Wybierając wymarzone mieszkanie, bierzemy pod uwagę wiele elementów, taki jak metraż, układ czy cenę. Jak wybrać mieszkanie w bloku i na które piętro postawić, by być zadowolonym? Czy warto kupić mieszkanie na parterze? Jakie zalety mają poszczególne kondygnacje? Przeczytaj nasz poradnik i znajdź odpowiedź na wszystkie nurtujące Cię pytania!

Parter - nie taki diabeł straszny, jak go malują

W czasach bloków z wielkiej płyty królowało przekonanie, że najlepiej wybierać pośrednie kondygnacje, parter i ostatnie piętro cieszyły się złą sławą. Z jakimi wadami wiązało się mieszkanie na parterze? Przede wszystkim z:

  • tzw. zimną podłogą - brak mieszkania położonego poniżej powodował, że podłoga była dużo chłodniejsza niż na wyższych piętrach,
  • większa wilgocią,
  • większym ryzykiem włamania, a co z tym bezpośrednio związane - koniecznością montażu krat w oknach,
  • dużym ruchem na klatce schodowej.

Współczesne budownictwo oferuje jednak identyczny standard wykończenia na każdej kondygnacji, dlatego również lokale na parterze są odpowiednie wyizolowane, a podłoga ciepła. Co więcej, na najniższych kondygnacjach deweloperzy decydują się na aranżację lokali usługowych, w związku z czym pierwsze mieszkania znajdują się nad nimi. W niektórych inwestycjach można liczyć na ogródek w cenie parterowego mieszkania, które często jest oferowane w niższej cenie niż lokale na wyższych kondygnacjach. Czy warto zatem kupić mieszkanie na parterze? Jeśli ma to być mieszkanie inwestycyjne, z pewnością tak.

Niskie piętra - dla osób starszych i rodziców z dziećmi

W inwestycjach deweloperskich, w których na parterze znajdują się lokale usługowe, niskie piętra znajdują swoich zwolenników w postaci osób starszych i młodych rodziców. Takie mieszkania zapewniają łatwy dostęp zarówno windą, jak i schodami, dzięki czemu wchodzenie z wózkiem dziecięcym czy zakupami nie sprawia wiele trudności. Trzeba wziąć jednak pod uwagę, że mieszkania położone na niskich piętrach często są bardziej zacienione, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, ponieważ dociera do nich mniej światła słonecznego.

Pośrednie kondygnacje - najbardziej popularne wczoraj i dziś

Starsze osoby wciąż są przekonane, że optymalne są pośrednie kondygnacje. Twierdzenie to również często pojawia się u młodszych osób. Popularność pośrednich pięter wynika z:

  • pewnego oddalenia od ulicznego zgiełku,
  • możliwości korzystania z balkonu (i zadaszenia, tworzonego przez balkon na sąsiada mieszkającego wyżej),
  • tańszych ubezpieczeń w stosunku do mieszkań położonych na najniższej i najwyższej kondygnacji,
  • większej ilości słońca,
  • mniejszego ryzyka włamań.

Niektórym mieszkańcom może przeszkadzać duży ruch na klatce schodowej - z reguły na pośrednich piętrach mieszka najwięcej osób, a ponadto poruszają się tam wszystkie osoby mieszkające wyżej.

Najwyższe kondygnacje - bajeczne widoki z okna w zasięgu ręki

Marzysz o panoramie miasta widzianej z własnego okna? Mieszkanie na ostatniej kondygnacji jest właśnie dla Ciebie! Deweloperzy zazwyczaj na najwyższych piętrach oferują największe mieszkania, wyposażone często w tarasy na dachu. Lokale te oferują ciszę i spokój - położone są z dala od ulicy, a po klatce schodowej porusza się najmniej osób. Do pomieszczeń dociera też najwięcej światła i to nawet w okresie jesienno-zimowym. Co wieczór możesz podziwiać zachody słońca z kubkiem kawy w ręku i w takiej scenerii odpocząć po wyczerpującym dniu. Czyż to nie kusząca perspektywa?

Czy mieszkanie na ostatnim piętrze ma jakieś wady? W starym budownictwie wiąże się z ryzykiem przeciekania dachu i wysokimi temperaturami latem oraz trudnościami w ogrzaniu zimą. W budynkach deweloperskich, w których inwestorzy stosują nowoczesne technologie, taki problem się nie pojawia.

Które piętro wybrać?

Odpowiadając sobie na pytanie, jak wybrać mieszkanie w bloku i na które piętro postawić, trzeba wziąć pod uwagę swoje osobiste preferencje. Czy zależy nam na widokach z okna, czy na niskiej kondygnacji ze względu na częste zakupy i posiadanie dzieci? Czy może najbardziej zadowala nas pośrednie piętro, dające izolację od ulicy? Nowoczesne budownictwo deweloperskie oferuje jednakowy standard niezależnie od wybranego piętra, więc decyzja zależy od własnego gustu. Jeśli chcesz kupić mieszkanie w Poznaniu w atrakcyjnej lokalizacji, poznaj inwestycje Nickel Development - dewelopera, który działa na rynku od 1998 roku. Zapraszamy do kontaktu!