22 kwietnia, jak co roku, obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi. Niestety od dłuższego już czasu święto to nie jest radosnym ukłonem w stronę natury, a każdorazowo przynosi smutniejsze konstatacje oraz coraz poważniej brzmiące informacje o katastrofalnym stanie otaczającej nas przyrody. Dzień przed tegorocznymi obchodami ukazał się raport Światowej Organizacji Meteorologicznej, w którym stwierdzono, że „zmiany klimatyczne w 2022 r. postępowały od szczytów górskich po głębiny oceanów”, czyli nie ominęły żadnego zakątka naszego globu.

 

Czas na działania

We wspomnianym raporcie eksperci wyliczyli, iż w latach 2013-2022 topnienie lodowców i wysoka temperatura w oceanach przyczyniły się do średniego wzrostu poziomu mórz o 4,62 milimetra rocznie. A zatem od początku lat 90. poziom ten wzrósł o ponad 10 cm. Natomiast średnia temperatura na świecie jest dzisiaj o 1,15 stopnia Celsjusza wyższa niż w latach 1850-1990. Organizatorzy Dnia Ziemi od dekad uświadamiają społeczeństwu, jak istotne są postawy proekologiczne, które każdy z nas powinien prezentować na co dzień. Ta idea jest nam od lat szczególnie bliska, dlatego zarówno na poziomie organizacji, jak i w tworzonych przez nas projektach, szczególną wagę przywiązujemy do kwestii ekologii i zrównoważonego rozwoju. Podobne spojrzenie na problem prezentuje Polski Związek Firm Deweloperskich, którego jesteśmy członkiem. Dlatego pod jego egidą, w ramach obchodów Światowego Dnia Ziemi, sprzątaliśmy w ostatni piątek Lasek Golęciński. Na event zostały także zaproszone dzieci, które poprzez zabawę i ekologiczne warsztaty miały okazję poczuć wagę problemu.

 

Ekologia w inwestycjach

Każda z naszych inwestycji będzie miała swój udział w dbaniu o najbliższe otoczenie. FIQUS Marcelin (który nawet roślinę ma w nazwie) jeszcze w tym roku wzbogaci okoliczny teren w 70 sztuk drzew i bambusów oraz ponad 16 000 sztuk dodatkowej roślinności (traw ozdobnych, bluszczy i mchów). Prawdziwie ekologicznym rozwiązaniem będzie zielony dach, którego zadaniem będzie oczyszczanie powietrza, obniżanie temperatury otoczenia, zmniejszanie poziomu hałasu, zwiększenie bioróżnorodności, a także umożliwienie częściowej retencji wody deszczowej. Na pierwszym etapie Osiedla NATURAMA na poznańskim Strzeszynie posadziliśmy już 122 drzewa (brzozy, graby, lipy, glediczje), a wkrótce planowane prawie 3000 sztuk nasadzeń uzupełnimy o krzewy, pnącza, trawy ozdobne i trawniki (tych będzie ponad 3500 m²). To naprawdę imponująca ilość – gdybyśmy to wszystko przenieśli na teren Poznańskiego Stadionu, to jedną połowę murawy wypełnilibyśmy roślinami, a drugą trawą. Na Osiedlu Księznej Dabrówki zasadzimy natomiast 153 drzewa oraz 1572 m² krzewów, które będą w stanie pochłaniać roczną emisję dwutlenku węgla aż 183 osób.

 

Kształtujmy dobre nawyki

Statystyczny Polak emituje rocznie ok. 8 ton dwutlenku węgla, tworząc tym samym potężny ślad węglowy. Na szczęście rozwijające się nowe technologie oraz rosnąca świadomość mogą nam pomóc w proekologicznym podejściu do życia. Zarówno miasto, jak i my - przedsiębiorcy oferujemy wygodne rozwiązania, pomagające ograniczać ślad węglowy: ścieżki rowerowe, zrównoważony transport publiczny, stacje do ładowania e-pojazdów czy car sharing. Odpowiedzialne podróże to jednak dopiero początek. Ograniczenie konsumpcji i podążanie drogą minimalizmu pomogą ograniczyć efekt ocieplenia klimatycznego, podobnie jak kupowanie produktów jak najmniej przetworzonych. Wydatkowanie energii może także oszczędzać każdy z nas, we własnych domach. Zadbanie o siebie i swoje otoczenie to niewielki wysiłek, który doceni zarówno nasz organizm, jak i otaczający nas świat, który w dobrej kondycji powinien służyć przyszłym pokoleniom.