Mówi się często, że rynek nieruchomości jest odporny na różnego rodzaju zawirowania gospodarcze. Warto przy tym zwrócić uwagę, że jego szczególnym obszarem są domy i mieszkania o podwyższonym standardzie czasem nazywane również z angielska apartamentami premium. Reguła dotyczy też luksusowych mieszkań na sprzedaż. Wprawny obserwator rynku zauważy, że ceny takich produktów podlegają znacznie mniejszym wahaniom niż ceny produktów „z niższej półki“.

Z czego to wynika? Przede wszystkim z tego, że zupełnie inny jest adresat tego typu produktów. Najogólniej rzecz biorąc, luksusowe mieszkania na sprzedaż w Poznaniu (i nie tylko - ale odnosimy się tutaj do naszego ponad 20-letniego doświadczenia na rynku stolicy Wielkopolski) trafiają do dwóch grup nabywców. Te dwie grupy dysponują znacznymi oszczędnościami lub - co pewnie jeszcze ważniejsze - mają kilka zróżnicowanych źródeł dochodów, więc są gotowi na tzw. gorsze czasy. A to z kolei oznacza, że popyt z ich strony nie słabnie, nawet gdy wszyscy naokoło „zaciskają pasa“.

Doświadczeni klienci wiedzą czego chcą

Pierwsza grupa to osoby, które szukają swojego miejsca docelowego. To ludzie, którzy mają już za sobą wcześniejsze zakupy nieruchomości. Są doświadczeni i wiedzą, czego chcą, a także - co może nawet ważniejsze - czego nie chcą. Potrafią więc odpowiednio zawężać spektrum, w którym dokonają ostatecznego wyboru. A kiedy już wybiorą, nie chcą rezygnować ze swoich planów nawet w obliczu trudności.
To ludzie, którzy znają cenę jakości i choć są wymagający, bardziej niż kwotą transakcji są zainteresowani zgodnością produktu z opisem. Deweloperzy sprzedający mieszkania wyższej klasy oferują często usługi dodatkowe - takie, jak wykończenie pod klucz, które również są bardzo cenione przez tego typu klientów. Oni znają wartość swojego czasu i unikają niepotrzebnych uciążliwości, z jakimi związane są prace wykończeniowe.

Doświadczeni inwestorzy wynajmują nie tylko studentom

Dane zebrane w raporcie „Budowane na wynajem“ instytutu ThinkCo pokazują, że mitem jest dominacja rynku najemców przez studentów. Jak wynika z zestawienia przygotowanego przez ekspertów, studenci, a ściślej rzecz biorąc - osoby w wieku 20-24 lata to zaledwie 27% najemców w Polsce. Porównywalną grupą (22,6%) są obcokrajowcy, czyli głównie pracownicy zagranicznych firm, którzy przyjechali do polskich oddziałów firm na kontrakty. Najważniejszą grupą najemców (40,3%) są pracujący i to głównie z myślą o nich doświadczeni inwestorzy dokonują zakupów na rynku nieruchomości.
Kwoty, jakie mogą przeznaczyć na najem mieszkania profesjonaliści pracujący na szczeblu specjalisty w międzynarodowych korporacjach są nie do porównania ze skromnymi miesięcznymi budżetami studentów. Płacą, więc i wymagają. Choć cena w dalszym ciągu jest najważniejszym kryterium wyboru mieszkania do wynajęcia, to tuż za nią plasuje się lokalizacja blisko miejsca pracy lub nauki oraz lokalizacja blisko centrum. Trzecim nie będącym ceną kryterium jest standard i wyposażenie.
A zatem inwestycja w mieszkania pod wynajem może być opłacalna również w czasach, kiedy studenci uczą się zdalnie i nie muszą jeździć codziennie na uczelnię. Po prostu trzeba przenieść swoje zainteresowania na inne grupy potencjalnych najemców.

Co kryje się w stwierdzeniu „standard i wykończenie“?

Współczesny klient, a zwłaszcza ten wymagający, zwraca już uwagę nie tylko na samo wnętrze mieszkania, ale również to, co naokoło niego. Mowa o wyposażeniu budynku (windy, monitoring, etc.) oraz o częściach wspólnych (lobby, hala garażowa, rowerownie).
Wymagający klienci i mieszkańcy doceniają subtelne akcenty artystyczne. Przykładowo, w naszej inwestycji ST_ART Piątkowo części wspólne budynku będzie ozdabiał słynny przedstawiciel sztuki ulicznej  - Noriaki, kojarzony z popularną już nie tylko w Poznaniu postacią Watchera.
Co do samych mieszkań, ważny jest układ funkcjonalny, a w ostatnim czasie - przestrzenie rekreacyjne, czyli ogródki przynależne do mieszkań parterowych, tarasy, balkony i loggie. W czasach zagrożenia lockdownem każdy chce mieć miejsce, gdzie może wyjść na świeże powietrze.
Szczególnym zainteresowaniem w tych grupach klientów cieszą się realizacje, które łączą elementy, które intuicyjnie można by uznać za sprzeczne. Wysokie piętro i duża powierzchnia rekreacyjna to raczej niecodzienne połączenie. Tymczasem właśnie na najwyższych kondygnacjach 15-piętrowego wieżowca ST_ART Piątkowo znalazły się też największe ponad 50-metrowe loggie. Rozciąga się będzie z nich piękny widok na Poznań, o jakim z pewnością marzy wiele osób. Zresztą każde mieszkanie w ST_ART Piątkowo ma takie dodatkowe przestrzenie - zarówno loggie, jak i balkony oraz tarasy.

Zawsze masz wybór

Ciekawe architektonicznie realizacje w dobrych lokalizacjach zawsze będą cieszyć się popularnością - czy to nabywców, czy najemców. A zatem - nawet jeśli teraz chcesz zamieszkać w apartamencie z pięknym widokiem, możesz potem zmienić zdanie i wynająć go ludziom, którzy docenią lokalizację i pozytywne wrażenia z nią związane. Natomiast można mieć pewność, że taka nieruchomość z pewnością będzie zyskiwać na wartości w czasie.