Jedną z form terapii, obecnie coraz bardziej popularną jest ornitologia terapeutyczna. Jest to technika, pozwalająca oderwać myśli od codziennych problemów i trosk. Kiedy śledzimy wędrówki ptaków, obcując z przyrodą, świeżym powietrzem, szumem drzew, naturalnymi zapachami, to nasze myśli zaczynają błądzić, poszerza się pole skojarzeń i mimowolnie odcinamy się od problemów które nas na co dzień przytłaczają. Krótko mówiąc dzięki kontaktom z naturą zdolności poznawcze odbudowują się, w dużej mierze także dzięki kojącym i uspokajając odgłosom ptaków.

 

Zbliżmy się do natury

Obserwacja ptaków sprawia, że psychicznie czujemy się lepiej. Szeroko opowiada o tym Joe Harkness w swojej książce „Ptakoterapia. Jak przyroda uratowała mi życie”. Pokazuje ona leczniczy potencjał ornitologii i terapeutyczną siłę obcowania z naturą. Autor udowadnia, że podglądanie ptaków i słuchanie ich śpiewów to cudowne antidotum na stres współczesnego życia i lek na odprężenie. Nasi polscy eksperci od tego tematu – psychiatra doktor Sławomir Murawiec i zoolog profesor Piotr Tryjanowski w swojej książce „Ornitologia terapeutyczna” wyjaśniają związki pomiędzy ludzkim zdrowiem a przyrodą. Obserwacja ptaków, a także kontakt z naturą polepszają nastrój, obniżają lęki oraz wzmacniają funkcje poznawcze jak koncentracja uwagi i pamięć. Podglądanie przyrody to także doskonały pretekst, aby wstać od komputera czy oderwać się od telewizora, co już samo w sobie niesie pozytywne efekty. Obserwacja ptaków pozwala osiągnąć stan flow, bywa także porównywana z medytacją mildfulness, czyli stanem uważności, który wyostrza zmysły do takiego poziomu, że jesteśmy w stanie doświadczać tego, co dzieje się wokół. Wspomniani autorzy przywołują także wyniki badań przeprowadzonych na kilku uniwersytetach w Szwecji, z których wynika, że samo słuchanie śpiewu ptaków zmniejsza poziom odczuwalnego stresu i może stymulować tworzenie dobrych wspomnień.

 

Naturalny obiekt SPA

Kupujący mieszkanie na Osiedlu Naturama dostają w pakiecie to, co dzisiaj szczególnie bezcenne: otoczenie przyrody w terapeutycznej dawce, która swoim bogactwem i różnorodnością zapewnia mieszkańcom rozmaite wrażenia przez cały rok. Wpisane w zastany krajobraz osiedle, swoją estetyczną, jakościową architekturą nie zakłóca porządku ani rytmu oswojonego już wcześniej przez innych mieszkańców terenu. Strzeszyn ze swoją niską zabudową i dominującym otoczeniem natury wpisuje się w stworzoną ponad 100 lat temu przez Ebenezera Howarda koncepcję miasta-ogrodu. To humanitarna idea uporządkowania przestrzenia w taki sposób, aby zapewnić ludziom komfort życia i harmonię w proporcjonalnie dobranej strefie zabudowy i zieleni. Potrzeba życia w symbiozie z naturą wzrastała coraz bardziej im szybciej rósł postęp technologiczny. Wraz z rozwojem miast ludzkość zatęskniła za spokojniejszym życiem, a nadmiar bodźców skłonił do refleksji, aby uczynić swoją codzienność bardziej zrównoważoną i uspokojoną. Jeżeli jest w nas gotowość do spędzania urlopu w miejscach, które sprzyjają poprawie zdrowia i samopoczucia, to dlaczego nie wykorzystać tego trendu w codziennym życiu, organizując je w taki sposób, aby przyroda była na wyciągnięcie ręki.

