Inwestowanie to przede wszystkim odpowiednia strategia, która ma za zadanie zwiększyć Twoje zyski. Zakup pierwszego mieszkania, choć nie zawsze traktowany w ten sposób, również jest inwestycją, która może się w przyszłości zwrócić. Jak zatem wybrać nieruchomość, żeby z czasem zyskała na wartości? Poznaj siedem czynników, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie mieszkania. Przygotowanie do inwestycji zwiększa szansę, że podejmiesz świadomą decyzję i kupisz lokal, który rzeczywiście będzie służył Twojej rodzinie w następnych latach. 

1. Możliwości finansowe

Jak przygotować się do zakupu mieszkania? Zacznij od analizy możliwości finansowych, które określą dalszy tok postępowania. Nie musisz być wprawnym analitykiem, ale dla bezpieczeństwa skonsultuj z profesjonalnym doradcą, który pomoże określić Twoją zdolność kredytową. Pamiętaj jednak - mimo, że kredyt hipoteczny bierze coraz więcej Polaków, otrzymanie go nie zamyka tematu finansowania. Co składa się na koszty zakupu mieszkania?

  • kredyt hipoteczny (oraz 20% wkładu własnego) 
  • opłaty transakcyjne i notarialne
  • prowizja i/lub ubezpieczenie
  • koszty utrzymania nieruchomości

Oszacuj możliwości finansowe w taki sposób, aby kupując mieszkanie, nie wyzerować stanu konta. Kredyt trzeba regularnie spłacać, dlatego zadbaj o to, by wysokość miesięcznej raty zbytnio nie nadwyrężyła budżetu domowego. 

2. Metraż mieszkania

Na rynku nieruchomości widoczny jest duży udział procentowy 4-pokojowych mieszkań (nawet do 40% ofert), ale w praktyce takie lokale stanowią niewielki procent dokonywanych transakcji. Wiele zależy od lokalnej dynamiki rynku, niemniej warto wyciągnąć z tego wniosek na przyszłość. Zakup pierwszego mieszkania będzie dobrą inwestycją, jeśli zdecydujesz się na atrakcyjny metraż, czyli lokal o powierzchni od 40 do 55 m². Największą popularnością cieszą się nieruchomości 2- i 3-pokojowe. 

3. Rozkład pokoi

Kolejny czynnik, który ma wpływ na wartość rynkową mieszkania to jego funkcjonalność. Najlepiej zdecydować się na zakup nieruchomości na planie zbliżonym do kwadratu. Dlaczego? W takim układzie łatwiej rozsądnie zagospodarować przestrzeń, a poszczególne pomieszczenia zwykle mają zachowane odpowiednie proporcje. Warto wybrać mieszkanie, które ma widoczny podział na strefę prywatną (pokoje sypialne obok siebie) i publiczną (pokój dzienny w pobliżu wejścia i kuchni).

4. Koszty utrzymania

Wybierając mieszkanie, zwróć uwagę na stan techniczny budynku. Czy do realizacji projektu wykorzystano materiały, które zapewniają odpowiednią termoizolację? Sprawdź, czy zastosowano dźwiękoszczelne i energooszczędne rozwiązania. To będzie miało bezpośrednie przełożenie na wysokość kosztów utrzymania mieszkania, na przykład rachunki za ogrzewanie. Dowiedz się również, co wchodzi w skład opłat administracyjnych.

5. Stan prawny nieruchomości

W przypadku zakupu mieszkania od zaufanego dewelopera to nie powinien być problem, ale zawsze należy sprawdzić stan prawny nieruchomości. Szczególnie dotyczy to mieszkań z rynku wtórnego, które mają długą i często skomplikowaną historię. Nieuregulowana sytuacja prawna, może Cię kosztować niepotrzebną utratę pieniędzy.

6. Dodatkowe udogodnienia w mieszkaniu

Często odpowiedź na pytanie, dlaczego mieszkanie się nie sprzedaje, jest bardzo prosta. Klienci chętniej decydują się na zakup nieruchomości, która zawiera dodatkowe udogodnienia takie jak sprawna winda w bloku oraz balkon lub taras znajdujący się w pokoju dziennym. Dla wielu osób kluczowe znaczenie ma dostęp do parkingu lub garażu, a także do komórki lokatorskiej. Które piętro wybrać podczas zakupu mieszkania? Wbrew pozorom to również ma wpływ na wartość nieruchomości. Mieszkanie na pierwszym i drugim piętrze można uznać za optymalny wybór, ponieważ jest łatwo dostępne, zwiększa poczucie bezpieczeństwa i umożliwia skuteczniejszą regulację temperatury w zimnych miesiącach.

7. Lokalizacja

Zakup mieszkania to wybór atrakcyjnej lokalizacji, na którą warto spojrzeć z kilku perspektyw: 

  • położenie nieruchomości na mapie miasta, czyli jak Twój wybór wpłynie na czas dojazdu do pracy,
  • lokalizacja na planie budynku, czyli odpowiednie nasłonecznienie mieszkania, bliskość windy,
  • planowane w okolicy inwestycje,
  • potencjał dzielnicy, w jakiej znajduje się mieszkanie,
  • obecność w okolicy dużych zakładów pracy i ruchliwych ulic.

Kluczowa jest odpowiednia infrastruktura, czyli dostęp do sklepów spożywczych oraz placówek medycznych i oświatowych. Dla wielu osób znaczenie ma również bliskość terenów zielonych i rekreacyjnych, które umożliwiają odpoczynek bez konieczności opuszczania osiedla. 

Chcesz kupić mieszkanie w Poznaniu? 

Posiadanie własnego mieszkania w Poznaniu to Twoje marzenie? Nickel Development oferuje nieruchomości na sprzedaż w ramach kilku, różniących się między sobą, inwestycji. Wyróżnia je atrakcyjna lokalizacja, wysoki standard wykonania oraz funkcjonalność mieszkań. Nickel Development to zaufany deweloper w Poznaniu z wieloletnim doświadczeniem w branży, a Ty jesteś już przygotowany do zakupu mieszkania.