Przed nami ostatnie dni roku. Warto wykorzystać ten moment, szczególnie jeśli myślisz o zakupie nieruchomości w celach inwestycyjnych - na wynajem i generowanie pasywnego dochodu lub późniejszej odsprzedaży po wyższej cenie, wynikającej z aprecjacji nieruchomości. Przeczytaj ten artykuł, aby przekonać się, dlaczego warto rozważyć zakup akurat teraz.

Ostatnia szansa na odliczenie VAT od nieruchomości w 2022 r.

Od 2023 roku prywatny wynajem mieszkań (poza prowadzeniem działalności gospodarczej) nie będzie już opodatkowany według skali. To oznacza, że VAT przy prywatnym zakupie nieruchomości będzie można odliczyć tylko dla nieruchomości zakupionych do końca tego roku. Dotyczy to lokali użytkowych, które są objęte stawką VAT 23%, co oznacza, że zakup takiej nieruchomości jak apartament wypoczynkowy może być o tańszy o prawie 1/4 ceny.

W przyszłym roku będzie to możliwe tylko w przypadku kupujących, którzy prowadzą działalność gospodarczą.

Ulokuj zysk z jednoosobowej działalności gospodarczej

Jeśli masz założoną działalność gospodarczą osoby fizycznej - niezależnie, czy prowadzisz firmę, czy pracujesz na kontrakcie - możesz wliczyć zakup mieszkania jako koszt działalności. To dobry sposób na to, aby ulokować oszczędności uzbierane z w ciągu roku z zysku działalności.

Biorąc pod uwagę, że podatek dochodowy rozlicza się rocznie - może się okazać, że taki zakup efektywnie zrównoważy zyski i wyliczenie w rocznym zeznaniu podatkowym pokaże jeszcze należny zwrot podatku.

To może być ciekawa opcja nie tylko dla przedsiębiorców, ale również kadry menedżerskiej, lekarzy, programistów i innych inżynierów branży IT, prawników - wszystkich, którzy z formalnego punktu widzenia są jednoosobowymi firmami.

Krótszy czas do odsprzedaży bez opodatkowania

Podatek od sprzedaży nieruchomości naliczany jest przez pięć lat od jej nabycia. Nie wszyscy jednak wiedzą jak fiskus liczy te pięć lat. A warto - bo można w ten sposób sporo zaoszczędzić.

Okres ten liczy się od nabycia mieszkania nie w dniach, ale w latach kalendarzowych. To znaczy, że zarówno mieszkanie kupione w styczniu 2022, jak i to kupione w grudniu 2022 będzie można sprzedaż bez podatku najwcześniej 1 stycznia 2028.

To oznacza, że za mieszkanie kupione w grudniu odzyskasz pieniądze najwcześniej.

Na wzroście cen możesz dużo zarobić

O jakich kwotach mówimy? Ci, którzy zainwestowali w nieruchomości 5 lat temu i mogą teraz sprzedać je bez podatku, zarobią dziś ponad 80%. Taka jest różnica w cenie metra kwadratowego mieszkań między końcówką roku 2016 (5 lat wstecz w rozumieniu rozliczenia podatkowego sprzedaży nieruchomości) a końcówką drugiego kwartału 2022 (najnowsze dane NBP o średnich cenach mieszkań na rynku pierwotnym).

Czy inwestujący dziś mogą liczyć na podobne wzrosty? Trzeba mieć świadomość, że każda inwestycja wiąże się z ryzykiem, ale na szczęście w oparciu o dane, można to ryzyko do pewnego stopnia przewidywać i minimalizować. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że ostatnie tygodnie przyniosły 15-procentowy wzrost cen paliw oraz ponad 36-proc. wzrost cen nośników energii, to należy już w pierwszym kwartale przyszłego roku spodziewać się jeszcze wyższych cen nieruchomości. Ale nawet jeśli tempo wzrostu cen wyhamuje o połowę, to i tak inwestorzy będą mogli liczyć na ponad 40-proc. stopy zwrotu za 5 lat.

Uciekaj przed inflacją

Wskaźnik inflacji ogłoszony w grudniu 2022 wyniósł 17,5%. To oznacza, że 100 zł z grudnia 2021 jest dziś warte tylko 82,5 zł. W takim tempie „topnieją” oszczędności, które są trzymane na nieoprocentowanych depozytach.

Jeśli więc chcesz uchronić swoje oszczędności przed utratą wartości, najlepiej jest ulokować je w nieruchomościach, które nie tylko nie tracą, ale  - jak pisaliśmy wyżej – szybko zyskują na wartości.

Atrakcyjne stawki na rynku wynajmu

Według raportu przygotowanego przez Expandera we współpracy z Rentier.io, Poznań – gdzie budujemy większość naszych inwestycji – ma jedną z najlepszych stawek najmu w Polsce. Na 16 miast uwzględnionych w rankingu, Poznań ze średnią stawką 50 zł/mkw. znajduje się na siódmym miejscu.

Na wyższych miejscach zestawienia znajdują się Warszawa, Wrocław i Kraków, Gdynia i Gdańsk, gdzie cena zakupu nieruchomości na ogół jest wyższa niż w Poznaniu, co czyni tutejszy rynek bardziej dostępnym z punktu widzenia inwestującego.

Chcesz inwestować – kupuj od doświadczonego dewelopera

Dobrym sposobem na zmniejszenie ryzyka związanego z inwestowaniem jest zawężenie wyboru do takich produktów, które będą bezpieczne, co w przypadku nieruchomości w prosty sposób przekłada się na wybór wiarygodnego sprzedawcy: pośrednika, jeśli myślisz o rynku wtórnym, lub dewelopera - jeśli chcesz inwestować na rynku pierwotnym. Skupmy się na tym drugim przypadku.

Jak rozpoznać doświadczonego i bezpiecznego dewelopera?

Podstawową sprawą jest czas jego obecności na rynku. Po drugie – czy potrafi kompleksowo zaopiekować się swoimi klientami. My towarzyszymy naszym klientom od zakupu, poprzez budowę (jesteśmy często generalnym wykonawcą prowadzonych inwestycji), wykończenie pod klucz (mamy własną pracownię projektową YouNick Design), aż po administrowanie nieruchomościami w przypadku osiedli mieszkaniowych, jak i zarządzanie najmem w inwestycjach kurortowych (poprzez spółkę Nickel Hospitality).

Ponadto – zajmujemy się tylko działalnością na rynku nieruchomości. W odróżnieniu od konglomeratów inwestycyjnych, to jest nasza specjalizacja. Świetnie się na tym znamy i klienci to doceniają.

Ostatnią sprawą dotyczącą rozpoznania bezpiecznego dewelopera jest transparentność działań. Jeśli bez problemu możesz znaleźć w internecie i na stronie internetowej dewelopera informacje sprzed kilku czy nawet kilkunastu lat – jak ma to miejsce w przypadku naszej firmy - to oznacza, że firma działa transparentnie i nie ma nic do ukrycia.