Mieszkania dwupokojowe (o większych i mniejszych metrażach) od lat sprzedają się najlepiej. Czy rzeczywiście marzeniem większości społeczeństwa są dwa pokoje z aneksem kuchennym, czy może inne czynniki sprawiają, że właśnie te lokale są najbardziej popularne zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym?

Jakie mieszkania oferują deweloperzy?

Deweloper projektując inwestycję wielorodzinną przewiduje duży udział mieszkań dwupokojowych. Liczba lokali dwupokojowych stanowi zwykle 40-50% wszystkich mieszkań całego projektu. Najatrakcyjniejsze „dwójki” znikają z rynku w szybkim tempie, często na etapie przedsprzedaży, zanim nawet rozpocznie się budowa. Takie lokale są bardziej praktyczne niż kawalerki. Stanowią także najciekawszą ofertę dla inwestorów, którzy mogą liczyć na wyższą stopę zwrotu z najmu dwóch pokojów niż jednego. Wszechstronność mieszkań dwupokojowych sprawia, że tego typu lokale trafiają do wielu grup – m.in. studentów, młodych małżeństw, ale także seniorów.  

Dlaczego klienci decydują się na zakup dwupokojowego mieszkania?

W przypadku osób posiłkujących się przy zakupie nieruchomości kredytem hipotecznym o wielkości nabywanego mieszkania decyduje bardziej zdolność kredytowa niż preferencje nabywców. Według raportu AMRON-SARFiN w IV kwartale 2020 roku średnia wartość kredytu mieszkaniowego wynosiła poziom 305 093 zł. Za taką kwotę w Poznaniu można było kupić mieszkanie o powierzchni 43,66 m², we Wrocławiu – 41,93 m², ale w Warszawie ledwo 30,26 m². Często zatem, pomimo chęci posiadania 3- lub 4-pokojowego mieszkania, nie możemy sobie na takie pozwolić. Dlatego zwykle pierwszym wyborem młodych osób są właśnie mieszkania dwupokojowe, które po kilku, czy kilkunastu latach zamieniają na większe.

Jakie są zalety mieszkania dwupokojowego?

Mieszkania kompaktowe, a o takich tutaj mowa, z racji niewielkiej powierzchni powinny być niezwykle starannie i funkcjonalnie zaprojektowane. Takie oczekiwania płyną ze strony kupujących i deweloperzy je spełniają. Po latach stawiania na otwarte przestrzenie, obecnie nabywcy oczekują takiego projektu, gdzie na niewielkiej powierzchni mieszkania znajdzie się jak najwięcej pomieszczeń. Nawet niewielki pokój może doskonale spełniać swoje funkcje: być intymną sypialnią, gabinetem do pracy, pokojem dla dziecka. 
Mieszkanie dwupokojowe jest stosunkowo tanie w zakupie, dlatego jest dostępne dla dość dużej grupy nabywców. Takie mieszkanie jest także tańsze w utrzymaniu, co nie jest istotne zwłaszcza dla osób, których comiesięcznym obciążeniem jest rata kredytu hipotecznego. Nie bez znaczenia także pozostaje fakt, że wykończenie takiego mieszkania będzie tańsze. Wreszcie - mieszkanie dwupokojowe jest także doskonałą lokatą kapitału. Jest to bowiem najczęściej poszukiwany typ mieszkania przez najemców. 

Rozważając inwestycyjny zakup mieszkania warto sprawdzić ofertę https://startpiatkowo.com/mieszkania-piatkowo 
Na stronie inwestycji można także sprawdzić realną symulację miesięcznych przychodów z tytułu najmu.