 

Ptaki mają głos

Każdy kolejny projekt uruchamia w nas pokłady pomysłów w jaki sposób wykorzystać zastaną przestrzeń tak, aby jak najpiękniej i najpełniej mogła służyć przyszłym mieszkańcom. Inspirująca przyroda Strzeszyna sama prosiła się o odpowiednią ekspozycję. Z tego powodu zaprosiliśmy do współpracy architektów z Menthol Architects, znanych z niebanalnych pomysłów i zrównoważonej architektury. Naszą uwagę przyciągnął ich innowacyjny projekt wieży jerzyków. Inspiracją dla zaprojektowanej formy była dynamiczna sylwetka jerzyka podczas lotu, a sama wieża miała stanowić wygodne miejsce schronienia dla ptaków, zabezpieczać je przed przegrzaniem i opadami. Takie miejsce zapragnęliśmy stworzyć na Osiedlu Naturama. Architekci - Liliana Krzycka i Rafał Pieszko zaprojektowali modułowe budki lęgowe dla ptaków do umiejscowienia na elewacjach naszych budynków. Powstała geometryczna forma origami, nawiązująca do pnia z dziuplą, w której chętnie gniazdują ptaki. Modułowy kształt umożliwia instalację budki w różnych konfiguracjach i stworzenie przestrzennych rzeźb, na wzór murali.

Najliczniejsze populacje jerzyków znajdują się w miastach i na osiedlach, niestety nowoczesne budownictwo uniemożliwia tym ptakom zakładanie gniazd i dlatego ich populacja ulega radykalnemu zmniejszeniu. Budowa obiektów małej architektury na osiedlach mogłaby dodatnio wpłynąć na populacje jerzyków, a ich charakterystyczny trel umilałby poranki mieszkańcom. Nasz zespół zafascynowany tą koncepcją, z zapałam malował budki na kolor elewacji naszych budynków. Ptaki doceniły tę inicjatywę o niemal od razu wprowadziły się do przygotowanych domków.

 

Jeszcze więcej natury

Przyswoiwszy wiedzę o zbawiennych skutkach ptakoterapii, zadbaliśmy, aby na osiedlu schronienie znalazły także inne gatunki. Zamontowaliśmy zatem 14 gniazd lęgowych przeznaczonych dla oknówek, 6 skrzynek lęgowych dla kopciuszków, 8 budek dla jerzyków oraz 37 budek lęgowych dla ptaków z gatunku wróblowatych. Przygotowaliśmy także hotele dla owadów i schronienie dla nietoperzy. Aby wszyscy czuli się tutaj dobrze, zadbaliśmy także o nasadzenia drzew i krzewów. Wyciszony ruch samochodowy wewnątrz osiedla spotęguje wrażenie mieszkania w parku, co – jak wiemy z wcześniejszych doświadczeń - bardzo podoba się mieszkańcom. Tak bowiem – na styku zieleni zastanej (Park Wodziczki) i nasadzanej w trakcie realizacji inwestycji zbudowaliśmy Wille Wodziczki.

 

Wskazówki dla początkujących

Jak zatem rozpocząć swoją przygodę z ptakoterapią?

  • warto wybrać się do parku lasu wyciszyć się i skupić wzrok na obecnych tam ptakach,
  • chcąc obserwować ptaki świadomie, warto zapamiętać jakie gatunki znajdują się w danym miejscu, aby poszerzyć o nich swoją wiedzę dzięki dostępnym publikacjom,
  • jest prawdopodobne, że po pewnym czasie będziesz w stanie zidentyfikować wiele gatunków ptaków, a niektóre z nich mają szansę stać się twoimi ulubionymi,
  • przy odrobinie uważności nauczysz się także odróżniać śpiew ptaków i szczególnie wsłuchiwać się w ten trel, który dla twojego ucha będzie najbardziej przyjemny,
  • spróbuj wciągnąć w zabawę kogoś ze swojego najbliższego otoczenia: rodzinę, przyjaciół, a może dzieci, które z pewnością chętnie będą słuchać eksperta, a takim z pewnością już wkrótce masz szansę zostać.

Chcesz mieszkać w miiejscu, w którym obcowanie z naturą nie jest weekendowym bonusem, a porzyjemną codziennością? Sprawdź ofertę mieszkań na Osiedlu Naturama:

https://osiedlenaturama.pl/pl/lista-mieszkan