Pandemia mocno zmieniła preferencje wypoczynkowe Polaków. Wypoczynek jest niezbędny dla zachowania życiowej równowagi i zdrowia psychicznego, ale ograniczenia związane z noclegami hotelowymi nadal są dużą przeszkodą w planowaniu wypoczynku. Można zaryzykować wyjazd zagraniczny, jednak niejedna historia już pokazała, że z dnia na dzień zmieniające się obostrzenia mogą uwięzić Cię na lotnisku. Należy spodziewać się, że dłuższe wyjazdy coraz częściej więc będą zastępowane krótkimi wypadami, a posiadanie własnego wakacyjnego lokum nabiera coraz większego sensu. Tym samym – czas podróży odgrywa większą rolę niż dotychczas.  

Jeśli chcesz wyjechać nad morze na krótko – weekend czy kilka dni, podróż będzie stanowiła większą część czasu przeznaczonego na wypoczynek niż w przypadku dłuższych wakacji. I należy to brać pod uwagę.

Autem do Sopotu lub Kołobrzegu

Podczas pandemii, dla ograniczenia ryzyka zakażenia wynikającego z kontaktu z innymi osobami, preferowaną opcją jest podróż samochodem. Analiza czasów dojazdu autem do miejskich kurortów nad Bałtykiem pokazuje wyraźnie, że jest dwóch liderów. W zależności od tego, z którego miejsca Polski chcesz jechać nad morze, najłatwiej jest dostać się do Sopotu lub Kołobrzegu, które zajmują pod tym względem na zmianę pierwsze miejsca w rankingach dla poszczególnych miast objętych analizą: Warszawy, Poznania, Wrocławia, Łodzi i Krakowa.

Nowa infrastruktura drogowa z pewnością sprzyja dojazdowi do dwóch najważniejszych bałtyckich kurortów. Relatywnie nowe drogi prowadzące zarówno w rejon Trójmiasta, jak i na Pomorze zachodnie, zachęcają zmotoryzowanych. Samochód to jednak nie jedyna opcja, żeby się dostać nad morze, choć z pewnością obecnie najpopularniejsza.

Jak prywatnym samolotem – to tylko do Bagicza pod Kołobrzegiem

Od jakiegoś czasu dostajemy zapytania dotyczące nadmorskich apartamentów w Kołobrzegu od właścicieli prywatnych samolotów. Te mogą komfortowo lądować na lotnisku Bagicz, oddalonym zaledwie o kilkaset metrów od naszej inwestycji Apartamenty Koło Brzegu, położonej w kołobrzeskiej dzielnicy Podczele. Kilka apartamentów w tej inwestycji nabyli właściciele samolotów turystycznych (klasy GA, General Aviation). Otwarcie przyznają, że to właśnie bliskie położenie lotniska Bagicz było decydującym czynnikiem, który sprawił, że wybrali apartamenty w tej konkretnej lokalizacji.

Analiza czasu dolotu z małych aeroklubowych lotnisk oraz ich odległość od kurortów pokazuje, że popularność „duetu” Bagicz-Kołobrzeg nie jest przypadkowa.

Bagicz to w zasadzie jedyne lotnisko, które znajduje się w odległości spaceru lub krótkiego przejazdu taksówką od lokalizacji wypoczynkowej. Będąc właścicielem apartamentu w dzielnicy Podczele w kilka minut spacerem przejdziesz z lotniska do swojego wakacyjnego lokum. Nieco poniżej 2 km jest również do Łeby z Nowęcina, ale tam znajduje się tylko lądowisko, bez infrastruktury. Do Władysławowa, Sopotu i Darłowa jest ponad 10 km od najbliższego lotniska aeroklubowego. Bagicz jest więc naturalnym wyborem dla właścicieli prywatnych statków powietrznych, którzy chcą wykorzystać je do podróży na wakacje nad Bałtykiem.

