Większość mieszkań na Osiedlu Botanicznym oraz w Willach Wodziczki została już wydana naszym klientom. Jesteśmy zatem w najlepszym momencie, aby przedstawić kilka podpowiedzi jak zabrać się za przeprowadzkę.
Przenosiny do nowego lokum to złożony proces, który wymaga metodycznego podejścia. Należy spojrzeć na nie jak na wysiłek obwarowany dość sztywnym zestawem procedur. Osoby z doświadczeniem w przeprowadzkach twierdzą, że proces każdorazowo wygląda tak samo: dzieli się na etapy, które opisujemy poniżej.
Etap 1 przeprowadzki: Jak przygotować? Co najpierw?
W pierwszej kolejności zastanówmy się, czego nie potrzebujemy. Chodzi tu o pozbycie się rzeczy, które są nam już niepotrzebne. Przejrzyjmy naszą własność przyjmując założenie, że rzeczy których nie używaliśmy przez określony czas (np. 2 lata) można komuś oddać lub wyrzucić.
Zbędną odzież możemy oddać do punktu zbiórki odzieży dla potrzebujących lub takich instytucji jak poznańska Podzielnia, co poza samym pozbyciem się niepotrzebnych rzeczy, pozwoli nam również na pomoc innym. Być może sensownym pomysłem będzie wystawienie artykułów zbędnych na portalu ogłoszeniowym bądź aukcyjnym, co narzuci nam dyscyplinę wcześniejszego rozpoczęcia całego procesu, aby zakończyć sprzedaż jeszcze przed przeprowadzką.
Kolejnym przydatnym rozwiązaniem jest sortowanie sprzętów domowych według pomieszczeń przeznaczenia. Ułatwi to późniejszy proces aranżacji w nowym mieszkaniu. Pogrupowane przedmioty należy pakować, nadając kartonom odpowiednie opisy.
Etap 2 przeprowadzki: Jak się spakować?
Drugi etap przenoszenia naszego życia do nowego domu to pakowanie. Pierwszym z rozsądnych działań jest zabezpieczenie sprzętu wrażliwego, czyli np. elektroniki, naczyń, etc. W tym zakresie doskonale sprawdza się folia bąbelkowa i stretch. Uwaga – nie usuwajcie tych zabezpieczeń zanim sprzęt (np. telewizor) znajdzie się na nowym miejscu przeznaczenia (lub przynajmniej montażu). Pozwoli to na uniknięcie kosztownych wypadków przy transporcie już na terenie samego mieszkania.
Pudła z tzw. drobnicą warto dobrze oznaczyć i pokategoryzować. Nadaje się do tego kolorowa taśma, naklejki czy inne podobne rozwiązania. Przy etykietowaniu pudeł warto robić to zarówno na bocznej, jak i na górnej ich powierzchni. Pozwoli to na szybką identyfikację zawartości, niezależnie od tego jak będą one ustawione przed rozpakowaniem – czy jedno na drugim, czy obok siebie.
Przy pakowaniu naszego życia do kartonów warto też pamiętać o tym, żeby stosować metodykę mieszania rzeczy ciężkich i lekkich. Pozwoli to uniknąć sytuacji, w której karton lub torba rozrywa się pod ciężarem zawartości, gdy tylko próbujemy ruszyć je z miejsca. Szczególnie dotyczy to pakowania ciężkiej – nomen omen – literatury.
Dobrą strategią jest przyjęcie odpowiedniej kolejności, w jakiej zabierzemy się za poszczególne pomieszczenia. Najbezpieczniej rozpocząć pakowanie od pokojów i przedmiotów, których używamy stosunkowo rzadko. Produkty pierwszej potrzeby, związane z higieną i przygotowywaniem posiłków warto zostawić na sam koniec.
Etap 3 przeprowadzki: Z firmą przewozową czy samodzielnie?
To clou procesu przeprowadzki, czyli fizyczne przenosiny naszego dobytku. Możemy przy tym skorzystać albo z usług wyspecjalizowanej firmy, albo przewieźć „majątek” samodzielnie. Każde z rozwiązań posiada wady i zalety.
