Z zakupem nowego mieszkania zwykle wiążą się emocje. O ile nie jesteś wytrawnym inwestorem, który ma za sobą przynajmniej kilkanaście takich transakcji, pamiętaj, że emocje potrafią tak samo pomagać, jak i szkodzić. Trzeba cieszyć się swoimi decyzjami, a jednocześnie mieć pewność, że przy ich podejmowaniu wzięliśmy pod uwagę wszystkie istotne elementy. Przygotowaliśmy listę takich, które naszym zdaniem mogą w znaczący sposób wpłynąć na wybór lub odrzucenie konkretnych propozycji.

Cena

Raczej nikt nie zapomina sprawdzić, ile pieniędzy musi wydać na zakup mieszkania czy domu, ale nie wszyscy robią to w inteligentny sposób. Warto dokonać porównania kilku mieszkań o podobnej cenie i sprawdzić, jakie pojawiają się różnice w specyfikacji. Taką listę różnic możesz zabrać na spotkanie z handlowcem w biurze sprzedaży dewelopera i poprosić o wyjaśnienie, skąd biorą się takie rozbieżności. Jak już mówimy o cenie, koniecznie trzeba wspomnieć o sposobie finansowania zakupu. Duża część nowych mieszkań jest obecnie kupowana za gotówkę, ale kredyty są również popularne. Warto sprawdzić kilka różnych ofert, nie poprzestając jedynie na banku, w którym mamy zwykłe konto. Może w tym pomóc doradca kredytowy. My współpracujemy na co dzień z dwojgiem doradców, którzy juz nie raz zaskoczyli naszych klientów ofertą korzystniejszą niż wcześniej znaleziona na „otwartym” rynku.

Lokalizacja

To, gdzie znajduje się mieszkanie ma prawdopodobnie największy wpływ na to, jak będziemy funkcjonować po przeprowadzce. Pomyśl jak zmienią się codzienne czynności związane z dojazdem do pracy, czy do szkoły albo przedszkola (jeśli jesteś rodzicem i podwozisz swoje dzieci). Gdzie będziesz robić zakupy? Dokąd wyjdziesz na spacer? Warto sprawdzić to dokładnie, ponieważ często zdarza się, że pozornie podobne lokalizacje mogą się pod względem infrastruktury różnić się znacząco. Przykładowo, większość przedmieść jest jej pozbawiona. Na osiedla prowadzą drogi gruntowe, a do najbliższych sklepów, przedszkoli czy do kościoła jest przynajmniej kilka kilometrów. Pod Poznaniem jest jednak kilka rozwiniętych miejscowości satelickich, którym nie brakuje niczego w porównaniu z miastem. Należy do nich Dąbrówka, w której już od prawie 20 lat rozbudowujemy Osiedle Księżnej Dąbrówki. Oprócz świetnego dojazdu do miasta (drogą i koleją), znajdziesz tam wszystko, co potrzebne do życia. Sklepy, przedszkola, szkoły, kościół, przychodni lekarskie i restauracje. Właśnie jesteśmy w trakcie budowy 10 etapu tego osiedla. Na atrakcyjność lokalizacji może wpłynąć również nasze hobby. Świetnym przykładem są nasi klienci, którzy kupili mieszkania na Osiedlu Botaniczna. Dla wielu z nich aktywność fizyczna to jeden z życiowych priorytetów. Lokalizacja osiedla z oddalonymi o zaledwie kilkaset metrów terenami rekreacyjnymi okalającymi Jezioro Rusałka znacząco wpłynęła na ich wybór.

Funkcjonalność

Dla każdego oznacza coś odrobinę innego, ale możemy znaleźć kilka elementów, które są odbierane korzystnie przez większość klientów. Z pewnością Ty również doceniasz ustawność pokoi na planie kwadratu, duże okna i możliwie ograniczoną przestrzeń korytarzy. Ważne w kontekście funkcjonalności jest tzw. wystrefowanie mieszkania, czyli możliwość podzielenia go na strefy odpowiadające różnym aktywnościom, jakie podejmujemy w ciągu dnia. Najbardziej podstawowy podział obejmuje strefę dzienną i wypoczynkową, ale może być też bardziej skomplikowany. Zastanów się, co zwykle robisz w mieszkaniu (albo co chcesz robić nowego, a co było niemożliwe w dotychczasowym mieszkaniu) i sprawdź, czy na rzucie znajdziesz miejsce na wszystkie te rzeczy.

