Dlaczego warto wybrać mieszkanie wielopokojowe?

Zapominając na chwilę o potrzebach związanych z home office, warto także prześledzić inne zalety, jakie pociąga za sobą mieszkanie wielopokojowe. A jest ich sporo. Choćby sam podział lokalu na strefę dzienną oraz nocną pozwoli na łatwe funkcjonowanie, oraz zwiększy komfort czterech ścian. Oddzielenie przestrzeni wypoczynkowo-rekreacyjnej od jadalnej, czy też od home office pozwoli na mentalne powiązanie poszczególnych stref w mieszkaniu wraz z konkretnymi czynnościami. To z kolei wywrze pozytywny wpływ na zdolności do koncentracji na konkretnych czynnościach. 

Oczywiście, przestrzeń do pracy w obrębie mieszkania stała się szczególnie istotna w ciągu ostatniego roku w związku z okolicznościami związanymi z pandemią koronawirusa – a home office, dosłownie i w przenośni, także stanowi już część codzienności. Istotne, ze względów czysto mentalno-higienicznych, będzie zatem rozdzielenie miejsca wypoczynku, oraz miejsca pracy, tak by nie myśleć o obowiązkach zawodowych podczas zasypiania. W kawalerce może to być spore wyzwanie – jeżeli budzimy się de facto w biurze.

Jak wydzielić strefy w mieszkaniu?

Mieszkanie optymalne w kontekście powyższych rozważań to lokal trzypokojowy. Jeden pokój to salon z aneksem kuchennym, służący jako jadalnia. Drugi – gabinet/biuro, w granicach którego wykonujemy obowiązki zawodowe. Trzecie pomieszczenie to sypialnia. Taki układ wydaje się spełniać wszelkie wymagania, jakie może mieć wobec swojej przestrzeni życiowej jedna osoba. I wcale nie są to wymogi wygórowane. Tym samym za uzasadnione można uznać stwierdzenie, że współczesny singiel ma po prostu większe potrzeby i sprowadzanie ich do przestrzeni kawalerki wydaje się być niepotrzebną ascezą. 

W mieszkaniach dwupokojowych lepiej zwykle zaprojektowane są oszklenia, co przekłada się na lepsze doświetlenie ich wnętrz. Co więcej, ich układ łatwiej zaaranżować, nie ma potrzeby poszukiwania kompaktowych rozwiązań. Posiadając mieszkanie wielopokojowe nie musimy rezygnować z wielu udogodnień, których wdrożenie w kawalerce mogłoby nastręczać dodatkowego kłopotu. Mowa tu o np. suszarce do prania, zmywarce, osobnym kąciku kawowym, dużej lodówce, czy też stole w jadalni, gdzie bez problemu moglibyśmy przyjąć gości.

W jaki sposób wykorzystać kawalerkę?

Można w zasadzie stwierdzić, że kawalerki będą mieć w nadchodzących latach inną rolę: będą raczej wykorzystywane nie w kontekście mieszkań, w których przebywa właściciel, a raczej jako apartamenty na wynajem, dla osób odwiedzających dane miasto. Pisaliśmy już o tych trendach w kontekście inwestycji Apartamenty Koło Brzegu – gdzie mieszkania mogą pełnić podwójną rolę. Po pierwsze, mogą być prywatnym, nadmorskim azylem właściciela. Po drugie, można wykorzystać je jako produkt inwestycyjny i wynajmować je osobom odwiedzającym Kołobrzeg. W kontekscie pandemii potrzeby życiowe, nawet singla, poszerzyły się, a wszystko to wynika z faktu, że mieszkanie przestało pełnić rolę wyłącznie miejsca, gdzie spożywamy posiłki, śpimy i wypoczywamy.

Koszty wyposażenia kuchni oraz łazienki nie różnią się, między mieszkaniem wielopokojowym, a kawalerką. Tu i tu musimy kupić pewne elementy i sprzęt AGD, które będą nam niezbędne. W łazience musi się znaleźć identyczna armatura. Dodatkowo, możemy napotkać wyzwania małego metrażu – z ograniczoną powierzchnią ograniczony będzie także wybór sprzętu i produktów, które, w dużej mierze, będą projektowane dla regularnych mieszkań. Kompaktowe sprzęty AGD to jednak nisza – i wybór jest tu mocno ograniczony.

Mieszkam sam, ale czy zawsze tak będzie?

Singiel oczywiście niekoniecznie do końca życia będzie singlem. A jeśli już pomyśli o zakładaniu rodziny, mieszkanie przemyślane w zakresie jednoosobowego użytkowania może okazać się niewystarczające w przypadku powiększenia gospodarstwa domowego o partnera, czy też potomstwo. Jeżeli dany singiel zdecyduje się na założenie rodziny każde dodatkowe pomieszczenie będzie atutem, dającym większe możliwości zaplanowania wygodnego życia w większym gronie.