Dlaczego warto zainteresować się akurat nieruchomościami? Wybór jest prosty. Instrumenty finansowe w dalszym ciągu nie mają zaufania wśród inwestorów po kilku spalonych pomysłach, które były powszechnie wykorzystywane w produktach inwestycyjnych dla okazjonalnych inwestorów. Począwszy od produktów opartych na instrumentach pochodnych, poprzez tzw. produkty strukturyzowane, a na niesławnych polisolokatach skończywszy - żadne z tych rozwiązań nie dostarczało satysfakcji inwestorom. Tymczasem nieruchomości pozwalają na bezpieczne ulokowanie oszczędności i stopy zwrotu dochodzące do 7% w skali roku. Wygrywają obecnie nawet z lokatami terminowymi, które wg zestawienia serwisu Bankier.pl z końcówki sierpnia, oferują oprocentowanie poniżej 2%.  

Zyski na poziomie dochodzącym do 7% zostały wyliczone przez sztuczną inteligencję Ada.place, która jest dostępna dla naszych klientów poszukujących mieszkania do zakupu w inwestycji ST_ART Piątkowo. Korzystając z przycisku „Zobacz ile zarobisz na wynajmie“ można podejrzeć jaki potencjał mają poszczególne mieszkania.

System Ada.place analizuje w czasie rzeczywistym dane z kilku milionów rekordów, które do tej pory zgromadził w swojej bazie. To daje wiarygodną prognozę, która może być ważnym argumentem, a być może nawet przesądzającym o decyzji inwestora co do zakupu konkretnego lokalu.

Warto zwrócić uwagę, że przy zakupie kilku lokali na raz i skorzystaniu z oferty specjalnej właśnie dla inwestorów pakietowych, rentowność takiej inwestycji może się jeszcze podnieść.

(źródło: raport redNet Property i CBRE)

Dlaczego Poznań jest bezpiecznym i atrakcyjnym miejscem do inwestowania? Przede wszystkim dlatego, że wykazuje najmniejsze wahania cen i wolumenu sprzedaży mieszkań. Nawet blokada gospodarcza (popularnie już zwana z angielska lockdownem) nie wpłynęła w jakiś wyraźny sposób na poznański rynek nieruchomości. Ze wszystkich sześciu największych miast w Polsce (znanych czytelnikom raportów NBP jako 6M) odnotował najmniejszy spadek sprzedaży na koniec drugiego kwartału tego roku w porównaniu z kwartałem pierwszym. Podczas, gdy w Warszawie, Krakowie, Gdańsku czy Wrocławiu sprzedaż mieszkań spadła o ponad 40%, to w Poznaniu zaledwie o 10%, przy czym ceny rosły.

Największą różnicę widać w przypadku mieszkań nowo-wprowadzanych do oferty. Ich ceny wzrosły o 13% na koniec drugiego kwartału w porównaniu z pierwszym.


(źródlo: raporty JLL)

Najbardziej popularnym sposobem zarabiania na inwestycjach mieszkaniowych jest samodzielny wynajem długoterminowy, natomiast aktualna sytuacja sprawia, że można rozważać również inne sposoby. Ciekawą opcją jest wynajem krótkoterminowy przy wsparciu profesjonalnego operatora najmu, który zdejmuje z głowy obowiązki i terminy. W przypadku ST_ART Piątkowo, nawiązaliśmy współpracę z firmą Rent Planet, która ma wszechstronne doświadczenie w usługach wynajmu - zarówno długo-, jak i krótkoterminowego. Warto więc rozważyć powierzenie zarządzania mieszkaniem przeznaczonym na wynajem. Dodatkową korzyścią z naszej współpracy z profesjonalnym operatorem jest to, że firma zadba o optymalny dobór najemców oraz balans między długim i krótkim terminem wynajmu - tak, aby zagwarantować utrzymywanie wysokiego poziomu komfortu dla wszystkich mieszkańców wieżowca.

Natomiast jeśli spojrzymy na najnowsze dane NBP o cenach na rynku wtórnym, zauważymy, że nawet w przypadku, gdy nowe lokum chcesz przeznaczyć zwyczajnie na własne mieszkanie - również możesz ze spokojem liczyć na to, że jego wartość nie spadnie, a gdy zmienią się Twoje potrzeby - sprzedasz je bez straty. Średnia cena za metr mieszkań używanych w ciągu ostatnich pięciu kwartałów nie spadła ani razu w porównaniu z analogicznymi okresami roku poprzedzającego, a porównując kwartał do kwartału - tylko jeden raz i to o ledwie 0,1%.