17 listopada w pięknych wnętrzach Vinci Art Gallery odbyła się premiera Nickel Grzybowo Resort & SPA - pierwszego z sieci obiektów w turystycznych destynacjach. Zebranych przywitała Edyta Kołodziej, dyrektor sprzedaży i marketingu i przekazała głos Dagmarze Nickel, która przybliżyła koncepcję tego i kolejnych planowanych obiektów. Wszystkie one będą miały wypoczynkowy charakter, a relaks w nich ma mieć wiele płaszczyzn: fizyczną, duchową i mentalną. Nad projektem pracowało łącznie kilkadziesiąt osób: architekci z Ultra Architects, pracowni Q2 oraz zespół Nickel Development, łącząc wiele kompetencji i obszarów, by powstał obiekt o wysokiej estetyce, funkcjonalności i utrzymał jednocześnie inkluzywny charakter.

Grzybowo potrzebowało takiego miejsca

Tomasz Osięgłowski z biura projektowego Ultra Architects wyjaśnił, że prace nad projektem rozpoczęły się od poszukiwania efektu nastrojowego. Budynek miał być z założenia prosty, zrozumiały na pierwszy rzut oka i współczesny. Nie miał jednak przypominać powstających coraz częściej nad Bałtykiem gigantycznych apartamentowców – stąd tylko dwa piętra. Trudno jednak było odciąć się od wspaniałej architektury kurortów z początku XX wieku – stąd drewniane elementy na elewacji, tworzące nastrój i nawiązujące do plażowych koszy, rozpowszechnionych nad Bałtykiem jeszcze w XIX wieku. Wyzwanie stanowiło osadzenie budynku w terenie, wpisanie w krajobraz, przeniesienie tamtejszej zieleni na teren inwestycji, ułożenie wydm, zaplanowanie małej architektury i odpowiednich detali. Nie mniej istotne było także zaprojektowanie elewacji na wiele lat, która będzie pięknie wyglądać pomimo kapryśnego, bałtyckiego mikroklimatu. Zaproponowano zatem motyw rybiej łuski, który pięknie będzie się mienił w blasku słońca i balkony inspirowane vintage’owymi koszami plażowymi, choć w bardzo współczesnym wydaniu.

Biofiliczny design i lokalne inspiracje

O koncepcji wnętrz opowiedziała Anita Buławska – architektka wnętrz z wrocławskiego Q2 Studio. Projekt połączył harmonię i minimalizm stylu japandi z kontekstem bałtyckiego wybrzeża. Inspiracją stały się wydmy – ich kształt i barwy, morskie fale, lokalny torf, surowe drewno oraz nadbrzeżna roślinność. Motywy czerpiące z natury pojawiają się zarówno w samych apartamentach, jak i w pozostałych przestrzeniach: w lobby, restauracji, w strefach basenowych czy SPA. Dzięki odpowiedniej kolorystyce i wykorzystaniu naturalnych materiałów udało się osiągnąć klimat spokoju i wypoczynku, płynącego z nieoczywistego połączenia przytulności stylu skandynawskiego i japońskiego, a także bałtyckiej surowości.

Dialog architektury ze sztuką

Premiera inwestycji wpisała się w kontekst cyklu „Dialog architektury ze sztuką”, kontynuowanego wraz z Fundacją Promocji Sztuki Współczesnej, a prezes fundacji – Monika Pietrzak przybliżyła zaproszonym twórczość Artura Smoły, którego prace prezentowane są aktualnie w galerii w ramach wystawy „104 kobiety”.

Pozostała część wieczoru upłynęła na kuluarowych rozmowach przybyłych dziennikarzy, koneserów sztuki oraz znawców rynku nieruchomości. Czas gościom umilał występ Magdaleny Janickiej i Roberta Wojciechowskiego - duetu z The Voice of Poland. A o podniebienia zadbała restauracja DYNX.

https://vinciartgallery.com/