Jeśli planujesz zakup domu lub mieszkania z rynku pierwotnego, to z całą pewnością spotkałeś się z terminem stan deweloperski. Jest to bardzo popularne rozwiązanie na polskim rynku nieruchomości, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, co to znaczy. Co to jest stan deweloperski? Co wchodzi w jego zakres? Czym się różni stan deweloperski od mieszkania lub domu w standardzie pod klucz? Czy warto kupić lokal w stanie deweloperskim? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz w poniższym artykule.
Co to jest stan deweloperski?
Mieszkanie lub dom w stanie deweloperskim to lokal w stanie surowym. Oznacza to, że jego stan pozwala na przeprowadzenie prac wykończeniowych. Decydując się na taki wariant musimy pamiętać, że wykończenie mieszkania leży po naszej stronie. Deweloper się tym nie zajmie. Otrzymamy lokal, który będziemy musieli wykończyć we własnym zakresie.
Co obejmuje stan deweloperski?
Mieszkanie w stanie deweloperskim to mieszkanie w stanie surowym, przygotowane do prac wykończeniowych. Nie ma jednak jednej, uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, co obejmuje stan deweloperski. Zakres wykonanych prac może być różny. Jest on zależny od dewelopera oraz umowy zawartej pomiędzy deweloperem a klientem.
Można jednak przyjąć, że istnieją pewne standardy dotyczące prac wykonywanych przez dewelopera w ramach stanu deweloperskiego. I tak, stan deweloperski mieszkania lub domu zazwyczaj obejmuje:
- drzwi wejściowe,
- posadzkę (wylewkę podłogową),
- okna,
- parapety,
- wykończoną podłogę na balkonie lub tarasie (najczęściej płytki podłogowe),
- otynkowane ściany, czasami dodatkowo pomalowane białą farbą,
- instalację centralnego ogrzewania, w tym grzejniki,
- przyłącza instalacji wodno-kanalizacyjnej,
- instalację elektryczną (gniazdka, włączniki).
Zakup mieszkania w stanie deweloperskim - na co zwrócić uwagę?
Tak jak wspomnieliśmy, nie zawsze stan deweloperski obejmuje wszystkie wymienione elementy. Mieszkanie lub dom w stanie deweloperskim może nie zawierać na przykład grzejników czy gniazdek. Z tego względu bardzo ważne jest, żeby przed podpisaniem umowy z deweloperem dowiedzieć się, co w danym przypadku kryje się pod pojęciem stan deweloperski. Należy dokładnie przeanalizować otrzymaną do podpisu umowę. Inaczej może nas spotkać niemiła niespodzianka. Dopytanie dewelopera, co według niego oznacza stan deweloperski, pozwoli nam spokojnie spać. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że kupione przez nas mieszkanie będzie oferowało standard, o jaki nam chodziło.
Mieszkanie w stanie deweloperskim a mieszkanie wykończone pod klucz
Wiedząc już, co to jest stan deweloperski, możemy łatwo wywnioskować, czym się różni mieszkanie w stanie deweloperskim od lokalu w standardzie pod klucz. Mieszkanie pod klucz jest w pełni wykończone, co oznacza, że można się do niego od razu wprowadzić. Lokal taki posiada pomalowane ściany, podłogę, ceramikę sanitarną (umywalka, zlewozmywak, wanna, prysznic itp) , sprzęt AGD. W zależności od ustaleń z deweloperem, dom lub mieszkanie wykończone pod klucz może być również umeblowane.
Czy warto kupić mieszkanie w stanie deweloperskim?
Największą zaletą mieszkania w stanie deweloperskim jest niższa cena. Z oczywistych względów lokal w standardzie pod klucz jest droższy. Może się jednak okazać, że koszty wykończenia mieszkania w stanie surowym na własną rękę mogą przewyższyć kwotę, którą musielibyśmy dopłacić do tego, aby zrobił to za nas deweloper. Warto więc przygotować sobie orientacyjny kosztorys ewentualnych prac wykończeniowych i przekalkulować, czy aby na pewno jest to dla nas najkorzystniejsze rozwiązanie.
Niewątpliwym atutem mieszkania w stanie deweloperskim jest to, że możemy je w całości urządzić po swojemu. Z tego względu jest to doskonała propozycja dla osób, które chcą mieć jak największy wpływ na ostateczny wygląd i wystrój swojego domu czy mieszkania. Z kolei mieszkanie w standardzie pod klucz to lepsze rozwiązanie dla klientów, którzy nie chcą tracić czasu i energii na remonty i prace wykończeniowe. Wszystko zależy więc od naszych potrzeb oraz oczekiwań.