Jeżeli zatrudnimy firmę przeprowadzkową, na plus odnotujemy fakt, że nie musimy niczego nosić samemu. Takie rozwiązanie wymaga sporej dozy doświadczenia czy specjalistycznego sprzętu – np. podkładek na kółkach albo pasów na plecy podtrzymujących rzeczy noszone w rękach – to właśnie gwarantują nam fachowcy. Co więcej, okres wymagany do zakończenia przeprowadzki staje się krótszy, w przypadku skorzystania z dużego gabarytowo pojazdu – wszystko da się zrobić za jednym zamachem.
W przypadku realizacji wysiłku logistycznego we własnym zakresie, musimy liczyć się z tym, że będziemy wszystko robić na raty. Wiele rat. W pewnych okolicznościach jednak samodzielna realizacja transportu jest koniecznością, na przykład gdy przewozimy rzeczy wartościowe, których nie chcemy oddawać w obce ręce (pamiątki, płyty, ceramika rodzinna, dzieła sztuki). Trzeba jednak mieć świadomość, że decyzja samodzielnie realizowanej przeprowadzki oznacza w konsekwencji dużo więcej czasu potrzebnego na sam przewóz i znacząco wydłuża cały proces.
Etap 4 przeprowadzki: Jak się rozpakować, żeby nie zwariować.
Na tym etapie po prostu odwracacie kolejność kroków podejmowanych w toku pakowania. Istotne jednak będzie rozmieszczanie pudeł zgodnie z etykietami w konkretnych pomieszczeniach, co pozwoli uniknąć ściany z kartonów tuż przy wejściu.
Warto do sprawy podejść metodycznie, zapełniając kartonami pomieszczenie po pomieszczeniu. W ten sposób dużo szybciej zobaczycie efekty swojej pracy. Nic bowiem nie frustruje tak, jak otwarte kartony rozstawione po całym mieszkaniu, kiedy żadne z pomieszczeń nie jest gotowe do użycia. Idąc po kolei – pokój po pokoju będziecie mieli już po pierwszym rozpakowanym pokoju powody do zadowolenia.
Rozpakowywanie warto jest zacząć od elementów niezbędnych, a dopiero w następnej kolejności przejść do tych, które w codziennym życiu aż tak istotne nie są.
O czym jeszcze musisz pamiętać przy przeprowadzce?
Istotne jest również to, by zwrócić uwagę na kolejność pakowania rzeczy (od małych do dużych) i następnie przeprowadzenie rozładunku w odwrotnej kolejności – zaczynając od mebli i dużego AGD, na drobnicy kończąc. To znacząco ułatwi rozpakowanie i unikniemy konieczności podejmowania wielu decyzji, a skupimy się wyłącznie na odpowiednim ułożeniu elementów.
Co kupić na przeprowadzkę?
Biorąc pod uwagę opis etapów przeprowadzki powyżej, warto z wyprzedzeniem uszykować to, co będzie niezbędne w toku jej realizacji. Nie chodzi tu wyłącznie o pudła. Przyda nam się też folia bąbelkowa, stretch, czy wózek do wożenia ciężkich przedmiotów.
Na łatwiznę – kompleksowa obsługa przeprowadzek
Jeżeli nie lubimy się przemęczać, możemy po prostu wynająć firmę przeprowadzkową, która kompleksowo obsłuży cały proces. Wtedy cała procedura zamyka się w następujących krokach:
- Decyzja, co bierzemy, a co zostaje i sensowne spakowanie rzeczy,
- Firma dostarcza wszystkie niezbędne w zakresie logistyki elementy, np. kartony, skrzynie,
- Przewóz, rozpakowanie.
Oczywiście jest to opcja najłatwiejsza, jednak pociąga za sobą dodatkowe koszty. Musimy dobrze zastanowić się, czy to konieczne i co zyskujemy. Z pewnością oszczędzimy sporo czasu, ale ograniczymy nasz zakres kontroli nad całą procedurą, co niekoniecznie dla każdego może być komfortowe.
Na koniec - przygotowaliśmy dla Ciebie małą ściągawkę - jak ogarnąć to wszystko. Można ją pobrać, zapisać na telefonie albo wydrukować i odhaczać kolejne etapy podczas Twojej własnej przeprowadzki.
JAK OGARNĄĆ PRZEPROWADZKĘ? - CHECKLISTA