Dostosowanie projektu

Nawet najbardziej przemyślane przez architektów układy mieszkań mogą nie do końca odpowiadać Twoim specyficznym potrzebom. Dobrze jest możliwie wcześnie ustalić, na ile deweloper jest elastyczny w zakresie wprowadzania zmian w projekcie. Pamiętaj, że im wcześniejsza faza budowy, tym więcej zmian będzie mógł zaakceptować deweloper. Część z nich może nawet wykona bezpłatnie.

Forma własności działki

Wiele osób, które nie miały do tej pory swojego mieszkania może nie orientować się w różnicach związanych z formą własności działki, na której położona jest nieruchomość. W grę wchodzi pełna własność oraz użytkowanie wieczyste. To ostatnie wiąże się z coroczną opłatą, zależną od wyceny wartości działki. Jeśli nie chcesz niespodzianki - sprawdź wcześniej, jaka jest kwota tej opłaty.

Zasady funkcjonowania wspólnoty mieszkaniowej

Obecnie praktycznie wszystkie nowo powstające nieruchomości są zarządzane przez wspólnoty mieszkaniowe. Wspólnota ustala regulamin, w którym znajdują się przepisy regulujące współżycie sąsiedzkie: godziny ciszy nocnej, zasady przeprowadzania prac remontowych, sposób podejmowania decyzji co do części wspólnych nieruchomości i wiele więcej. Dobrze jest wiedzieć, jakie obowiązki nas czekają w związku z członkostwem we wspólnocie. Może się okazać, że nie ze wszystkim się zgadzamy i będzie to poważna przeszkoda w zakupie.

Zarządca nieruchomości

Wspólnota mieszkaniowa powierza administrację nad nieruchomością wyspecjalizowanym firmom. Dobrze jest wiedzieć, kto konkretnie opiekuje się potencjalnie rozważanym przez nas lokum. Niestety istnieją firmy administrujące nieruchomościami, które „zapracowały” na złą reputację, a z powodu niezorganizowania wspólnoty mieszkaniowej nie można ich zmienić. To wyjątkowo nieprzyjemna sytuacja, ale zdarza się. Miej tego świadomość i sprawdź w internecie informacje na temat firm administrujących nieruchomościami, w których rozważasz zakup mieszkania.

Treść umów

W zależności od tego, czy kupujesz mieszkanie gotowe czy nie, możesz spotkać się z dwoma rodzajami umów: umową deweloperską i umową zakupu/sprzedaży nieruchomości. Możliwie wcześnie poproś sprzedawcę o przedstawienie szkicu umowy, aby mieć pewność, że już na etapie zakupu nie trafisz na zapisy, które będą dla Ciebie nie do zaakceptowania. Warto sięgnąć po pomoc prawnika, który zinterpretuje dla nas zapisy umowy. Staramy się zawsze, aby były one jak najprostsze, jednak w świetle bardzo zmiennego i dość skomplikowanego prawa obowiązującego w Polsce, nie w każdym punkcie jest to łatwe.

Czy to mieszkanie łatwo sprzedam?

Gusta i potrzeby ludzi zmieniają się z biegiem lat. Zwykle jest to związane z pewną dynamiką rozwoju rodziny. Dzieci rodzą się, dorastają, w końcu dojrzewają i wyprowadzają się od rodziców. Potem często zabierają ich do siebie, żeby zaopiekować się nimi na starość. Trudno jest wyobrazić sobie sytuację, w której wszystko to wydarza się w jednym mieszkaniu. Zmieniamy więc mieszkania wraz ze zmianami naszych potrzeb. Dużo łatwiej jest to zrobić, jeśli możesz szybko sprzedać swoje poprzednie lokum. Warto pomyśleć o zakupie mieszkania jak o zakupie samochodu. Nie bez powodu Skody, Toyoty i Volkswageny sprzedają się dobrze mimo relatywnie wysokich cen nowych modeli. Z mieszkaniami i ogólnie nieruchomościami jest podobnie. Sprawdź więc na rynku wtórnym ceny i okres wyświetlania ogłoszeń sprzedaży lokali podobnych do mieszkania, które zamierzasz wziąć pod uwagę w zakupie. Dobre oferty długo nie czekają na nabywców, nawet przy relatywnie wysokich cenach. Miej to na uwadze.