zaś ma szansę stać się prawdziwą oazą relaksu, klubem sąsiedzkiej integracji, gdzie będzie można pograć w planszówki, w szachy, czy w tenisa stołowego lub wspólnie obejrzeć film. Wygoda i doświadczanie miejskiego życia to siła takiego miejsca. Budynek został tak zaprojektowany, aby tworzyć jak najwięcej sposobności do integracji mieszkańców, kiedy tylko zdecydują się wyjść z zacisza własnego mieszkania. Duże wspólne tarasy zachęca do spędzania czasu z sąsiadami. Poranna kawa, sesja jogi, czy lampka wina o zachodzie słońca – Ty zdecydujesz jak chcesz spędzać wolny czas.