Biorąc pod liczne historie osób, które utknęły na lotniskach lub w zagranicznych kurortach bez możliwości wejścia na pokład samolotu rejsowego, wakacje poza Polską obecnie raczej przerażają niż zachęcają. Z relacji medialnych co jakiś czas słychać o turystach, którzy nie mogli wrócić do domu ponieważ w czasie ich wakacji zmieniły się zasady dotyczące podróży transgranicznych. Jednym z bardziej znanych przykładów byli Polacy, którzy nie mogli wrócić z Madery, ponieważ w nocy z 31 stycznia na 1 lutego tego roku Niemcy wprowadziły zakaz przyjmowania samolotów z Portugalii.

Ograniczenia związane z mniejszą liczbą miejsc hotelowych oraz reżimem sanitarnym sprawiają, że prywatne apartamenty - najlepiej własne – dają najwięcej swobody jako miejsca pobytu.

Przesiadka na samolot?

Jeżeli masz do dyspozycji więcej gotówki, a żyjesz intensywnie i czas podróży ma dla Ciebie istotne znaczenie, przesiadka na prywatny samolot może być ciekawą alternatywą, szczególnie że koszty rozpoczęcia przygody z prywatnym lotnictwem są mniejsze niż wielu by sądziło.

Używany samolot Cessna 152 można kupić już za niecałe 200 tys. zł, do tego licencja VFR uprawniająca do lotów dziennych z widocznością ziemi to koszt od 25 tys. do 35 tys. zł w zależności od szkoły pilotażu i można rozpocząć loty turystyczne. Według portalu Dlapilota.pl w Polsce można latać z taką licencją praktycznie przez cały sezon letni, a i pozostała część roku również obfituje w pogodne dni.

Popularność małych prywatnych samolotów potwierdzają też dane z Rejestru Cywilnych Statków Powietrznych. W 2019 roku zarejestrowanych ich było 1326, a od kilku lat rokrocznie przybywa po kilkadziesiąt nowych.

Zakup własnego statku powietrznego nie musi być postrzegany wyłącznie w kategoriach luksusu. Biorąc pod uwagę oszczędność czasu – dla zamożnych może być to kusząca alternatywa dla lotów rejsowych czy jazdy samochodem. Przedsiębiorcy, których praca polega na wielu spotkaniach, które muszą odbywać się bez pośrednictwa z uwagi na poufność informacji, mogą coraz liczniej rozważać taki sposób podróżowania.

 

Mieszkanie wakacyjne – połączenie luksusu z zarabianiem

Nadmorski apartament, abstrahując od podróży, którą trzeba do niego odbyć, w czasie, kiedy nie używasz go sama, może zarabiać na siebie. Warto wziąć przy tym pod uwagę wyliczone przez portal RynekPierwotny.pl średnie stawki za metr kwadratowy nowego mieszkania, która w przypadku dwóch najlepszych pod względem dostępności kurortów wynosi odpowiednio 21.587 zł dla Sopotu i 9236 zł dla Kołobrzegu. Kołobrzeg stawia zatem mniejszą barierę wejścia na rynek prywatnego wynajmu. W Apartamentach Koło Brzegu – interesujących z punktu widzenia bliskości lotniska Bagicz, cena za metr kwadratowy apartamentu w pełni wykończonego i umeblowanego wraz ze sprzętem AGD zaczyna się od 10.400 zł.

Myśląc o zarobkowym wynajmie apartamentu rozsądnie jest stawiać na większe miasta, gdzie baza gastronomiczna w postaci restauracji poza hotelami, sprzedającymi dania na wynos i z dowozem jest znacznie większa niż we wsiach i małych miasteczkach. To samo dotyczy usług kosmetycznych i spa, kojarzących się przecież z wakacjami – w większych kurortach można znaleźć je również poza hotelami, które w zależności od sytuacji epidemicznej są otwarte lub nie.

A co po pandemii?

Zakup apartamentu wypoczynkowego to inwestycja na lata, więc analizując warunki, powinnaś także pomyśleć o tym, co będzie się działo po zakończeniu pandemii. Można spodziewać się, że ruch na kolei z powrotem wzrośnie, a to oznacza, że inwestorzy zyskają nowych potencjalnych najemców. Pod tym względem również Sopot i Kołobrzeg stoją na czele jako miasta ze stacjami kolejowymi i największą średnią liczbą połączeń z uwzględnionymi w analizie metropoliami.

--

Autor zdjęcia tytułowego: Jacek Siminski