Już wkrótce osoby, które wstrzymują się od zakupu mieszkania z powodu niewystarczającej zdolności kredytowej, będą miały powody do radości. Urząd Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF) potwierdził bowiem, że trwają prace nad obniżeniem bufora na ryzyko stopy procentowej w procesie oceny zdolności kredytowej przez banki. Z tego artykułu dowiesz się, na ile więcej będą mogli pozwolić sobie przyszli kredytobiorcy.

 

 

Obecnie stosowany przez banki (na mocy Rekomendacji S wydanej przez KNF) bufor na ryzyko jest równy 5 punktów procentowych (w skrócie: p.proc.) doliczanych do stawki WIBOR obowiązującej w momencie dokonywania analizy zdolności. Po zmianach miałoby to być 2,5 p.proc. w przypadku kredytów o okresowo-stałej stopie oprocentowania. Co więcej - zapowiadane jest całkowite usunięcie bufora dla kredytów o stałym oprocentowaniu w całym okresie kredytowania, co może zachęcić banki do wprowadzenia takiego produktu do oferty. w UKNF badane są także możliwe scenariusze dla zmian dotyczących kredytów o zmiennym oprocentowaniu, których w Polsce jest najwięcej.

 

Zdolność rodziny 2+1 wzrośnie o 100 tys. po zmianach

 

Portal Business Insider Polska, który w odpowiedzi na zapytanie do UKNF uzyskał potwierdzenie prowadzonych prac nad zmianami, w artykule Macieja Rudke przedstawia obliczenia dotyczące realnej poprawy dla starających się o kredyt.

 

W przypadku trzyosobowej rodziny, która ma do dyspozycji dochód na poziomie dwóch średnich krajowych, czyli około 10 tys. zł na rękę, zdolność kredytowa jest obecnie szacowana na 450 tys. zł. Gdyby zmiany w Rekomendacji S weszły w życie, to zdolność kredytowa takiej rodziny wzrośnie do 550 tyś.

 

Single również zyskają więcej

 

Potencjalne korzyści przeliczył też portal Property News - tyle, że w odniesieniu do singla. W tym momencie osoba utrzymująca się sama i zarabiająca średnią krajową (niecałe 7 tys. zł brutto) może liczyć na ok. 260 tys. zł kredytu. Przed wprowadzeniem w życie Rekomendacji S było to ponad 370 tys. zł. Zapowiadane zmiany przybliżyły takiego singla lub singielkę do poziomu sprzed kwietniowego przełomu.

 

 

Obniżenie buforu poszerza znacząco ofertę rynkową

 

Podczas konferencji Polish Real Estate Summit, która odbyła się w listopadzie tego roku (w której również braliśmy udział), Marek Wielgo z portalu Rynekpierwotny.pl przedstawił szerszą analizę skutków wprowadzenia Rekomendacji S, ale również - co jeszcze ciekawsze - symulację dotyczącą zmniejszenia bufora.

 

W efekcie wprowadzenia bufora 5 p.proc. zdolność kredytowa singli spadła o 46%, rodziny 2+1 o 51%, a rodziny 2+2 o 47% (porównanie września 2021 r. z listopadem 2022 r.). Nikogo nie trzeba przekonywać, że to dużo.

 

Dziennikarz przedstawił do tego symulację, o ile zwiększyłaby się liczba mieszkań dostępnych za kredyt przy poszczególnych wysokościach bufora. Szczegółowo można to prześledzić w jego prezentacji, którą opublikował na swoim profilu LinkedIn, a my podamy tu najważniejszą różnicę.

 

Według oferty prezentowanej na portalu Rynekpierwotny.pl w listopadzie 2022 r. dostępnych na kredyt dla trzyosobowej rodziny było zaledwie 17 mieszkań dwu- lub trzypokojowych łącznie. Gdyby bufor obniżono do 3 p.proc. liczba tych mieszkań wzrosłaby do 170, a przy dalszej obniżce bufora do 2 p.proc. byłoby ich już 269.

 

Nasza oferta po złagodzeniu buforu

 

W praktyce obniżenie buforu sprawiłoby, że zamiast dwupokojowego mieszkania, kredytująca się rodzina mogłaby kupić takie z trzema pokojami.

 

W naszej ofercie do 450 tys. można kupić 2-pokojowe mieszkania o powierzchni 43-46 mkw. w inwestycji FIQUS Marcelin lub na Osiedlu Naturama. Przy obniżeniu buforu - ci sami klienci mogliby kupić trzypokojowe mieszkania zarówno w FIQUS-ie, jak i w Naturamie za 550 tys., a spektrum można by rozszerzyć jeszcze o parterowe mieszkania z ogródkami na Osiedlu Księżnej Dąbrówki. Powierzchnie mogłyby przekroczyć 50 mkw.

 

To spora różnica. Warto więc obserwować nasze kanały społecznościowe i regularnie sprawdzać artykuły na naszym blogu, bo będziemy informować o zmianach w zasadach udzielania kredytów. Dotyczy to również programów wspierających kredytobiorców.

 

Połączenie oferty kredytu bez wkładu własnego z obniżeniem bufora może pomóc spełnić marzenie niejednej osoby i wielu rodzin, które chciałyby zamieszkać na swoim.

 

 

 

https://businessinsider.com.pl/finanse/wreszcie-bedzie-latwiej-o-kredyty-mieszkaniowe-urzad-zapowiada-wazne-zmiany-dla-rynku/kl3sy7n?fbclid=IwAR04Qa_493cDGpuJvrx0uzMZSAeffM73uEwdUUuWtQ7q0vLK7CnwS3bhha4

 

https://www.propertynews.pl/mieszkania/co-dla-kredytobiorcow-oznacza-zapowiedz-knf-obnizenia-buforu-sluzacego-do-obliczania-zdolnosci-kredytowej,116304.html

 

https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:7001471272400367616/