Zieleń poprawia jakość życia
Badania prowadzone w Wielkiej Brytanii przez British Household Panel Survey już trzy dekady, od 1991 roku, wykazały długotrwały pozytywny wpływ zamieszkiwania bardziej zielonych rejonów miast na ich mieszkańców. Przekładał się on na poprawę mentalnego dobrostanu, która utrzymywała się przez lata. Z kolei zwiększenie poczucia szczęścia przez czynniki takie jak podwyżka, ślub czy nawet wygrana na loterii trwało zaledwie od sześciu miesięcy do roku. Już w 1933 roku doktor Donald A. Laird dowodził kojącego wpływu zielonej barwy na ludzki organizm i polecał przebywanie w jej otoczeniu, aby przeciwdziałać przemęczeniu. W codziennej gonitwie doskwiera Ci niejednokrotnie przebodźcowanie i stres, a lekarstwem na to jest kontakt z naturą. Jak możesz go sobie zapewnić, kiedy mieszkasz w centrum miasta?

Zarezerwuj zieleni stałe miejsce w swoim grafiku
Jedną z odpowiedzi jest wygospodarowanie czasu na regularny odpoczynek wśród zieleni, żeby ładować swoje wewnętrzne akumulatory i nie dopuścić do ich wyczerpania. Nie zawsze trzeba szukać głębokiego lasu, czasem wystarczy park czy zieleniec w niewielkiej odległości od domu lub – optymalnie – po drodze z pracy do domu, żeby przy okazji mieć motywację do spaceru, który dodatkowo zredukuje stres, dotleniając organizm i powodując wyrzut endorfin. W Poznaniu dobrym pomysłem jest odwiedzanie od czasu do czasu miejskiej palmiarni, w której możesz poczuć się jak w dżungli w środku miasta, co ważne, nie tylko latem, ale również zimą, kiedy szczególnie tęsknisz do wakacyjnych tropików lub dostępne o każdej porze roku spacery po licznych parkach miejskich, czy wędrówki po Lasku Marcelińskim. 

Zazieleń swoje otoczenie i oddychaj pełną piersią
Innym rozwiązaniem jest stworzenie własnej zielonej przystani w czterech ścianach. Dom funkcjonuje jako prywatna przestrzeń relaksu, swoiste sanktuarium, w którym warto stworzyć dla siebie optymalne warunki. A pozytywny wpływ roślin na jakość powietrza jest na tyle niebagatelny, że został nawet zbadany (i potwierdzony) przez NASA w 1989 roku. Dalsze badania sugerowały, że aby oczyścić daną przestrzeń potrzeba przynajmniej jednej rośliny na ok. 9,5 m2 powierzchni, zatem niestety jeden mały kaktus na parapecie nie załatwi sprawy. Na szczęście obecnie możesz do woli wybierać w rozmaitych gatunkach roślin doniczkowych, których zarówno wygląd będzie wpisywał się w Twoje poczucie estetyki, jak i wymagania będą dostosowane do Twoich chęci oraz umiejętności.

Pozwól innym zadbać o siebie
A co jeżeli kompletnie brak Ci ręki do kwiatów lub po prostu nie chcesz ich w mieszkaniu, ponieważ np. często wyjeżdżasz i po powrocie mogłabyś zastać smutne suszki w przykurzonych doniczkach? Na to na szczęście też mamy odpowiedź. Najnowsza inwestycja Nickel Development, FIQUS Marcelin, to miejsce idealne dla tych, którzy cenią walory zieleni i chcą czerpać zdrowotne korzyści z otaczania się nią. Rośliny powitają Cię już z daleka, wylewając się ze wspólnych tarasów widokowo-rekreacyjnych, a także otoczą Ciebie na terenie patio, gdzie będziesz mogła usiąść i odpocząć w zielonym azylu drzew i krzewów. Rośliny zostały dobrane tak, żeby być trwałe i łatwe w utrzymaniu, którym jednak zajmie się zarządca budynku, a Tobie pozostanie cieszyć się ich pięknem i kojącym wpływem na co dzień. To co, zagrasz z nami w zielone?