Potrzeby mieszkaniowe zmieniają się wraz z upływem czasu. Co w związku z tym jest lepszym rozwiązaniem - podział mieszkania na dwa czy kupno jednego, ale dużego? Standardowa “ścieżka mieszkaniowa” wygląda następująco: najpierw decydujesz się na kawalerkę, później powiększa Ci się rodzina, więc kupujesz coś większego, by na końcu stwierdzić, że dzieci się wyprowadziły i mieszkanie jednak jest za duże, a Ty musisz je sprzedać mimo, że nie ma chętnych na duże lokale. Nie brzmi zachęcająco, prawda? Sprawdź, dlaczego warto wziąć pod uwagę podział mieszkania na dwa

Różne potrzeby mieszkaniowe

Jakkolwiek banalnie to nie zabrzmi - wraz z upływem czasu zmieniają się nie tylko nasze nawyki, ale również oczekiwania wobec mieszkania. Dzisiaj pokój studencki wspominasz z sentymentem, ale czy to oznacza, że chcesz mieszkać w kawalerce? Niekoniecznie. Na każdym etapie życia potrzebujemy innych rozwiązań, które odpowiadają na nasze potrzeby. Jeśli obecnie szukasz dużego mieszkania, zastanów się, czy zrobisz lepiej, kupując dwa mniejsze i łącząc je. Później, kiedy Twoje dzieci wyfruną z gniazda, możesz zdecydować się na ponowny podział mieszkania na dwa. Dlaczego warto wybrać takie rozwiązanie?

  • Z reguły kredyt na duże mieszkanie spłacamy przez 15-20 lat. Sprzedaż większego lokalu bywa kłopotliwa ze względu na cenę. Decydując się na połączenie dwóch mniejszych mieszkań, w przyszłości masz szansę na dodatkowy zysk.
  • Duże mieszkanie stworzone z dwóch mniejszych to sposób na Twój wymarzony dom z oknami po obu stronach świata. Takie rozwiązanie często umożliwiają deweloperzy, którzy bacznie obserwują zmiany i trendy na rynku nieruchomości. 
  • Podział mieszkania na dwa wymaga co prawda odpowiedniego planu działania, ale prawda jest taka, że po 15-20 latach użytkowania i tak trzeba przeprowadzić gruntowny remont. 
  • Mniejszy lokal to wyższe ceny za metr kwadratowy, dlatego podział mieszkania na dwa to opłacalna inwestycja
  • Istnieje jeszcze jedna możliwość - po podziale Ty mieszkasz w jednym lokalu, a Twoje dziecko z partnerem w drugim. Jeśli to rozwiązanie Wam nie odpowiada, zawsze można wynająć drugie mieszkanie osobie spoza rodziny.

Co jest korzystniejsze finansowo - kupno dużego mieszkania czy połączenie lokali?

Jedną rzecz trzeba sobie jasno powiedzieć. Zarówno kupno dużego mieszkania jak i połączenie dwóch lokali o mniejszej powierzchni, wymaga niemałego nakładu finansowego. Warto jednak mieć świadomość, że późniejszy podział mieszkania na dwa, może przynieść dodatkowe zyski i podreperować rodzinny budżet. Nie od dziś wiadomo, że cena kawalerki często jest porównywalna z ceną za dwupokojowe mieszkanie. Dlaczego? Wynika to z wysokich opłat za metr kwadratowy, a dotyczy to zarówno rynku pierwotnego jak i wtórnego. Jest to niejako cena, jaką płaci się za komfort mieszkania w pojedynkę. Do tego dochodzą niewidoczne dla mieszkańców dodatkowe opłaty, które sprawiają, że niejednokrotnie kawalerka to droga inwestycja. 

Z tego względu podział mieszkania na dwa, daje Tobie w przyszłości szansę na dodatkowe zarobki. Możesz te lokale sprzedać i mieć jednorazowy przypływ pieniędzy lub wynająć, dzięki czemu zapewnisz sobie stały dopływ gotówki. Z tego punktu widzenia warto połączyć dwa mniejsze mieszkania.

Powtórne rozdzielenie jako inwestycja

Ponowny podział mieszkania na dwa warto zatem potraktować jako inwestycję. Co należy zrobić, żeby podzielić lokal zgodnie z prawem

  • Konieczne jest uzyskanie zgody właściciela nieruchomości oraz wspólnoty mieszkaniowej.
  • Należy opracować projekt architektoniczny, ponieważ jest to ingerencja w dotychczasowy układ. W tej sprawie warto skonsultować się z profesjonalistą, który uchroni Cię przed popełnieniem błędów. Mieszkanie bowiem musi spełniać ustawowe wymogi samodzielności.
  • Trzeba zgłosić roboty budowlane lub złożyć wniosek o pozwolenie na budowę, a następnie przeprowadzić niezbędne prace. 
  • Należy wystąpić o zaświadczenie o samodzielności nowopowstałych mieszkań.
  • Ważne jest notarialne ustanowienie odrębnej własności. W umowie z notariuszem powinien się znaleźć także wniosek o założenie nowej księgi wieczystej dla podzielonych lokali. 

Jak widzisz, podział mieszkania na dwa wymaga spełnienia określonych warunków, ale dzięki temu zyskujesz więcej możliwości. Potraktuj ponowne rozdzielenie jako rodzaj inwestycji