Oferta mieszkań i domów jest taka szeroka. Co mam wybrać? 

Świadomość bieżących potrzeb jest kluczowa przy wyborze miejsca do zamieszkania. Jeżeli jesteś singlem, który większość weekendów spędza na imprezach, mieszkanie w centrum będzie oczywistym wyborem. Rodziny z małymi dziećmi chętnie kupują domy lub szeregowce pod miastem, aby pociechy mogły biegać po zielonej trawie, cieszyć się czystym powietrzem i korzystać z dobrodziejstw okolicznych lasów, czy jezior. Osoby w starszym wieku zwykle stawiają na spokojną okolicę, bliskość przychodni, sklepów, ryneczków czy aptek oraz dobrą komunikację z ważnymi dla nich punktami. 

Wybieram mieszkanie w mieście
Jeżeli chcesz być w centrum wydarzeń – mieszkanie w mieście wydaje się być najlepszym wyborem. Stąd będziesz mieć blisko na uczelnię, do pracy, do kina, restauracji, klubu, teatru czy muzeum. Możliwość korzystania z oferty kulturalnej miasta jest kusząca, nie wydasz także zbyt wiele wracając wieczorem czy nocą Uberem czy taksówką do domu. Zaletą mieszkań we wspólnocie mieszkaniowej jest także brak problemów z bieżącą eksploatacją lokalu i remontami – wszystkim zajmuje się profesjonalny zarządca. Kupowanie mieszkania w centrum ma także swoje wady – są to zwykle mieszkania drogie, często także znajdują się w miejscach dość głośnych, o dużym przepływie ludzi. Trudno myśleć o nich jako o oazie spokoju. Jeżeli masz własny samochód, a nie posiadasz miejsca postojowego, to możesz mieć poważny kłopot z parkowaniem auta.

Wybieram dom z ogrodem
Takie rozwiązanie kojarzy się ze swobodą i relaksem. Własny dom i zielona przestrzeń wokół dają poczucie niezależności i komfortu. Dzieci mają więcej miejsca do zabawy, rodzice mogą urządzić przyjęcie w ogrodzie, a czworonogi swobodnie biegać. Sielankowy klimat, doskonałe powietrze, dużo terenów rekreacyjnych wokół, zwykle przyjazne (nie anonimowe jak w mieście) sąsiedztwo, czy brak problemów z parkowaniem – to największe atutu takiego rozwiązania. A wady? Kupując wolnostojący dom lub bliźniak musisz liczyć się z tym, że konserwacja i ewentualne usterki pozostaną na twojej głowie. Ogród będzie wymagał systematycznej pielęgnacji. Jeżeli pracujesz w mieście, a dzieci chodzą tam do szkoły – musisz liczyć się z tym, że wiele godzin będziesz spędzał w samochodzie. 

Wybieram mieszkanie z ogrodem lub tarasem
Nabywcy mieszkań często chcą pozostać w mieście, ale pragną także otrzymać od dewelopera coś specjalnego – mieszkanie z ogródkiem, tarasem, loggią lub balkonem. Taka oferta jest coraz bogatsza. Parterowe mieszkania w nowych blokach wyposażane są w ogródki, którymi dysponować mogą jedynie ich właściciele. Dodatkowe metry zielonej przestrzeni to miejsce relaksu dla całej rodziny – choć nie jest w nich tak intymnie jak w przydomowych ogrodach, to posiadanie dodatkowego miejsca do relaksu jest niewątpliwym atutem takiej oferty. W ogródku możemy posadzić kwiaty i krzewa, rozstawić mały plac zabaw dla dzieci, meble ogrodowe, czy parasol. 
Innym dodatkiem do mieszkania może być taras. Deweloperzy często oferują tarasy w mieszkaniach na I piętrze, które znajdują się nad lokalami użytkowymi na parterze. Takie tarasy mogą mieć powierzchnię nawet kilkudziesięciu metrów kwadratowych i można je bardzo pomysłowo urządzić. Taras może stać się letnim salonem, miejscem relaksu dla całej rodziny. Można urządzić na nim bardzo przyjemną strefę ZEN – z wygodnymi meblami, poduszkami, plecionymi kocami, lampionami, donicami pełnymi roślin i kwiatów.
Lokatorzy wyższych pięter mogą liczyć na balkony i loggie. Deweloperzy projektują je coraz lepiej – zwykle mają przyzwoitą wielkość – nawet do kilkudziesięciu metrów kwadratowych. Najczęściej jednak jest to kilka, kilkanaście metrów, które przy odrobinie fantazji można wygodnie urządzić. Na takim balkonie zwykle zmieści się stolik z krzesłami lub fotel, doniczki z kwiatami, podwieszane lampiony. Więcej możliwości daje zwykle loggia, która często bywa bardziej przestronna. W loggiach – zwłaszcza tych zaprojektowanych na najwyższych kondygnacjach budynku – swobodnie zmieścimy  komplet wypoczynkowy, urządzimy zieloną plantację roślin, czy ziół lub kwiatów. Osłonięta od wiatru loggia z powodzeniem będzie służyć jako dodatkowy pokój przez wiele miesięcy w roku. 

Kupić mieszkanie czy dom?
Jak widać możliwości jest całkiem sporo. Decydując się na zakup lokum warto rozważyć wszystkie wady i zalety podanych rozwiązań i wybrać dla siebie taką opcję, która w danym momencie będzie najbardziej spełniać nasze oczekiwania i potrzeby. Warto także pamiętać, że nie musi to być rozwiązanie „na zawsze”.