Zastanawiasz się, czy kupić mieszkanie? To jedna z najważniejszych decyzji w Twoim życiu. W związku z tym musisz też wybrać odpowiedni metraż mieszkania. Rynek nieruchomości jest bardzo rozbudowany i większość deweloperów ma w swojej ofercie mieszkania o różnej powierzchni użytkowej. Co decyduje o tym, jaki metraż mieszkania jest najlepszy? Wpływa na to kilka czynników, które omówimy w poniższym artykule. 

Podjęcie decyzji o zakupie mieszkania

Pierwsza rzecz, jaką musisz zrobić to podjąć ostateczną decyzję o tym, czy kupujesz mieszkanie. Od tego zależą kolejne czynności, które należy wykonać. Na przykład, warto wybrać odpowiedni metraż mieszkania. Być może rada wydaje się nieco banalna, ale prawda jest taka, że to jest szczególnie ważna decyzja. Wizja kredytu i potencjalnego ryzyka bywa przytłaczająca. Tymczasem zakup mieszkania z rynku pierwotnego to komfort oraz inwestycja na lata.

Zacznij od określenia planów na przyszłość

Decyzja o kupnie nieruchomości została podjęta, ale co dalej? To, jaki metraż mieszkania wybierzesz, będzie miało wpływ na poniesione koszty, czyli krótko mówiąc na wysokość kredytu. Podjęcie decyzji o tym, jak duże powinno być mieszkanie nie musi być trudne. Kluczowe jest określenie planów na najbliższą przyszłość. Nie chodzi jednak o to, by stworzyć szczegółowy harmonogram na najbliższe 10 lat, ale o świadome podjęcie decyzji na temat wysokości kredytu. Odpowiedz sobie na kilka pytań:

  • ile czasu spędzasz w domu na co dzień,
  • czy jesteś (bądź zamierzasz być) w związku, czy jesteś singlem i nie planujesz w tej kwestii zmian,
  • czy chcesz w  przyszłości założyć rodzinę,
  • jaki prowadzisz styl życia,
  • czy często zmieniasz pomysły na życie.

Wszystko to ma wpływ na wybór metrażu mieszkania. Dla singli i osób, które większość czasu spędzają poza domem, dobrym rozwiązaniem będzie kawalerka. Lokal mniejszy niż 30 metrów kw. pozwoli obniżyć koszty utrzymania oraz wymaganą zdolność kredytową. 

Jakie wybrać mieszkanie dla pary? W takim przypadku kawalerka raczej się nie sprawdzi - dwie dorosłe osoby zwykle potrzebują przestrzeni do tego, by spędzić czas osobno. Dobrym rozwiązaniem będzie mieszkanie dwupokojowe o metrażu nie mniejszym niż 35 metrów kw., ponieważ zapewni Wam komfort na co dzień. 

Jaki metraż mieszkania będzie odpowiedni dla rodziny? To zależy przede wszystkim od tego, ilu członków liczy rodzina. Jak zapewnić wszystkim poczucie prywatności? W przypadku modelu 2+1 (rodzice i jedno dziecko) zapewniający wygodę metraż mieszkania waha się pomiędzy 50 a 70 metrami kw. Rozsądniej jednak wybrać mieszkanie trzypokojowe, ponieważ daje więcej swobody. Rodzice z dwójką dzieci będą sprawniej funkcjonować w mieszkaniu czteropokojowym, które zwykle liczy 80-90 metrów kw.

Uwzględnij zmieniające się potrzeby

Jeśli decydujesz się na zakup mieszkania, najważniejsze jest optymalne wykorzystanie posiadanego budżetu. Jak to zrobić? Wybierając metraż mieszkania, który zapewni Tobie komfort życia i stosunkowo przyjazne raty kredytu. Pomocne w tym jest nie tylko ustalenie planów na przyszłość, ale także uwzględnienie zmieniających się w czasie potrzeb. Co to oznacza w praktyce?

Jeśli dzisiaj często podróżujesz i rzadko bywasz w domu, to nie oznacza, że za kilka lat Twoje życie będzie wyglądać tak samo. Z tej perspektywy rzeczywiście kawalerka może wydawać się słusznym wyborem, ale dwupokojowe mieszkanie to wyjątkowo bezpieczna inwestycja, prawda? Odpowiednia lokalizacja, na przykład w centrum, daje możliwość wynajmu w przyszłości, nawet jeśli Twoje dotychczasowe nawyki nie ulegną zmianie.

Jesteś rodzicem i chcesz kupić kawalerkę dla swojej córki, która wyjeżdża na studia? Zdecydowanie lepszą inwestycją będzie mieszkanie o większym metrażu, na przykład dwupokojowe. Na czas studiów córka może przecież zamieszkać z przyjaciółką. Zastanawiasz się, co będzie jak skończy naukę? Są dwie przynajmniej dwie opcje - zamieszka tam z przyszłym partnerem na ustalonych przez Ciebie warunkach lub zdecydujesz się na wynajem. 

Metraż mieszkania - czym się kierować?

Jakie mieszkanie kupić - duże czy małe? Eksperci wskazują, że mimo wszystko warto szukać mieszkania trochę większego niż wskazują na to nasze aktualne oczekiwania. Dlaczego?

  • większy metraż mieszkania zapewnia wszystkim komfort i prywatność
  • jeśli Twoja sytuacja życiowa ulegnie zmianie (na przykład założysz rodzinę), nie musisz natychmiast zmieniać mieszkania na nowe
  • jeśli okaże się, że z jakichś względów nie możesz korzystać z nieruchomości, dobrym rozwiązaniem jest mieszkanie pod wynajem, które zapewnia dodatkowy zysk